Nikon D5300 s objektívom 70-300 mm f/4.5-6.3 // moje hodnotenie, výhody, prvé dojmy a ukážky fotografií

Posledný mesiac vám v článkoch spomínam nový typ fotoaparátu s ktorým aktuálne fotím. Opäť som si zapožičala a otestovala fotoaparát značky Nikon. Tento krát ide o Nikon D5300, ku ktorému som dostala aj objektív 70-300 mm f/4.5-6.3. Poviem vám pravdu, že po úžasnom Nikon D5 sa mi Nikon D5300 zdal malinký, ľahučký. No keď som s ním začala fotiť a porovnala ho s mojim Nikon D3100, tak som bola ohromená. Výhodou je napríklad aj otočný monitor, ktorý veľmi využijem pri fotení rôznych detailov pri DIY projektoch alebo pri šití a má ho iba rada D5xxx. Prečítajte si môj názor na fotoaparát a objektív a budem rada ak mi napíšete aj vy vašu skúsenosť s týmto fotoaparátom. 


Na prvý pohľad je Nikon D5300 rovnaký ako Nikon D3100 z nižšej rady, ktorý vlastním (v celom článku ho budem porovnávať buď s D3100 alebo inými fotoaparátmi). Vzhľadom sa líšia iba minimálne, a to v usporiadaní jednotlivých gombíkov. Na ten druhý pohľad si všimnete otočný monitor, ktorý nájdeme iba u paťkovej rady fotoaparátov Nikon.
Vďaka veľkému výklopnému a otočnému monitoru je jednoduché snímať fotografie a videosekvencie zo vzrušujúcich nových uhlov.  Je to perfektné napríklad pri fotení jedla, nemyslím tým v reštaurácii, ale ak ste foodblogerka alebo píšete knihu, nemusíte sa skláňať do správneho uhla, a takisto to oceníte aj ak fotíte nejaký detail malinkého zvieratka (lebo viete, že najkrajšie sú fotky z úrovne očí). Veľmi mi pomohol pri fotení v obmedzenom priestore a pri DIY projektoch. Super. Len som si akosi nezvykla alebo teda ešte neviem odhadnúť v ktorej polohe sa obraz na monitore pretočí a sem tam som z toho bola nervózna. Tento displej ocenia aj youtuberi a vlogeri :)
Na týchto fotkách môžete vidieť odlišné rozmiestnenie gombíkov. Napríklad D5300 má aj pripojenie na wifi a gombík na videá má umiestnené pri displeji. D3100 má jednoduchšie nastavovanie sekvenčného fotenia pri D5300 to nájdete v menu. Na D5300 nájdete na koliesku namiesto Guide už Effects. Samozrejme, že rozdiel je aj v rozložení, farebnosti a ponuke menu. S D5300 toho nastavíte oveľa viac ako s D3100.
Ani pri jednom nie sú monitory dotykové, zatiaľ som si ho vyskúšala iba pri D5 a bol to takisto veľký pomocník pri prehliadaní fotografií. Veľmi sa mi páči veľmi jednoduchá funkcia "i" teda informácie, kde si môžete rýchlo prestaviť hodnoty ISO, času, clony, zaostrovania, korekciu a kvalitu fotiek. Je to naozaj super oproti D3100. Vo všeobecnosti sa fotoaparát veľmi dobre drží v ruke, aj keď máte monitor vytočený a veľmi jednoducho sa menia objektívy.
Trošku technických informácii o Nikon D5300 (ak vás to nezaujíma, ale je to zaujímavé, čítajte ďalej nižšie):
 • Plný výkon 24,2 megapixla: Obrazový snímač fotoaparátu D5300 je špeciálne navrhnutý bez optického antialiasingového filtra (OLPF), aby naplno využíval rozlíšenie 24,2 megapixla a ostro zachytil aj tie najjemnejšie textúry a vytvoril snímky s neuveriteľne ostrými detailmi.
 • 39-bodový systém automatického zaostrovania: S 39 zaostrovacími bodmi vrátane deviatich krížových snímačov v strede je systém automatického zaostrovania fotoaparátu D5300 neuveriteľne presný. Pokročilý systém trojrozmerného sledovania objektov zabezpečuje zaostrovanie aj na tie najmenšie objekty s nepredvídateľným pohybom.
 • 2 016-pixlový snímač merania RGB: Neuveriteľne presný snímač merania fotoaparátu D5300 zabezpečuje presné meranie hodnoty expozície a odosiela údaje systému detekcie motívu, ktorý optimalizuje automatické nastavenie expozície, automatické zaostrovanie a automatické vyváženie bielej farby na dosiahnutie vynikajúcich výsledkov.
 • Sériové snímanie rýchlosťou 5 snímok za sekundu: Snímajte akciu rýchlosťou päť obrázkov za sekundu a zachyťte krátko trvajúce pohyby alebo výrazy v tom správnom okamihu.
 • Veľký monitor LCD s vysokým rozlíšením: Uvidíte každý detail svojich fotografií a videosekvencií vďaka veľkému 8,1 cm (3,2-palcovému) monitoru LCD so širokým pozorovacím uhlom a vysokým rozlíšením (1 037 000 bodov). Komponujte alebo prezerajte snímky a pridávajte špeciálne efekty s brilantným obrazom bez ohľadu na to, či snímate vnútri alebo vonku.
 • Výstup HDMI: Pripojte fotoaparát priamo k televízoru HDTV a užívajte si videosekvencie a fotografie vo vynikajúcom vysokom rozlíšení. Vďaka kompatibilite s funkciou HDMI-CEC (Consumer Electronics Control) fotoaparát dokonca umožňuje ovládať prehrávanie pomocou diaľkového ovládača televízora.
 • Vysoká kvalita zvuku: Zaznamenávajte videosekvencie, ktoré nie len vyzerajú dobre, ale ktoré majú aj skvelý zvuk. Vďaka vstavanému stereofónnemu mikrofónu fotoaparátu a kompatibilite s externým stereofónnym mikrofónom ME-1 od spoločnosti Nikon je jednoduché zachytiť jasný, čistý zvuk.
 • Režim efektov: Pomocou rôznych špeciálnych efektov môžete vytvárať osobité fotografie a videosekvencie. Izolujte farby, aby vynikli, vytvorte čiernobiely efekt, preskúmajte retroefekt alebo zmeňte budovy, aby vyzerali ako miniatúrne modely. Ukážku vybratého efektu môžete zobrazovať a upravovať jeho intenzitu pri snímaní.
 • 16 režimov motívových programov: Rýchlo zachytávajte dokonalé fotografie pomocou rôznych motívových programov vrátane programov šport, pláž a sneh. Jednoducho vyberte režim, ktorý vyhovuje objektu alebo situácii, ktorú snímate, a fotoaparát automaticky optimalizuje čas uzávierky, citlivosť ISO a clonu na dosiahnutie vynikajúcich výsledkov.
 • Optimálne detaily vo vysokokontrastných podmienkach: Dva režimy vám pomôžu zachytiť detaily v tmavých, ako aj v jasných miestach pri snímaní záberov v silnom svetle alebo protisvetle. Režim HDR (Vysokodynamický rozsah) je ideálny pre statické objekty a Aktívna funkcia D-Lighting je ideálna pre fotografie objektov v pohybe. Oba režimy umožňujú vybrať úroveň intenzity.
 • Inteligentná konštrukcia: Vďaka veľkému displeju LCD a malému ľahkému telu je snímanie s fotoaparátom D5300 veľmi príjemné. Používanie je rýchle a intuitívne vďaka vynikajúcej ergonómii od spoločnosti Nikon, prehľadnému zobrazeniu ponúk a jednoúčelovým tlačidlám často používaných funkcií, ako je D-Movie alebo živý náhľad.
Baterka aj SD je klasická, teda keď to porovnávam s D5, kam išla špeci baterka aj SD karta.

Poďme sa pozrieť trošku na objektív. Ide o teleobjektív, ktorý je ľahký s dlhou ohniskovou vzdialenosťou. Univerzálny rozsah ohniskových vzdialeností 70 – 300 mm poskytuje flexibilitu potrebnú na snímanie nádherných záberov vzdialenej akcie, zachytávanie jedinečných fotografií z ciest, prípadne na snímanie amatérskych snímok divých zvierat. Veľká výhoda je stabilizácia obrazu, ktorá udržiava zábery ostré. Objektív zaostruje rýchlo a ticho, vďaka čomu je ideálny na snímanie videosekvencií aj statických snímok. Môžete priblížiť divé zvieratá alebo sa dostať dostatočne blízko, aby ste zachytili brilantné detaily detí pri hre. budete môcť dosiahnuť čisté snímky bez rozmazania dokonca aj vtedy, keď budete snímať na maximálnej hodnote rozsahu teleobjektívu pri slabom osvetlení. Stabilizáciu obrazu môžete zapínať a vypínať pomocou ponuky fotoaparátu. Tento objektív je kompatibilný s fotoaparátmi série D3000 od fotoaparátu D3300, fotoaparátmi série D5000 od fotoaparátu D5200 a fotoaparátmi série D7000 od fotoaparátu D7100. Fotoaparát D500 je tiež kompatibilný. Upozorňujeme, že kompatibilné fotoaparáty môžu vyžadovať aktualizáciu firmvéru.² Funguje iba na fotoaparátoch série D3000 od fotoaparátu D3300 a fotoaparátoch série D5000 od fotoaparátu D5200. Kompatibilné fotoaparáty môžu vyžadovať aktualizáciu firmvéru.

UKÁŽKY FOTOGRAFIÍ:******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)