Po mnohých testovaniach rôznych vyšších rád Nikon zrkadloviek som tento krát otestovala fotoaparát zo základnej rady a zobrala som si na mušku Nikon D3400. Rozhodla som sa, že vám o ňom nie len niečo napíšem, napríklad ako sa mi s ním fotilo a prvý dojem z neho, ale vám ho rovno aj porovnám s Nikon D3100, ktorý bol môj prvý fotoaparát, stále ho mám doma a fotím s ním. Keď som dostala do rúk Nikon D3400 tak som si povedala, že čo už len na ňom bude iné ako na Nikon D3100, ale svoje predsudky som hneď aj zmietla zo stola. Možno sa to nezdá, ale Nikon D3400 je podľa mňa oveľa lepší ako D3100. Poďme však pekne poporiadku a najprv vám napíšem prvý dojem, zopár technických parametrov a pomedzi to porovnanie spomínaných modelom D3100 a D3400. Pri porovnaní si budem pomáhať článkami a informáciami, ktoré sú dostupné na webe (vždy tam nájdete odkaz), ale budem sa snažiť čo najviac písať svoje pocity z používania a prvé dojmy, aby to nebolo iba ctrl+c a ctrl+v. Viem, že model D3400 nahradil po 2,5 rokoch Nikon D3300, ale tento som nemala možnosť vyskúšať, preto tieto dva modely nedokážem porovnať. 

Nikon D3400 – prvý dojem

Začnem úplne od začiatku. Spozornela som už pri samotnom balení t.j. veľkosti krabici, v ktorej bol fotoaparát zabalený. Je asi o polovicu menšia ako pri D3100, ktorý mám doma. Hovorím si, že ako to je možné, či tam niečo chýba alebo jednoducho je v balení iná výbava. Bolo tam všetko; telo fotoaparáta D3400, základný objektív 18-55 mm f/3.5 – 5.6, nabíjačka, baterka, popruh na zavesenie. Po vybalení ma neuveriteľne príjemne prekvapila hmotnosť fotoaparátu, má iba 395g. Hneď bolo rozhodnuté, že si ho beriem na výlet do Benátok. Fotky si môžete pozrieť v článku “Karneval v Benátkach” a “Burano, Murano“. Fotoaparát je tak ľahučký, že som až neverila. Objektív je takisto oveľa ľahší, menší a kratší. Už v tomto bode som bola nadšená. Baterka sa zatvára aj poistkou, čo som veľmi ocenila, pretože mi pri vymieňaní nevypadávala resp. hneď “nevyskočila”.

Nikon D3400 vs. D3100 – prvý dojem

Rozmery fotoaparátov sú takmer totožné. D3100 124 x 96 x 75 mm vs. D3400 124 x 98 x 76 mm, preto ma zarazila rozdielna hmotnosť. D3100 505g vs. D3400 395g. Ešte malé upozornenie, Nikon D3100 sa už podľa dostupných informácii nepredáva. Potom ma takisto nadchla spomínaná baterka a poistka, pri D3100 jednoducho baterka vypadne, keď ju vyberáte a pri D3400 ju drží ešte malá poistka. 

Aký je rozdiel v objektívoch?

Obidva objektívy sú značky Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6. Líšia sa od seba tým, že jeden je vybavený optickým stabilizátorom obrazu Nikon VR a druhý nie. Nikon D3100 má objektív Nikkor so stabilizátorom (označenie má VR) a Nikon D3400  má v základnom balení objektív Nikkor bez stabilizátora priamo na objektíve. Nikon D3400 s objektívom Nikkor bez stabilizátora má však priamo na objektíve tlačidlo/gombík, ktorý naopak nenájdete na objektíve so stabilizátorom. Gombíkom alebo tlačidlom, ktorý vidíte na objektíve bez stabilizátora je na zamknutie objektíva, čo je podľa mňa super. Objektív Nikkor s prepínaním na stabilizáciu nemá gombík na zamknutie objektívu.V hmotnosti je rozdiel minimálny. Objektív Nikkor, ktorý je na D3100 t.j. so stabilizátorom má 205g a  objektív bez stabilizátora má 195 g. Pekné porovnanie nájdete aj na iných blogoch, napríklad TUTechnické parametre Nikon D3400

Jednooká zrkadlovka Nikon D3400 ideálna pre začiatočníkov s jednoduchým ovládaním. Výkonný fotoaparát disponuje nízkou hmotnosťou a malými rozmermi. Veľký 24,2-megapixelový snímač formátu DX poskytuje vynikajúce výsledky pri slabom osvetlení a v kombinácii s objektívom NIKKOR umožňuje dosiahnuť umelecké rozostrenie pozadia. 24 megapixlové rozlíšenie je dostatočné množstvo aj pre potreby tlače na A4 aj A3 formát. Zo snímača bol naviac odstránený low-pass filter, čo by malo zaručovať ostrejšie a prekreslenejšie zábery s viacej detailov. Optický zoom 3 x; Formáty snímkov JPEG, MPEG-4, RAW; Formáty videa MPEG-4, AVC/H.264; funkcia D-Movie tohto fotoaparátu umožňuje zaznamenávať plynulé, detailné videosekvencie s rozlíšením Full HD a frekvenciou snímania až 50p/60p. Počas rýchlej akcie udržuje kontinuálne automatické zaostrovanie videosekvencie dokonale zaostrené. Vďaka širokému rozsahu citlivosti ISO tohto fotoaparátu môžete navyše jednoducho natáčať scény z ulice alebo zábavu na večierkoch v interiéri  Široký rozsah citlivosti ISO 100 až 25 600 znamená, že môžete zachytiť čisté výsledky, dokonca aj na vystúpení takmer v úplnej tme alebo na večernej prechádzke. K dispozícii je režim sprievodcu, ktorý vám pomôže rozvíjať vaše fotografické zručnosti, zatiaľ čo vysokokapacitná batéria zaručí, že fotoaparát D3400 bude vždy pripravený oživiť vaše príspevky na sociálnej sieti. Na jedno nabitie dokážete urobiť až  1200 fotiek ; má bluetooth a takisto podporuje ovládanie smartphonom ; fotoaparát je vhodný na fotografovanie portrétov, krajiniek aj športu, jediné čo mu vytýkajú ako chybu je chýbajúci stabilizátor obrazu.  Fotoaparát D3400 umožňuje pôsobivo ľahko snímať a zdieľať snímky s kvalitou digitálnej jednookej zrkadlovky. Aplikácia SnapBridge¹ od spoločnosti Nikon zabezpečuje nepretržité pripojenie fotoaparátu k inteligentnému zariadeniu prostredníctvom pripojenia Bluetooth®², aby ste počas snímania mohli synchronizovať fotografie. Zoberte telefón a fotografie budú v ňom, pripravené na zdieľanie: bez problémov a bez čakania. Fotoaparát môže počas snímania synchronizovať fotografie s inteligentným zariadením bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, a bez potreby zakaždým sa znova pripojiť. Bluetooth je nízkoenergetické, čo znamená, že šetrí spotrebu batérie. Vzhľadom na to, že model D3400 nepodporuje pripojenie Wi-Fi, nasledujúce funkcie aplikácie SnapBridge nie sú k dispozícii: fotografovanie na diaľku pomocou inteligentného zariadenia, prenos statických snímok v pôvodnej veľkosti, prenos videosekvencií. Fotoaparát D3400 dokáže snímať vysokou frekvenciou 5 snímok za sekundu. (zdroj) Pokročilejší fotografovia sa nemusia báť, že by chýbali manuálne a polo manuálne režimy P, S, A, M. Fotoaparát je vybavený programovou automatikou aj preferenciou clony a času a samozrejme plne manuálnym režimom. 
Technické parametre Nikon D3400 vs. Nikon D3100


D3100 vs D3400  – v čom sa líšia

 • 14,8 MP  vs. 24,2. MP
 • ISO 100 – 3200 vs. ISO 100 – 25 600
 • 550 fotiek na jedno nabitie batérie vs. 1200 fotiek na jedno nabitie batérie
 • bez bluetooth vs. s bluetooth
 • nedá sa ovládať smartphonom vs. dá sa ovládať smartphonom
 • veľkosť senzoru 23.1 x 15.4 mm vs. veľkosť senzoru 23.5 x 15.6 mm 
 • JPEG, RAW formát snímkov vs. JPEG, MPEG-4, RAW formát snímkov
 • iba HD video vs. HD video aj full HD video
 • Materiál tela Polykarbonát vs. zliatina


D3100 vs D3400  – v čom sú rovnaké

 • 3x optický zoom
 • HD video
 • Rozlišení videa 1920 x 1080
 • ani jeden nemá optický stabilizátor
 • formát snímača APS-C
 • ani jeden nemá Wifi
 • obidva majú závit na statív, konektor na externý blesk, HDMI a USB výstup
 • pamäťová karta pri obidvoch je SD
Nevýhody D3400
 • chýba vstup na externý mikrofón
 • Wifi pripojenie

Veľmi pekné porovnanie nájdete napr. TU
D3100 vs D3400 – fotky

Tieto fotky som fotila z rovnakého miesta, pri rovnakých svetelných podmienkach a použila som automatiku. Ten rozdiel je tak viditeľný na displeji fotoaparátu, ale keď som to preniesla do PC tak som to až tak veľmi nevidela. Skopírovala som aj všetky dostupné informácie k jednotlivých fotkám a dosť ma prekvapilo ako sa tie hodnoty líšia. OK priznávam nebolo to fotené zo statívu, takže je možné, viac ako možné, že som sa trošku pohla a fotila z trošku iného uhla. To lepšie a ostrejšie vykreslenie, ktoré bolo spomínané vyššie je ale viditeľné, čo poviete?


Nasledujúce fotky som našla na webe, zdroj pod fotkami, a krásne tu vidieť aký je rozdiel medzi fotoaparátom Nikon D3400 vs. Nikon D3100 a našla som dokonca aj Nikon D3400 vs. Nikon D3300, ktorý nahradil. 

zdroj

>>> sleduj ma na ďalších kanáloch <<<

Baterka & pamäťová karta
Čo sa týka baterky, tak tam ide klasická baterka resp. baterka je rovnaká aj pri D3100 aj D3400, čo mi veľmi pomohlo pri cestovaní. Nemusela som sa obávať vybitia, pretože som mala dve. Pamäťovú kartu som už spomínala, obidva fotoaparáty podporujú SD karty.Menu & dizajn displeja 
Dosť podstatný rozdiel je aj v rozložení menu resp. už aj v dizajne. Skúste si tipnúť, ktorý je ktorý. Prezradím. Napravo je D3100 a naľavo D3400. Na Nikon D3400 je vzhľad profesionálnejšie a na D3100 mi príde taký veľmi veľmi jednoduchý.Rozmiestnenie gombíkov je takmer rovnaké až na gombík na video. D3100 ho má pri displeji a D3400 v hornej časti. Nikon D3400 má pri displeji, tam kde je na D3100 gombík na video, gombík LV t.j. prepnutie na fotenie cez displej nie cez hľadáčik a na D3100 je tento gombík vlastne taká páčka, ale je na rovnakom mieste. Čo sa týka ponuky menu, tak samozrejme D3400 má sprístupnených viac možností ako D3100, kde si neviete nastaviť úplne všetko. Objektív & voľba programu
Objektív som už spomínala vyššie a čo sa týka programov tak sa nastavujú na koliesku v hornej časti na obidvoch rovnako. Na D3400 však nie je páčka ako na D3100 na nastavenie sériového fotenia, časovaču a podobne. Toto všetko však nájdete v menu D3400. Ešte jeden detail, ako módnej stylistky a ženy, Nikon D3100 má popruh na krk v klasických čierno-žltých farbách a Nikon D3100 má veľmi elegantný a minimalistický popruh iba v čiernej farbe, ktorý je tenší a s bielym nápisom Nikon 🙂 Všimla som si aj odlišný zvuk pri zaostrovaní. Pričom D3100 upozorní zvukom, že zaostril D3400 to nerobil. Pozerala som aj nastavenia a nedalo sa to nastaviť, tak si myslím, že D3100 je naozaj pre úplných začiatočníkov a teda upozorní na ostrenie. Zo začiatku som netušila, prečo neostrí ale potom som to pochopila.
Ako sa drží v ruke & detailné fotky

Už sa budem opakovať, ale je ľahučký, presne padne do ruky, perfektne sa drží, menu je rozšírené a intuitívne, všetko tam vidíte od ISO cez white balance až po čas. Videá sa natáčajú skvele, takisto aj spájanie so smartphonom funguje super. S objektívom sa pracuje super, takisto výmena objektívov bez problémov. Mne sa veľmi veľmi páčil a hneď by som ho vymenila za svoj D3100, ktorý som rozhodnutá tento rok predať a kúpiť si niektorý z 5kovej rady, pretože by som chcela otočný displej. 

Ukážka fotiek
S Nikon D3400 som fotila v Benátkach, na karnevale a na ostrovoch Burano a Murano a potom aj v Rakúsku v Klosterneuburgu a na výstave orchideí vo videnských záhradách Hirstetten. Veľmi som ocenila to aký je ľahučký. 

Ak vás ešte niečo zaujíma, zabudla som na niečo, tak sa kľudne pýtajte a vám zodpoviem. Viem, že toto asi nie je recenzia akú nájdete na nejakom elektro alebo foto blogu, ale verím, že vám aspoň trošku pomôže pri rozhodovaní. Za krásne fotky v zelenej vetrovke ďakujem Janke Šípkovej photography ♥, ktorá ma fotila takisto Nikonom ale vyššej rady 🙂 Inak ak sa chcele naučiť fotiť, tak určite navštívte Nikon školu, ja som absolvovala tri kurzy a na štvrtý sa chystám. Na moju milovanú architektúru. Ak by mal niekto záujem o Nikon D3100 tak mi napíšte, dohodneme sa.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply