Po krásnej zelenej farbe v roku 2017, bola pre rok 2018 vyhlásená ako farba roku ultrafialová alebo vo voľnom preklade veľmi sýta fialová. Patrím k milovníkom fialovej farby, hlavne v interiéroch, doplnkoch a k jeseni už neodmysliteľne patrí môj fialový kabát s bodkovanou podšívkou. Na jednej strane som veľmi rada, že sa farbou roku stala práve fialová, no na druhej strane sa obávam, že môj krásny fialový kabát (ktorý sme šili pred 5 rokmi) už nebude tak výnimočný ako doteraz. Zatiaľ som však nevidela veľa fialových kúskov v obchodoch ani v ponukách e-shopov, tak som pokojná. Podľa mňa sa to všetko spustí po ukončení novoročných výpredajoch. Aby sme boli na túto krásnu farbu pripravené, tak si v článku môžete prečítať ako ju kombinovať, čo symbolizuje, a prečo bola vybratá práve táto farba ako farba roku 2018.

“The Pantone Color of the Year has come to mean so much more than ‘what’s trending’ in the world of design; it’s truly a reflection of what’s needed in our world today.” – Laurie Pressman, Vice President of the Pantone Color Institute.

Dramaticky provokatívny a hlboký odtieň fialovej, pantone 18-3838 ultra fialová spojuje originalitu, vynaliezavosť a vizionárske myslenie, ktoré smeruje do budúcnosti. Fialovej farbe sa pripisujú mystické a duchovné vlastnosti. Fialovú nájdeme veľmi často v prírode a takisto sa využíva aj pri meditáciách. Fialová už dávno symbolizuje nekonvenčnosť a je veľmi obľúbená u umelcov. Neohrozená a plná emócii, sýta fialová symbolizuje nesúlad a experimentovanie, podnecuje jednotlivcov k tomu, aby si uvedomili svoju jedinečnosť, ukázali sa svetu a posunuli hranice prostredníctvom kreativity. Medzi milovníkov fialovej ako prejavu individualizmu a originality používali aj hudobné ikony ako Prince, David Bowie alebo Jimi Hendrix.

// s akými farbami ju kombinovať

ATTITUDE: Paleta čistých, nezmyselných farieb, ktoré kričia “pozrite sa na mňa”, sa spája a vytvára odvážne kombinácie.

INTRIGUE: Táto kombinácia farieb vyvoláva tajomnosť, paleta prírodných modrých a zelených farieb, v kombinácii s netradičnou fialovou, striebornou a svetlou kovovou farbou , vyžaruje silu.

DESERT SUNSET: Dramatická paleta teplých odtieňov, ktoré vyžarujú žiarivé farby večernej oblohy.
DRAMA QUEEN: Nezvyčajná kombinácia sýtych farieb s bohatými a elegantnými zemitými tónmi vytvára dobrodružnú náladu plnú vzrušenia a drámy.PURPLE HAZE: Vyžaruje pokoj, paleta púdrových a dymových odtieňov vytvára nadčasové kombinácie.
QUIETUDE: Jemná a teplá paleta prírodných odtieňov s akcentom metalických dodáva pocit pokoja a ticha.
FLORAL FANTASIES: Táto paleta je inšpirovaná farbami, ktoré vidíme v našom okolí. Ide o kombináciu jemných a sladkých pastelových farieb s očarujúcou sýtou fialovou a tmavou námornickou modrou. Táto kombinácia bude vyzerať dobre nie len ako kytica, ale aj na oblečení.
KINDRED SPIRITS: Táto paleta rovnakých odtieňov farieb “tón v tóne” je pohladenie pre oči. Táto kombinácia je asi najistejšia, keď si s fialovou neviete rady. Jednoducho skombinujte niekoľko jej odtieňov a je to. 

zdroj/source: 
https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018

https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018-tools-for-designers
//ako ju nosím ja
Fialovú v mojom šatníku nájdete v podobe kvetín na šatách a sukniach. Takisto mám veľa letných aj zimných šálov a šatiek a najobľúbenejší kúsok je už spomínaný fialový kabát, ktorý mám v šatníku už päť rokov a ešte vždy vzbudzuje pozornosť a dostávam naň množstvo pochvál 🙂  
Nebojte sa tejto farby, smelo do toho. Je vhodná na zimu, jar, leto aj jeseň. Prajem príjemné kombinovanie a nosenie. 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

3 comments

wau, je to naozaj nádherná farba a teda dá sa fakt krásne kombinovať. Mám jeden svetrík v atejto farbe, ešte som ho na sebe nemala, najvyšší čas vytiahnut ho. Vdaka za inšpiráciu.
Štýl ženy

jé, fialovou já ráda 🙂

JANNIEBEL

I really like purple, but I don't have clothes in this color, I think it's time to try. Upload your looks to wholesale7.net

Leave a Reply