DIY: ako z jesennej dekorácie urobiť vianočnú dekoráciu // from autumn to winter

Tento rok som začala s vianočnými článkami tak skoro ako reklamy v televízii. Prečo? Mám pre vám tip ako si veľmi jednoducho z jesennej dekorácie vytvoríte krásnu zimnú a vianočnú dekoráciu. Preto budeme potrebovať nazbierať na jesenných prechádzkach čo najviac krásnych listov rôznych tvarov, gaštany a napríklad aj šišky. Ak sa mojimi DIY článkami inšpirujte už dlhšie, nebudete musieť takmer nič kupovať, pretože takmer všetko máte doma. Môžno aj úplne všetko :) Na pretvorenie dekorácie z jesene na zimu, budete potrebovať približne štyri dni. Poponáhľajte sa, aby všetky listy neskončili pod nádielkou snehu. Inšpirujte sa.

Potrebujeme:
listy - buď použite vysušené, ktoré už zdobia vašu domácnosť alebo natrhajte nové, ktoré vysušte resp. vylisujte, aby neboli veľmi pokrútené
tekvicu - takáto mini stála 0,80 € 
gaštany, šišky, čokoľvek čo nájdete v prírode - takisto ako listy ich nechajte vyschnúť
dekoračné spreje vo farbe vašej vianočnej výzdoby - nemusí byť s leskom tie sú príšerne drahé, takýto obyčajný som kúpila v tescu za 3 € a vždy mi vydržia aj štyri roky
biela farba - akákoľvek len nech je s vysokou krycou schopnosťou, akrylovú som kúpila za cca 2 €
pohárik - buď sa inšpirujte mojim DIY postupom ako som otestovala sadu alebo použite akýkoľvek iný
stužka na ozdobenie - na nabudenie vianočnej atmosféry
svetielka - z týchto mám veľkú radosť, kúpila som ich v pepco za 3 € + baterky (už som si myslela, že som si kúpila pokazené, ale sú tam zle naznačené + - ako sa vkladá baterka)
štetec - najlepšie mäkký a plochý, aby vám nezostali čiary od štetca
staré noviny ako podložka - budeme na nich farbiť listy a potom ich vyhodíme 

Moja jesenná dekorácia je zložená z malej tekvice, gaštanov, farebných listov, ktoré mením, a pohárika ozdobeného kriedovou farbou a prírodným špagátom. Listy som predtým vylisovala, aby sa nekrútili ako budú schnúť. Keď sú už však veľmi presušené, tak aj pri najmenšom dotyku sa lámu a potom to trvá večnosť pozbierať z koberca.  Farebné listy nájdete na veľa stromoch, len choďte do lesa, kde slniečko nesvieti až tak veľmi ako na okraji na sídliskách. 
Tekvicu som začala maľovať a potom som zistila, že nemám farbu na celú tekvicu, tak som hľadala náhradu. V kreatívnych potrebách už však nepredávali pôvodnú farbu a kúpila som si iný akrylovú. Dôležitá je len vysoká krycia schopnosť. Potom namaľujte tekvicu kým nebude krásna biela. Dve aj tri vrstvy. Ak chcete lesklú, tak použite farbu s leskom alebo na záver ešte prelakujte. Mne sa však páči matná.
Pripravte si staré noviny a začnite farbiť vylisované listy. Listy nemusia byť extrémne suché, aby sa nelámali. Odporúčam nechať stonky, aby ste mohli listy za niečo prichytiť. Tlakom spreju vám budú po papieri lietať a zašpiníte aj to čo ste si mysleli, že sa nedá zašpiniť. Nechajte deň zaschnúť a potom pokračujte druhou stranou. Opäť nechajte deň zaschnúť. 
Kde listy sušiť? To je výborná otázka. Čerstvo nazbierané listy som dala medzi noviny, jednu vrstvu na spodok a jednu navrch a potom som zaťažila krabicou s overlockom. Zaťažte ich hocičím od kníh cez staré časopisy po poháre s uhorkami :) Sušenie trvá asi deň-dva. Kde som sušila nasprejované listy? Ešte lepšia otázka. Našla som si úzky priestor na chodbe pod botníkom, kde sa úplne presne zmestil papier s listami. Nikomu nezavadzal a asi ani nikto netušil, že tam niečo je. Dajte si pozor aby tento priestor nebol tam kde je prievan. Môžete ich dať aj na skrinky, čo je trošku riskantné pri vetraní alebo pod posteľ, len pozor pri vysávaní.
Svetielka som si kúpila s led svetielkami a majú asi 1,5 m ale tou dĺžkou si nie som istá. Svietia úplne nádherne a doteraz som ich mala uložené v skrini medzi oblečením, len tak kým prídu Vianoce :) a zistila som, že sú tak silné, že ráno nepotrebujem zapínať luster, paráda, asi si kúpim ešte jedny. Baterky je to najškaredšie na nich. Baterky sa dávajú do plastového priestoru, ktorý je žiaľ priesvitný, mohol byť aspoň nepriehľadný mliečny hmmm nevadí, stačí si ich oblepiť dekoračnými páskami. 
Led svetielka môžete takto uložiť do pohárika a urobiť si malý svietnik. Svetielka sú na drôtiku, ktorý sa dobre ohýba a nezlomí sa. Môžete ich aj natiahnúť a len tak nechať niekde zavesené okolo dekorácie. 
Okolo bielej tekvice rozložte ozdobené listy, môžete ich dať aj do vázičky, namiesto motúza uviazať mašľu a je to. Vianočná dekorácia je na svete a môžete ju mať už od teraz až po kým nebudete odkladať Vianoce. Vyzerá pekne aj cez deň aj za tmy :) Od svetielok sa krásne odrážajú listy aj všetko ligotavé. Preto môžete bielu tekvicu ozdobiť aj trblietkami alebo takisto aj nastriekať listy.  

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

  1. skvelý tip, aj keď ja som sa moc nestotožnila s tou tekvicou, lebo vo mne stále evokuje jeseň :-) ❤ xx

    Simona | l i v e i n f o x w o r l d

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)