Milujem klobúky, baretky a hlavne čiapky. Nosím ich k elegantným kabátom aj k športovejšej vetrovke. Spomínam si na detstvo, kedy som čiapky nenosila až tak rada. Bolo to trošku z frajeriny, veď čiapky nosia iba deti, a čiastočne aj preto, že sa mi nepáčili (vtedy sa veľmi vyberať nedalo). Teraz mám čiapok plný šuplík, tých najrôznejších farieb a všetky majú spoločnú jednu vec. Čo si myslíte, čo to je? Prezradím vám to. Sú to brmbolce. Majú ich takmer všetky. Nie vždy sa mi však na čiapke páči brmbolec od výrobcu, ale väčšinou sa tým nenechám odradiť. Jednoducho ich vymením za taký, ktorý sa mi páči. Aj  na troch čiapkach vyššie je použitý iba jeden brmbolec? Ako to je možné? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Potrebujeme:

  • čiapky – s brmbolcami aj bez, to je v podstate jedno
  • nový brmbolec – buď si ho môžete kúpiť v umeleckých potrebách, galantérii (tam bude isto lacnejší) alebo si ho vyrobte z vlny alebo kožušinky
  • malé nožničky
  • farebné nite – jedna podľa farby nového brmbolca a ďalšie podľa farieb čiapky
  • veľké stláčacie gombíky – podľa počtu čiapok, na ktorých budete chcieť použiť nový brmbolec
Pracovala som s fialovou čiapkou, ktorú mi uštrikovala mamina, potom s čiernou čiapkou, na ktorej sa mi už nepáčil brmbolec, pretože bol taký smutný a nakoniec so žltou čiapkou, ktorá brmbolec vôbec nemala. Nitky som mala doma vo veľkom sete, ktorý som si kedysi dávno doniesla z Nemecka.
Ďalšia nitka je spomínaná vo farbe brmbolca a veľké stláčacie gombíky poznáte asi v malinkej forme. Dajú sa kúpiť aj takéto velikánske. Ja som ich opäť našla v nejakej šijacej sade, ktorú som dostala ako darček. Veľmi radi ich prišívajú aj na oblečenie, ak si nakupujete z e-shopov z Číny (ja to vždy prešijem na normálne gombíky).
Ako prvé rozdeľte gombík na dve časti a jednu prišite na bmbolec. Odporúčam prišiť tam časť, ktorá sa zatláča t.j. bez toho cuplíka, ale v zásade to je úplne jedno. Prišite ju silno aj 2x, stehy sa budú dosť namáhať pri odopínaní a zapínaní.
Potom prišite druhú časť z gombíka na vrchnú časť čiapky. Použite nitku vo farbe čiapky. Opäť poriadne prišite a uzlík urobte z vnútornej strany, aby vám nezavadzal pri zapínaní (ak by ste to urobili mohlo by sa stať, že ho nezapnete vôbec). Druhú časť gombíka prišite aj na všetky čiapky, na ktoré budete odnímateľný brmbolec používať. Časť gombíka, ktorá bude zhodná s tou na brmbolci už nebudeme potrebovať resp. ju môžete použiť na výrobu ďalších odnímateľných bmbolcov. 
Ako to funguje? Jednoducho 🙂 Pripneš a odopneš 🙂 Aká je nevýhoda? Čiapku už bez brmbolca nosiť nemôžete. Výhody? Čiapku môžete prať a nezničíte brmbolec, pri balení sa nemusíte trápiť, či brmbolec prežije resp. ako čiapku zbaliť, lebo všetky budú bez brmbolca a brmbolce môžete uložiť inde, z jednej čiapky môžete mať hneď niekoľko variácií, stačí meniť brmbolce. Paráda 🙂 

PRED ÚPRAVOU A PO ÚPRAVE:
foto: olympus 
******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply