DIY: vyrobte si originálne a trendy náramky priateľstva // frendship bracelets

Ako ste trávili voľný čas ako deti? My sme behali okolo paneláku, naháňali sme sa, hrali sme sa na skrývačku, aj keď sme nepoznali svoje mená (dohodli sme si čas a stretli sme sa aj tridsiati z okolitých panelákov, a na uhádnutie stačilo identifikovať farbu oblečenia), liezli sme po preliezkach, chodili sme do lesa a predbiehali sme sa v tom, kto upletie krajší a širší náramok. Plietli sme ich cez prestávky v škole, v táboroch, na prázdninách so sesternicami a len tak na lavičke pred domom. Dnes sa tieto náramky volajú "náramky priateľstva", sú veľmi trendy a ukážem vám ako si takýto náramok vyrobíte. Okrem náramku priateľstva vám ukážem aj druhý náramok z písmenok. Verím, že niektorých z vás prenesiem späť do detstva ;)
1) náramok priateľstva

potrebujeme:
  • bavlnky (perličky nie sú vhodné)
  • nožnice
  • zicherka
  • gombík 
  • ihla
Postup:
Ako prvé si rozmyslite tvar náramku. Ja ich poznám asi 5-6 druhov a na webe som dokonca našla aj návod na pletenie. Pozri TU, samozrejme si môžete pomôcť aj videami a určite nájdete aj knihy na túto tému. Ja vám ukážem ten najjednoduchší. Budeme potrebovať bavlnky v rôznych farbách. Farby sú takisto veľmi individuálne, použite však minimálne dve rôzne farby. Čím viac farieb, šnúrok, tým bude náramok širší. Odstrihnite si z každej farby aspoň 1,5 - 2 metre. Na mojom náramku som mal ak dispozícii šesť farieb a použila som každú 2x. V hornej časti som si nechala slučku, ktorú budeme potrebovať na zapínanie, stačí vám jedna. Potom si rozmiestnite bavlnky a zoraďte ich v takom poradí v akom chcete aby za sebou nasledovali farby. Potom ich uchopte medzi prsty a zakrúťte, aby ste ich mali pevne a neuvoľnili sa. Prvú bavlnku však nechajte voľnú, s tou budeme pracovať. Potom prvú bavlnku, v mojom prípade žltú, zaháknite o palec a urobte uzlík na prvej bavlnke, ktorú máme v dlani. Ja robím dva uzlíky, ale je to na vás, čím urobíte viac uzlíkov, tým bude farby výraznejšia a pásik širší. Takto pokračujte až k poslednej bavlnke. Postupne budete vidieť šikmý vzor.
Výroba náramku mi zabrala si dve hodiny, plietla som počas sledovania filmu v TV. Ešte malé upozornenie. Na začiatku si radšej odstrihnite viac metrov bavlnky, aby ste potom nemuseli nadväzovať bavlnky. Ako vidíte mne to vyšlo len tak tak, mala som si pridať aspoň 15 cm. Vopred to však neviem nikdy odhadnúť a s celou bavlnkou sa pracuje zle. Pleťte až kým vám celý vzor neobíde celé zápästie alebo zápästie obdarovaného :) 
Keď máte náramok hotový, urobte na konci uzlík a pekne zastrihnite koniec, aby vznikol pekný strapec. Ako posledné urobíme zapínanie. V detstve sme si náramky jednoducho napevno zaviazali a robili sme s nimi všetko, keď už vyzerali veľmi zničené jednoducho sme ich odstrihli a urobili sme si nový. Ak však náramok nechcete "navždy", môžete si urobiť zapínanie pomocou gombíka. Gombík prišite na úroveň uzlíka a slučku, ktorú sme nechali na začiatku, použite ako zapínanie, ostatné môžete odstrihnúť.  A je to náramok je na svete.
2) náramok z písmenok
potrebujeme:
  • bavlnky
  • navliekacie písmenká
  • nožnice
Postup:
Balíček písmenok kúpite v umeleckých potrebách alebo aj v papiernictve. Najprv si ich vysypte na rovnú podložku a poskladajte si nápis. Ja som si nakoniec vybrala "Happy". Môžete sa pohrať aj s farbami, tak aby bol naozaj letný a veselý.
Potom si vyberte tri farby bavlniek a odstrihnite si toľko aby vám obišli zápästie + pridajte 2-3 centimetre na zapínanie. Opäť použite zicherku, urobte uzlík a začnite pliesť. Tento krát však urobíme klasický zapletaný z troch častí (tak ako cop). Priložte si opäť k zápästiu a ak ste spokojná s dĺžkou a zostal kúsok aj na zaviazanie, urobte hrčku. Potom na jednu bavlnku navlečte písmenká v poradí nápisu t.j. začnite H poklačujte A atď. Keď navlečiete všetky písmenka opäť urobte uzlík a bavlnku dopleťte tak, aby ste mali aj na druhej strane rovnako dlhý zapletanec. Na konci opäť urobte uzlík. Pod písmenkami môžete nechať ostatné dve bavlnky, cez ktoré sme písmenka neprevliekli, alebo ich jednoducho odstrihnite. Na obidvoch stranách máme uzlíky, takže všetko bude pekne držať pokope. Potom už iba zaviažte na zápästie a náramok je hotový. Tento náramok vyrobíte za 10 minút :)
Takto si môžete vytvoriť originálne náramky, ktoré nebude mať nikto iný resp. by to musela byť naozaj veľká náhoda, že sa nájdu dva rovnaké :) Tak čo, pustíte sa do výroby náramku ešte dnes?


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)