Aj vy občas neodoláte výpredajom? Sem-tam si kúpim kúsok, ktorý je v super zľave a až tak mi nesedí. Najprv poriadne preskúmam šitie, či sa dá zúžiť alebo skrátiť, a ak sa dá, tak si ho kúpim. Takto som neodolala bielej blúzke, ktorú som si kúpila až vo veľkosti štyridsať. Kedže som milovníčka voľných strihov, zúžiť si žiadala iba v oblasti pŕs a smerom dole mi šírka vyhovovala. Ak si aj vy chcete zúžiť top/tričko, tak vám ukážem, že to nie je až tak zložité. Budete však potrebovať šijací stroj, ručne to nebude pekné. Poďme na to.

Ako prvé si blúzku oblečte a označte koľko ju chcete zúžiť. Najlepšie ak niekoho poprosíte, aby vám ju označil. Potom skúste urobiť zopár pohybov, či to už nie je veľa alebo naopak málo a ak ste spokojná môžete blúzku vyzliecť a začať zužovať. Ešte malý tip: ak je to možné, ako napríklad pri takomto tope, oblečte si ho naopak, ušetríte si prácu s prešpendlovaním z líca na rub; môžete to použiť aj v prípade ak vám nemá kto prišpendliť blúzku.
Blúzku položte na rovnú plochu, najlepšie stôl, a prejdite krajčírskou kriedou po špendlíkoch. Ak ste blúzku označovali z líca, musíte nejako dostať špendlíky a značenie na rubovú stranu. Takže na to nám poslúži krieda, ktorou prejdeme po špendlíkoch (tie sú ale z druhej strany).
Potom blúzku zašpendlite z rubu a odporúčam ešte raz obliecť. Pretože aj tri krát meraj a raz strihaj. Pri strihaní nezabudnite na cca 1,5 cm záložku. Nestrihajte hneď pri špendlíkoch.
Nezabudnite pekne zošpendliť horný aj spodný okraj, aby bol zarovno a nevznikli schodíky. Pomôžte si aj viacerými špendlíkmi.
Potom si ešte skontrolujte, či máte na obidvoch stranách rovnakú časť, o ktorú budete zužovať. Jednoducho položte blúzku na seba resp. v strede ju preložte a okrajte dajte takto na seba ako vidíte na fotke a vizuálne si to skontrolujte, prípadne použite aj meter 🙂
Potom vyberte správny odtieň nitky a môžete šiť.
Ak máte overlock, odstirhnite a zapracujte kraje. Ak nie, tak odstrihnite nožnicami a zapracujte na šijacom stroji (myslím, že každý má aspoň jednu funkciu obnitkovania).

A takto vyzerá výsledok. Okraje krásne zarovnané a zapracované 🙂 Blúzka je nositeľná 🙂

 

You May Also Like

Leave a Reply