Milujem recyklovanie vecí, to asi o mne viete. Či už ide o oblečenie, topánky alebo rôzne obaly z bonboniér alebo sviečok. Verili by ste však, bez toho aby ste si prečítali nadpis, že tieto motýliky boli predtým drevené debničky na ovocie?? Keď som ich prvý krát dostala do ruky, tak sa mi nechcelo veriť. Nápad na výrobu drevených motýlikov, a použiť pri tom materiál, ktorý bol odsúdený na vyhodenie, dostal môj kamarát Vilo. Pekne sme si rozdelili “mužskú” a “ženskú” prácu. Vilo urobil hrubú prácu s rezačkou a brúsnym papierom a ja som sa vyhrala s ihlou, niťou a stužkami. Tento postup je zatiaľ najnáročnejší na čas a pomôcky, ale nenechajte sa odradiť, výsledok je nádherný a budete trendy, šik a môžete sa pochváliť, že ste si motýlika vyrobili vlastnoručne a ešte ste aj použili odpadový materiál. Berte to ako týždenný projekt 🙂 Verte mi, úspech je zaručený a možno sa vám stane to čo nám. Motýlika chce každý kto ho videl 🙂 Poďme sa do toho pustiť.

Potrebujeme:


na drevený základ motýlika:

  • drevenú debničku 
  • ceruzku
  • kancelársky papier
  • predlohu motýlika
  • brúsny papier zrnitosť 120, 200, 400 
  • multifunkčný nástroj – no ja by som to nazvala rezačka 😀
  • moridlo – rôzne odtiene napr. buk, eben
  • lepidlo na drevo – ak budete robiť dve vrstvy
  • zverák – ak budete robiť dve vrstvy
  • farba na drevo – ak budete robiť farebné variácie
  • matný syntetický lak v spreji
  • varianta b) šikovného kamaráta Vila ako ja 🙂 
na zapínanie okolo krku: 
  • špendlíky
  • saténovú stužku na zapínanie
  • osmičky na posúvanie zapínania
  • zapínanie 
  • ihla 
  • niť
  • zapalovač
  • varianta b) prípadne všetko vymeňte za ramienka na podprsenku – je to na gumičke a máte tam všetko aj osmičku na posúvanie aj háčiky – jediné čo musíte urobiť je z jednej strany odcvaknúť háčik lebo na obidvoch stranách je rovnaký

na dozdobenie:

  • zbytky látky
  • ozdobné stuhy
  • lepidlo na látku
  • nožnice na látku
  • spony
  • krajčírsky meter
  • krajčírska krieda alebo niečo na označenie
Základ – výroba motýlika

Nápad vyrobiť motýlika z debničky napadol môjmu kamarátovi Vilovi (a súčasne manželovi mojej najlepšej kamošky), s ktorým sa poznáme už roky a je rovnako kreatívny ako ja (aj on je vodnár) alebo ja som rovnako kreatívna ako on?! 🙂 Takže celú “hrubú prácu”, ako som to nazvala, urobil Vilo. Nebola som pri tom, ale poslal mi presný návod ako postupoval aj zopár fotiek, ktoré vidíte na fotke vyššie. 
Keby som písala návod ja tak by vyzeral takto: Najprv rozobral debničku a našiel nepoškodený kus. Zobral si predlohu motýlika, ktorú si nakreslil najprv na papier, a prekreslil ju na drevo. Vyzeral ho a následne obrúsil ostré hrany brúsnym papierom. Potom ich ošetril lakom na drevo a nechal zaschnúť. Rozhodol sa urobiť každého motýlika inak.
Odbornejší a presnejší návod od Vila: Najprv si vyrobíme maketu motýlika z papiera a prekreslíme na drevenú debničku. Vyrezereme multifunkčným zariadením ( Vilo použil bosh PMF 180 E multi) a dobrúsime na požadovaný tvar 120 papierom, potom 200 a na záver 400-kou.  Čím väčšie číslo zrnitosti brúsneho papiera tým je papier jemnejší a povrch hladší.  Potom sa lakuje. Po každom nalakovaní sa použije matný syntetický lak v spreji. Po každom nástreku je potrebné povrch jemne obrúsiť 400-kou, pretože keď sa drevo nalakuje, tak sa na ňom postavia drevené vlákna. Ak je potrebné tak motýlika môžete aj primoriť, Vilo použil liehové moridlo odtieň buk a na tmavší eben. Morí sa však pred lakovaním a na požadovaný odtieň aj viac krát. Na záver morenia jemne vyšúchať handričkou a nechať poriadne uschnúť.

Rôzne variácie – farby a vrstvenie
Tri sú rovnaké veľké, pre dvoch veľkých chlapov a mňa, a jeden menší, pre malého fešáka. Motýlika môžete aj nafarbiť. Stačí použiť farby na drevo alebo moridlo v tmavšom odtieni a opäť nechať poriadne zaschnúť. Modrý je nafarbený atramentom. Vilo vyrobil aj jedného dvojvrstvového motýlika 🙂 Ako? Zlepil dokopy dva motýliky lepidlom na drevo a nechal vo zveráku cez noc poriadne zaschnúť. Jeden nafarbil tmavším moridlom a vznikla krásna kontrastná kombinácia. Takto pripravené, upravené a opracované drevené motýliky som dostala následne do rúk ja. Keď som videla, čo môže vzniknúť z debničky, tak som bola rada, že sedím, inak by som asi odpadla. Krááááása, super práca. Dostala som úplne voľnú ruku a mohla som ich vyzdobiť ako som len chcela. 

Nákup pomôcok 
Vôbec som netušila, že nákup pomôcok bude tak veľký “problém”. Na zapínanie som potrebovala saténovú stuhu, osmičku a samotné zapínanie alebo koncovku. V prvej galantérii nemali nič. V druhej mali zapínanie v striebornej farbe, ktoré bolo vhodné jedine na môj, dámsky, motýlik. V tretej galantérii tvrdili, že nič také nemajú (ukazovala som fotky) no keď som pristúpila k pultíku mali tam asi 10 verzií ehm nevyjadrujem sa. Kúpila som si natešené hneď viacej kusov a takisto aj osmičky, cez ktoré sa uťahuje stuha. V ďalšej galantérii som však objavila remienok z podprsenky, čo bolo super, pretože ste nemuseli nič vyrábať a ešte to bolo aj na gumičke. Mali však iba jeden pár t.j. na dva motýliky. Preto som ešte dokúpila aj saténovú stuhu, ktorú mali asi vo všetkých farbách sveta a všetkých hrúbkach a aj dvoj vrstvové. Odporúčam najprv kúpiť koncovky a potom stuhy, aby ste ich dokázali spojiť 🙂 V galantérii som nakupovala aj dekoračné stuhy, kvetinové a také s folklórnym motívom. Tie boli asi na tom celom najdrahšie aj keď boli očividne vyšívané strojom. Nepotrebovala som toho veľa, kúpila som si iba pol metra, čo bolo minimálne množstvo. Ešte sa zastavím pri tej dĺžke. V niektorých galantériách vám predajú aj 20 centimetrov a niekde je to stanovené na meter. Skúste si ich prejsť viac, aby ste zbytočne nemíňali veľa peňazí. Saténovú stužku odporúčam asi nekupovať, radšej kúpte gumičku. Ja som síce vyrábala zapínanie zo stužky, ale je to veeeeľmi jemné a motýlik je oveľa ťažší, takže sa obávam, či to vôbec udrží, ja ich časom vymením, keď zoženiem tie ramienka. Takisto sa so saténovými stužkami veľmi zle pracuje pri šití, robia sa dierky a zvláštne sa sťahuje, nedá sa pracovať so šijacím strojom, musíte šiť ručne, čo potom nevyzerá až tak dobre.

Výroba zapínania so stuhou
Ako som spomínala v “čo potrebujeme”. Buď nájdete ramienka na podprsenku, alebo si zapínanie okolo krku vyrobíte. Ako prvé potrebujete saténovú stužku a všetky komponenty t.j. koncové zapínanie a osmičku na posúvanie. Potom si odmerajte obvod krku. Nezabudnite pri meraní na to, že budete mať košeľu, takže odporúčam merať cez košeľu. Pridajte pár centimetrov, aspoň šesť, na posúvanie do osmičky a takisto aj na záložku do koncovky. Potom začnite opálením saténovej stužky, aby sa nestrapkala. Prevlečte na jednom konci jednu časť zapínania a zašite. Potom na druhú stranu prevlečte osmičku a hneď aj druhú časť zapínania. Dajte si pozor aby bolo zapínanie v jednom smere, aby sa vám nestalo, že nakoniec, keď bude všetko prišité, tak sa vám nebude dať zapnúť motýlik a budete to musieť celé prešiť. Takže navlečieme osmiečku a koniec a potom sa vrátime naspať stuhou do osmičky, tak ako je to hore vo foto návode. Ak chcete šiť šijacím strojom, čo bude krajšie, ale mne sa stuha zachytávala o spodné zúbky a trhalo ju, tak si dajte väčšie záložky, pretože sa vám nezmestí pod stroj. Ak budete šiť ručne, nájdite si tenučkú ihlu, aby nezostávali veľké dierku, a šiť môžete aj tesne pri osmičke.  Keď to máte takto krásne urobené, ešte raz vyskúšajte a až potom zašite a odstrihnite druhú časť saténovej šnúrky. Ak nemáte po ruke človeka, pre ktorého je motýlik určený, tak tam nechajte špendlík a upravte priamo na človeku 🙂 Verím, že je to napísané zrozumiteľne, ak nie tak mi kľudne napíšte ja dovysvetlím, upresním.

Výber látky
Na motýlika môžete použiť akúkoľvek látku. Neodporúčam však šifón, pretože bude presvitať. Ak použijete nejaký šatovku, tak jednoducho použijete iba menej lepidla, aby nezostali na vrchu škvrny od lepidla, ak hrubšiu, tak naopak použijete viac lepidla a na viac miest. Ja som nakoniec pracovala s flanelom, látkou na nohavice a hrubou na šaty. So všetkými sa pracovalo super. Budete potrebovať iba úzku kúsok, ako na pútko, takže skutočne iba pohľadajte zbytky. Ak nemáte zbytky, čo je logické ak nešijete, tak sa popozerajte po sakách, niektoré majú vnútri pri štítku nie len náhradný gombík, ale aj kúsok látky (btw. ten slúži na to, aby ste videli ako sa bude látka správať pri praní). Výroba textilných častí

Pri výrobe textilných stredov môžete opäť použiť šijací stroj, ihlu a niť alebo lepidlo, tak ako ja. S lepidlom je to najjednoduchšie, tak načo si komplikovať život. (áno áno nie som zástancom lepidla na textil, ale v tomto prípade je to skutočne rozumnejšia cesta). Použila som milovaný kanagon.  Najprv si odstirhnite kúsok látky. Šírku a dĺžku prispôsobne motýliku, ktorý ste si vyrobili. Nezabudnite, že látku budeme skladať z každej strany do stredu. Takže to bude taký obdĺžnik. Dajte do stredu trošku lepidla, rozotrite ho špajdlou alebo špáradlom a nechajte zaschnúť v klipoch, alebo štipcom na prádlo. Lepidlo schne pomerne rýchlo. Ak dáte príliš veľa lepidla, tak sa mäkký textilný pásik zmení na tvrdý a nepoddajný. Takže radšej menej lepidla. Potom ním obmotajte stred a odstrihnite prebytočné časti. Ďalej priložte zapínanie a zalepte stred v zadnej časti. Môžete zalepiť aj zapínanie, ale nemusíte. Opäť nechajte zaschnúť v klipoch.

Pánsky motýlik je na svete ♥

Výroba dámskej verzie motýlika

Na dámsku verziu som použila vyšívané a jednofarebné saténové stuhy. Vybrala som si farbu roka FIALOVÚ. Vyšívanú stuhu som kúpila širšiu, asi 3-4 cm opäť myslite na to, že ju musíte zohnúť, tak ako na obrázku, aby bola pekná. Opäť odporúčam pred prácou so stuhami, najprv ich opáliť, aby sa nestrapkali. Tak a postu je rovnaký. Odstrihnúť, zalepiť dokopy, vložiť zapínanie a zalepiť stred v zadnej časti. Aby bol motýlik ženský, môžete dať na spodnú časť aj takéto nožičky. Stačí odstrihnúť a takto pekne zložiť ako to vidíte dole na fotke. Potom prilepiť alebo zašiť. Ja som tento krát šila.

Dámsky motýlik je na svete ♥
Osobne som nadšená z výsledku a modrý motýlik som stihla mať aj v práci a mal mega úspech. Každému som rozprávala ako vznikol a nikto mi nechcel veriť 🙂  Skombinovala som ho s bielou blúzkou a tmavomodrým svetrom a jeansami. Veľmi sa mi to páčilo aj ten záujem aj ten outfit.
Prajem vám príjemné tvorenie a verím, že sme vás s Vilom inšpirovali, aby ste debničky nevyhodili, ale pretvorili na niečo krásne, tak ako my 🙂 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

You May Also Like

2 comments

Wow, tak toto by mě nikdy nenapadlo 😉 Super!

To vypadá moc krásně hlavně ten s hnědým prostředkem 😉
SISTERSHOODS

Leave a Reply