SIY: ako sme šili malinový kardigán // raspberry cardigan

Prvému vianočnému darčeku sme dali tvar :) Od maminy som dostala dve látky. Jednu na šaty a druhú na kardigán. Látka na kardigán je malinovej farby s čiernym melírom a poriadne hrubá. Vymysleli sme dlhý kardigán až po kolená, s dvoma vreckami našitými navrchu a vpredu ozdobený dlhým "šálom". Takáto látka by bola vhodná aj na mikinu alebo teplé zimné šaty. V práci však máme v zime poriadne prekúrené, a preto by som sa v takých šatách asi poriadne zapotila. Preto sme zvolili kúsok, ktorý využijem nie len v zime, ale určite aj na jeseň a jar. Vyzerá trošku aj ako kabát, veď čítajte a pozerajte ďalej :) 
Látka má veľmi zaujímavú farbu, čo znamenalo aj vybrať správny odtieň nití, ktorými sme šili. Červená príliš žiarila, čierna bola nevhodná a bordová takisto kričala. Našťastie sme našli krásnu červenú s teplými ružovými podtónmi a farba perfektne korešpondovala s farbou látky. 
Mysleli sme si, že s látkou sa bude pracovať úplne geniálne ... ale ... museli sme si doplniť špeciálnu pomôcku ... krém na ruky. Látka sa zachytávala aj do najnenápadnejšieho záderu alebo trhlinke na nechte. Pre mňa to bola katastrofa. Takže sme si ruky museli neustále krémovať a ja som si všetky choré nechty musela zalepiť do leukoplastu. 
Strih sme zobrali z pripravených strihov, ktoré mi nakreslila mamina. Bol to darček k meninám asi pred troma rokmi. Mám strihy na všetko od šiat, cez sukňu, saká až po nohavice. Takže vždy zobereme strih a upravujeme, teda mama upravuje, podľa toho čo aktuálne ideme šiť. Ja tomu pomaly začínam rozumieť, sem tam dostanem otázku "ako by si to urobila ty" a verím, že jedného dňa to pôjde jedna radosť. 
Vystrihnutú látku sme zašpendlili, prekopírovali, vyskúšali. Potom zošili, začistili záložky. Veľa som skúšala a vymýšľala, čo urobíme s vreckami a rukávmi, aký bude dlhý a či je dostatočne otvorený. Bez toho to nejde. Najradšej tvorím priamo na sebe, ale vtedy je potrebná poriadna dávka predstavivosti. Vidieť hotový kus bez špendlíkov a nitiek :) 
Potom sme vystrihli predný "šál". Dlhé pásy, ktoré sa zažehlili a pristehovali k prednému dielu. Opäť som to vyskúšala a premýšľali sme, či spodné časti budú rovné alebo do oblúku. Nakoniec sme zvolili klasický rovný. Prišlo mi to viac praktické resp. neviem to vysvetliť, ale ten oblúk ma viac zaväzoval na "romantické" až "dievčenské" kúsky :) alebo ako by som to povedala :) :) Rovný model má väčšiu životnosť.
Šál sme zažili a kedže sa mi sem tam stáva, že z dvoch centimetrov je jeden a pol :) tak som si pomáhala centimetrom. Z látkou sa inak pracovalo úžasne, keby sme nemali tie zádery, je mäkučká, krásne sa strihá, potrebujete trošku dlhšie špendlíky, lebo miestami sme mali aj štyri vrstvy. 
Na záver sme našili vrecko a cardigan bol hotový :)
Voilá a kardigán je na svete :)


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

1 komentár:

  1. Ten je krásny! Pre mňa je tá farba moc výrazná, ja by som brala skôr takú baby pink, ale aj tak je úžasný a tebe neskutočne ide! ❤ xx

    Simona | l i v e i n f o x w o r l d

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)