Dlho som váhala, či je vhodné, alebo lepšie povedané (napísané), či to bude spoločnosťou, vami, akceptované, keď z/uverejním, že čítam knihu od autora, ktorý stál za vyvraždením miliónov ľudí. Rozhodla som, že vám o tejto knihe niečo napíšem a ak tému 2.svetovej vojny až tak nemusíte, tak radšej tento článok ani nerozklikávajte. Predstavím vám dve knihy, ktoré sú späté s už spomínanou témou druhej svetovej vojny. Kniha Mengeleho dievča je skutočný príbeh, ktorý je napísaný veľmi pútavou formou a kniha Mein Kampf je naopak písaná tak komplikovanou a zložitou formou, že asi veľa ľudí odradí už pri prvých stranách. O tom prečo som sa rozhodla čítať túto knihu sa dočítate v článku a takisto vám v skratke napíšem, čo môžete očakávať aj od knihy Mengeleho dievča, ktorú sa veľa mojich známych “bojí” čítať už len preto, že nechcú čítať o utrpení ľudí. Kniha však patrí k najpredávanejším za rok 2017. Je to silný príbeh po prečítaní ktorého sa vám budú zdať vaše problémy ako malé zrnká prachu. Poďme sa pustiť do recenzie. 

Mengeleho dievča

Knihu Mengeleho Dievča som si kúpila ešte na meniny. Prišla mi prvý januárový týždeň a hneď som sa do nej pustila. Kniha je v tvrdom obale a je ľahučká, takže vhodná aj na nosenie v kabelke a čítanie v autobuse. Príbeh sa začínal vyvíjať veľmi pekne. Autorka opisovala život pred vojnou, svoju rodinu a zamerala sa aj na svoje detské sny a plány ako si predstavuje svoje zamestnanie. V ďalšej časti knihy autorka opisuje svoju prvú lásku. Pri tejto časti som sa usmievala a hovorila som si, že by som to aj ja chcela zažiť a nerozumela som prečo sa toľko ľudí tejto knihy “bojí”. Nebudem vám veľa prezrádzať, ale ja som sa nevedela zastaviť v čítaní a koľko krát som knihu čítala aj do jednej ráno. Potom to však prišlo. Hitler, vojna, ghetto a koncentračný tábor. Tu som knihu musela na pár dní odložiť a jednotlivé kapitoly čítať postupne. Prvé časti boli naozaj ťažké, hlavne pri predstave, že sa to naozaj stalo. Niektoré časti boli veľmi detailne opísané. Opäť vám veľa neprezradím, ale slabšie povahy to buď vzdajú alebo budú plakať. Ja som predýchavala asi dve kapitoly, inak som to zvládla relatívne v pohode. Je to skôr spôsobené tým, že tématiku druhej svetovej vojny mám do detailov naštudovanú, videla som asi všetky filmy, dokumenty a čítala som už veľa podobných kníh. V závere knihy som sa opäť usmievala a opäť som si hovorila, že by som chcela zažiť takú lásku. Namotivovala som vás? Určite neváhajte a pustite sa do čítania 🙂 Knihu som si kúpila na martinus.sk, mala som meninovú zľavu 🙂 

celý názov: Mengeleho dievča
autor: Viola Stern Fishcerová, Veronika Homolová Tóthová
jazyk: slovenský
cena: je rôzna – ja som kúpila za 10,97 €  na >>> martinus.sk 
počet strán: 368

Mein Kampf

Pri čítaní tejto knihy nemôžete mať pustené rádio, TV a už vôbec vás nemôže vyrušiť pípanie notifikácií. Musíte sa veľmi sústrediť na to čo čítate, aby ste nestratili pointu, teda ak tam nejakú nájdete. Prečítala som asi tretinu a osobne si myslím, že túto knihu budem čítať celý rok a budem rada ak ju vôbec niekedy dočítam. Nedá sa čítať veľmi dlho, mne to príde ako kombinácia výkladového slovníka, odborného politického diela, opisu komplexov z detstva a ekonomicko-psychologického skripta z vysokej školy. Každá veta z iného súdka a ešte v češtine (nič proti tomuto jazyku, len ja som už veľa krát spomínala, že sa mi v ňom ťažko číta, neviem prečo), pár pojmov som si musela vyhľadať, aby mi to dávalo zmysel. Poviem to na rovinu, je to náročná kniha. Hitler ju písal počas pobytu vo väzení a myslím si, že veľmi nerozmýšľal čo píše, či to dokopy bude dávať zmysel a miestami mi to príde, že len chcel napísať poriadne hrubú knihu, tak písal, čo mu išlo práve v hlave. Kniha je v pevnej väzbe, s malinkými písmenkami a je poriadne ťažká, takže odsúdená na čítanie doma nie nosenie v kabelke. Inak keď sme pri tom nosení resp. čítaní v autobuse, tak som si vyrobila špeciálny obal, aby veľmi nevzbudvzovala pozornosť. Pripravila som na to aj DIY postup, ktorý čoskoro nájdete na blogu. Ak niečo čítal túto knihu, veľmi by ma zaujímalo, či ju aj dočítal a koľko mu to trvalo. A ešte sľúbený dôvod, prečo som sa rozhodla čítať túto knihu. Ako som vyššie spomínala téma druhej svetovej vojny ma zaujímalo od kedy sme sa o nej učili v škole. Neviem či slovo “fascinovať” je to správne, ale veľmi by som chcela pochopiť Hitlerové zmýšľanie a jeho psychologické pozadie prečo bol taký aký bol a robil to čo robil. Nič iné v tom nie je. Je to to isté ako keď sa niekto zaujíma o nejakého panovníka, tak mňa zaujíma Hitler. Určite neuznávam jeho zmýšľanie ani konanie, ale chcela by som ho pochopiť. Túto knihu som si kúpila už dávnejšie, poriadne dlho som sa jej ani nedotkla a viem, že cena cez Vianoce bolo okolo 50 EUR a potom klesla na polovicu. Na množstve e-shopov som nenašla originálne dielo, iba komentáre historikov, na martinus.sk som napríklad našla iba anglickú verziu. Nakoniec som našla aj slovensku verziu TU.
 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

You May Also Like

2 comments

Zbožňuji téma druhé světové války, takže Ti děkuji za tento článek! 🙂
Deep In My Forest

Mengeleho dievča je naozaj pútavé, ale veľmi smutné čítanie :/ A Mein Kampf by som si raz chcela prečítať…

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply