Pri fotení v kostole som sa tak vášnivo obzerala okolo seba, až som si nevšimla svietnik, ktorý bol vo výške mojej hlavy. Pri tom ako som sa otočila, som na seba vyliala sviečku (vosk) a poriadne si tresla hlavu 🙂 Vosk som mala všade od vlasov, cez rukáv až po nohavice. Nenechala som si tým pokaziť zážitok a deň a vôbec som to neriešila. Lepšie povedané, tento fakt som úplne ignorovala a užívala som si deň a výnimočnú udalosť. Ako však vosk odstrániť z oblečenia alebo z obrusu? Je takýto kúsok alebo dečka od babky odsúdená na vyhodenie? V článku si môžete prečítať ako vosk veľmi jednoducho z oblečenia a všeobecne z textílii odstrániť.

Budeme potrebovať:
  • kuchynskú utierku, servítku alebo papier na pečenie, pijak 
  • žehličku
  • kuchynský nožík alebo niečo čím zoškrabeme vosk, ale nerozrežeme látku

Postup: 
Ako prvé je odstrániť vosk. Vosk žiaľ neodstránite všetok, až také jednoduché to nie je. Najlepšie je použiť na odstránenie “hrubej” časti vosku príborový nožík. Nie je veľmi ostrý a nepoškodí textíliu. Aj tak si však dávajte pozor a netlačte príliš, aby ste si nevytiahli vlákno z látky.
Potom pod a nad vložte kuchynskú papierovú utierku alebo servítku. Je to z dôvodu, aby vám roztopený vosk nevsiakla vrstva látky pod miestom, kde je vosk a nevznikla vám nepekná škvrna. Pri saku s podšívkou je to trošku komplikované. Po správnosti by ste mali trošku nadpárať podšívku, pretože hrozí, že sa vosk vpije do podšívky. Ja som to však riskla a nepárala som nič.
Potom si nastavte teplotu žehličky na strednú teplotu, nech nie je ani príliš studená ani príliš rozpálená. Prejdite pár krát po vopred pripravenom mieste, na ktorom máte servítku a pekne môžete sledovať ako sa vosk roztápa a vpíja do servítky 🙂 Ak máte vosk na rukáve použite rukávnik na žehlenie, pôjde to jednoduchšie. Ako posledný krok je vyprať oblečenie tak ako ho bežne periete. Po vosku väčšinou zostávajú škvrny, pretože je mastný. Voilá a je to 🙂 Oblečenie aj obrúsok od babičky je zachránený 

Extra tip:
Viete ako odstrániť zaschnutý vosk zo skla alebo nábytku? Stačí použiť fén, vosk roztopiť, utrieť do servítky a je to 🙂 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

4 comments

To jsem ani nevěděla :O super článek, děkuju za tip :).

TheBlondieTale

dakujem 🙂

Téda, super tip, toto som veru ešte neskúšala! Mne sa raz podarilo prevrhnúť sviečku na poličke a krásne mi vytiekol horúci vosk na stenu nad posteľou. Dodnes mám z toho hlavu v smútku, lebo neviem, čo s tým. :/

Sabi z blogu Beautiful savage

toto je super tip 🙂

My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

Leave a Reply