viete čo znamená pojem organická bio bavlna? // moje obľúbené basic tričká nielen na zimu


Počas letnej dovolenky v Nemecku nám počasie vôbec nevyšlo. O tom som vám už písala v článku "letná dovolenka v Nemecku". Z ničoho nič sa počasie zmenilo a bola zima. Trošku sme s tým aj počítali keďže sme boli v Alpách, ale nie, že bude 14 stupňov. Potrebovala som teda teplejšie tričká s dlhým rukávom. Na nákupoch sme išli do c&a, ktoré tam majú až troj poschodové a veľmi veľa tovaru, ktorý u nás nenájdeme. Vždy sa tam zdržíme aj hodinu, hlavne kvôli Tomášovi, lebo mu sedia strihy asi všetkého. Vedela som, že u nás v BB majú časť s basic tričkami, ale nikdy som tam nevidela veľkosti menšie ako M, takže som ich iba obdivovala. Pri vstupe do nemeckého c&a som skoro odpadla. Celá stena s tričkami poukladanými v komínikoch, v tých najrôznejších farebných kombináciách a vzoroch. Veľkosti od XXS až po XXXL. Och hneď som si zobrala eská v štyroch vzoroch a štyroch farbách a nemohla som sa nabažiť toho neuveriteľne príjemné materiálu. Áno boli to divné nákupy, pretože som si doniesla čiapku, hrubé podkolienky a tričká s dlhými rukávmi :) Teraz som veľmi rada, že som sa nenechala odradiť letným mesiacom napísanom v kalendári a riadila som sa skutočnou teplotou. V čom sú tričká výnimočné? Čítajte ďalej. Článok nie je sponzorovaný
Prečo by ste mali mať basic tričká vo svojom šatníku?
Obyčajné alebo basic tričká by nemalo chýbať nikomu v šatníku. Dajú sa nosiť na množstvo spôsobov. Vyzerajú super pod kardigánom, sú perfektné pod hrubé svetre, na spanie, na nosenie doma, do práce pod hrubé šaty bez rukávov alebo k vytvoreniu jednoduchého ale efektného outfitu z trička, jeansov a koženkovej bundy. Verím, že každá/ý má doma aspoň jedno takéto tričko. Kupovala  som ich v h&m, ale vždy sa tak sprali a vyžmolokali, že som každý rok musela kupovať nové. Jediné, ktoré mi vydržalo bolo takisto pásikavé tričko, ale nebolo zo sekcie basic. Potom som si kúpila trička aj v camaieu a orsay, ale bolo to to isté, vždy skončili ako domáce tričká alebo na chaty. Tričká nevyzerali na prvý pohľad veľmi pekne, skôr ako také pyžamko a veľmi rýchlo sa začali žmoliť. Som veľmi rada, že som mohla objaviť a vyskúšať práve tieto tričká. No ale poďme k tomu v čom sú také špeciálne a prečo by ste si ich mali kúpiť aj vy. 
Čo znamená "bio bavlna"?
Tričká sú vyrábané z certifikovanej organickej (bio) bavlny. S týmto pojmom ste sa už určite stretli, ale viete čo presne znamená? Ja som to nevedela až kým som si neprečítala informácie na webe. Organická alebo bio bavlna už podľa názvu musí byť niečo super. O materiáloch som písala samostatný článok "učíme sa spolu šiť: vlastnosti textílii" a teda ide o prírodný materiál, rastlinu, z ktorej sa vyrába textilný materiál. Nejde o zmes bavlny s konvenčnou bavlnou, ale iba o čistú bavlnu. Takáto bio bavlna podporuje trvalú udržatelnosť a mala by zaručiť lepšiu budúcnosť pre všetkých aj farmárom aj spotrebiteľom (by mala hmm uvidíme časom). Znižuje sa priamy dopad na životné prostredie, nepoužívajú sa žiadne syntetické pesticídy alebo umelé hnojivá, trh organickej bavlny je odolnejší voči fluktuácii trhových cien, organická bavlna výrazne znižuje znečistenie vody a vzduchu, nepoužívajú sa žiadne geneticky modifikované semená a v neposlednom rade dáva dobrý pocit vám a vôbec nie je drahšia ako konvenčná bavlna :) Nájdite si 6 minút a pozrite si krásne video na tému bio bavlna. 
Prečo tričká z bio bavlny c&a?
Poviem pravdu, že iné tričká z bio bavlny som zatiaľ neskúšala. V Nemecku som bola tak nadšená z týchto tričiek, že som si ich kúpila hneď tri, lebo som vedela, že ich v BB jednoducho nezoženiem. Nemám ani dôvod testovať iné, pretože s týmito som maximálne spokojná. Sú tak príjemné na dotyk, vyzerajú skvele, povedala by som elegantne. Zamilovala som si ich, majú super dĺžku, trošku nevýhodou je väčší výstrih, hlavne ak ste zimomravá ako ja. Zbožňujem ten pocit keď ich mám oblečené, najčastejšie ich kombinujem s kardigánom a vyzerajú super aj pod sakom. Niektoré basic tričká sa pod sako nehodia lebo tvoria veľký kontrast medzi látkami, ale v prípade týchto to nehrozí. V ponuke sú aj s dlhým aj s krátkym rukávom. Doma mám päť tričiek: biele s malými čiernymi bodkami a krátkym rukávom na leto, bielo-modré s tenučkými pásikmi, ktoré vyzerá super pod čiernym sakom, jednofarebné čierne na doma, bordovo-modré pásikavé na bežné denné nosenie a biele, ktoré ľutujem, že som si nekúpila aspoň dve, pretože vyzerá úplne inak ako bežné biele tričká (ale veď tam ešte pár krát pôjdem). Nie je priesvitné, má krásne zapracovaný výstrih, ani po niekoľkých praniach a noseniach nemá vyťahané rukávy ani spodnú časť, neroztiahlo sa - teda si drží tvar, nežmolká sa a vyzerá veľmi elegantne. V ponuke majú aj maslovú aj bielu farbu a cena týchto tričiek je 9 EUR. Som z nich nadšená :) Je tu ešte nejaký nadšenec týchto tričiek? Aké basic tričká si kupujete vy?

zdroj / source

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)