DIY/škola šitia: spálená blúzka ešte neznamená jej koniec // ako som zachránila blúzku spálenú žehličkou

Nájdi jeden rozdiel :) Áno, vrecko je na novom mieste (aj keď tam trošku zavadzia cop). Jedného slnečného rána som sa rozhodla, že ešte tesne pred odchodom do práce blúzku trošku prežehlím. Autobus mi išiel za 5 minút a všetko som už mala hotové a pripravené, takže ideálne. Len čo sa nestalo. Ešte som ani poriadne nepriložila žehličku a už som iba počula "sssssss". Skoro som sa rozplakala. Tak krásna blúzka a ako sme sa na nej natrápili, lebo sme nemali dostatok látky a teraz je zničená?! Nemala som veľa času na rozmýšľanie a musela som veľmi rýchlo prezliecť. Nemohla som dlho váhať, lebo by to skončilo aj prezlečením nohavíc a topánok a kabelky. Jednoducho som chytila inú blúzku, vypla žehličku a utekala som na bus. Celý deň som bola smutná a rozmýšľala som či sa blúzka bude dať nejako zachrániť. Diera vznikla na veľmi zlom mieste a už som ju videla v koši. Potom mi napadol skvelý nápad, ako by sa dala blúzka zachrániť. Čítajte ďalej.

Po konzultácii s maminou o mojom návrhu odpárať vrchné vrecko a prešiť ho na dieru, som sa do opravy pustila. Látka však bola dosť spálená a skrútená a dosť škriabala. Všetko sme však hravo vyriešili. Ako prvé som odmerala vrecko a modlila som sa aby bolo dostatočne veľké na zakrytie diery. Juchúúú bolo. Tak som ho veľmi opatrne odpárala, aby som neurobila ešte ďalšiu diru. 
Vrecko sadlo perfektne, a takmer na milimetre presne zakrylo dieru po nešťastnom útoku žehličky. Ako keby si to tá žehlička vypočítala predtým ako látku spálila (jasné viem, že za to môžem ja nie žehlička). 
Potom nasledovalo prekrytie spálených častí tak, aby ma pri nosení neškriabali a nebola som odsúdená na nosenie tielka aj v horúčavách. Najprv som spálené čierne nitky prestrihla a látku veľmi jemnučko natiahla. Našťastie sa mi látku podarilo vyrovnať. Potom som zobrala hocijaký zvyšok látky, ktorý bol príjemný na pokožku. Podložila som ju z vnútornej strany, tak aby zakryla dieru. Veľkosťou bola látka ako vrecko, aby som nemusela dva krát šiť, ale iba raz, keď budem prišívať vrecko.
Prišpendlila som látku aj vrecko a prešila po celom obvode. Tento krát vrecko už nebude funkčné, takže som to zobrala naozaj po obvode celého vrecka. už bude iba ozdoba (záplata). Použila som rovnakú bielu nitku ako pri šití blúzky.
Keď bolo všetko zašité, skontrolovala som, či som látku dobre uchytila.  Potom som si odmerala 1 cm a látku obstrihala dookola, aby tam zbytočne nezavadzala. :)
A je to, blúzka je zachránená a ja si ju užívam plným dúškom :) Veľmi sa teším, že sa dala zachrániť. Spálila som už niekoľko rukávov a zatiaľ sa nám každý kúsok podarilo zachrániť. Máte aj vy skúsenosť so spáleným oblečením?

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

  1. Nejdřív jsem ani rozdíl nenašla, no záchrana dopadla na jedničku ;)

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)