refashion : ako zo zimných šiat vzniklo trendy sako na každý deň // from winter dress to trendy blazer for every day

Z tohto projektu som nadšená. Hrubé šaty na zimu sme ušili (teda mama ich ušila) v roku 2012. Nosila som ich dve zimy a potom už len veľmi občasne. Nechcela som sa ich vzdať a neustále som sa presviedčala, že ich ešte začnem nosiť. Sú ušité z kvalitného materiálu a len tak ich vyradiť mi bolo ľúto. Odkladala som ich až do tohtoročného upratovania letného oblečenia a výmeny za zimné. Vyradila som veľa oblečenia, ktoré mi naozaj zaberalo miesto v skrini, z rovnakého dôvodu ako tieto šaty. Šaty som však odložila do skrinky so šitím. Pár dní som rozmýšľala čo z nich urobím. Najprv mi napadla sukňa a potom som si spomenula na krátke saká s vystrapkanými okrajmi a pustila som sa do prešívania. Je to jednoduché alebo komplikované? Ako zo šiat vzniklo sako? Všetko sa dočítate nižšie v článku a nechýba ani fotopostup.
Ako prvé som si rozmyslela dĺžku nového saka. Mne sa vždy veľmi páčili "chanelovské" strihy do pása, bez fazónky iba s okrúhlim výstrihom pri krku. Šaty som si obliekla a naznačila aké bude dlhé. Potom som spodnú časť odstrihla. Ďalší krok je šaty prestrihnúť presne v strede od výstrihu k spodnej časti. Použite meter, aby ste mali sako otvorené v strede a nie niekde na boku :)  Už to nevrátite späť.
Potom som vypárala zips, ktorý bol vzadu. Použila som šikovný nástroj, ktorý slúži práve na páranie švov. Išlo to jednoducho. Potom vznikli takéto dve rovnaké časti.
Zadnú časť, kde bol zips, som zašpendlila, zastehovala a vyskúšala. Chrbát som trošku rozšírila, aby som sa v novom saku cítila pohodlne.
Vznikla mi však "diera", ktorú som musela zaplátať. Odtrihla som si kúsok látky, ktorú som našila na výstrih a potom o strany pôvodnej látky. Na túto časť som v závere našila menovku. Látku som musela zaendlovať, pretože sa príšerne srapkala (čo ale už o chvíľu veľmi ocením).
Potom som po celom obvode sako zaendlovala, aby sa nestrapkalo. Kľudne aj dva krát, len nech pevne drží pokope.
Teraz príde tá zábavná časť. Z látky, ktorú sme na začiatku odstrihli, som nastrihala 3 cm široké pásiky. Dĺžka zodpovedá obvodu saka + rukávy. Dĺžka bolo okolo 2 metrov. Samozrejme som taký dlhý kus látky nemala, takže som ich nadšila. Btw. našla som ešte zbytky látky, ktoré sa mi veľmi zišli. 
Potom som pásiky prišpendlila na látku. Začala som vzadu, alebo na mieste okolo krku, tam bude prvý spoj látok a často mám vlasy v cope alebo rozpustené, takže ho nebude až tak vidno. Najprv odporúčam vyskúšať len tak s pár špendlíkami, aby ste videli, kde budete musieť látku nadpájať. Nebude to vyzerať pekne ak sa bude nadpájať v prednej časti alebo v rohoch. Látku prišpendlite tak, aby časť, takmer polovica trčala cez okraj.
Látka sa bude poriadne strapkať, ale nedajte sa odradiť. To presne chceme. Potom som látku prišila tesne k okraju a skontrolovala som, či všetko drží tam kde má, či mi niekde nevynechala niť, alebo som ja nevybehla mimo spodnej látky, na ktorú som pásy prišívala.
Potom som ešte "obalila" aj rukávy, úplne rovnakým spôsobom. Následne začala zábavaná časť. Opatrne som začala párať látku po dĺžke. Pozor, nitky po šírke t.j. tie kratšie musia zostať, odstraňujeme obvod. Je z toho poriadny neporiadok. Dávajte však pozor, aby ste nezatiahli veľmi silno a neodtrhli niečo, čo nemáte. Nitky párajte tak, aby vám v strede zostal cca 0,5 cm pásik. Ak odpárate veľa, tak vám celý pásik odpadne a ak nemáte dosť ďalšej látky, tak je po ozdobe na saku.
Potom som už iba prišila menovku a je sako bolo na svete. :)
Páči sa vám ako som prešila šaty? Čo hovoríte na nové sako? Pustili by ste sa do podobnej prerábky aj vy?

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

8 komentárov:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)