DIY: vyrob si biely podnos nie len na fotenie kozmetických produktov

Na sociálnych sieťach vždy obdivujem fotografie kozmetických produktoch. Väčšinou sú odfotené na posteli alebo stolíku a položené sú na bielej tácke. Kedže takéto produkty fotím často aj ja a nie vždy mám "po ruke" rovnú plochu (len tak na mäkkej posteli produkty nebudú stáť), tento nápad sa mi zapáčil. Vytvoríte si pekné pozadie a do popredia naaranžujete produkt na tácku. Hovorila som si, že takú tácku nájdem hocikde, ale mýlila som sa. V obchodoch s dekoráciami mali iba tácky s nápismi "love" a "sweet home", čo sa mi nepáčilo. Po pár týždňoch neúspešného hľadania som si bielu tácku jednoducho vyrobila. Ako? Čítajte ďalej.

Potrebujeme:
 • tácku - túto prírodnú som kúpila v umeleckých potrebách
 • bielu farbu na drevo - ja som si kúpila s vysokým krytím, aby som nemusela nanášať tri-štyri vrstvy
 • mäkký okrúhly štetec
 • lak na drevo - ten použijeme na záver, ale nemusíte ho použiť
Farby mám doma už nejaký ten rok. Cena za jednu bola okolo 3,70 EUR v panta rhei resp. v časti s umeleckými potrebami. Štetec mám asi ešte zo základnej školy :) :) Najjednoduchšie je aplikovať farbu priamo na drevo a rozotierať. Najprv natrite vnútornú časť, nechajte zaschnúť, a potom vonkajšiu. Nezabudnite aj na rohy a vnútornú časť otvoru na prenášanie. Dajte si pozor aby vám nevznikali bublinky. Tie vám budú vznikať ak použijete vodu na rozriedenie. Ja ju nepoužívam, ale je to na vás. Tácku som maľovala na balkóne pri teplote 31 C takže schla takmer okamžite :) Inak ju nechajte poriadne zaschnúť aspoň 12 hodín.
Ak chcete peknú lesklú a hladkú tácku, použite aj lak. Tento som opäť mala doma ešte z čias, keď som robila servítkovú techniku. Cena laku bola opäť okolo 4 EUR. Najprv vnútornú stranu, nechajte zaschnúť a potom vonkajšiu. Lak nechajte zaschnúť aj 24 hodín a dajte pozor, nenechávajte ju na balkóne, aby sa na lak nenalepili lístky, prach a popol z cigariet od susedov :)  Tento krok však môžete úplne vynechať. Mne však nie je veľmi príjemný dotyk neopracovaného dreva. Vyzerá to skvele, ale vždy mám strach, veď viete triesky :) Naopak môžete použiť brúsny papier a kde-tu trošku obrúsiť, čím bude vyzerať zaujímavo. Na záver môžete, nemusíte použiť lak. 
Voilá a je to. Tácku môžete mať položenú len tak na stole, na poličke, a keď nefotíte produkty, môžete ju použiť aj na servírovanie nápojov a občerstvenia :)  Ak ste použili lak, tak sa dá jednoducho aj utierať od prachu :)  Áno viem, keď si pozriete koľko stála farba a lak, tak je určite výhodnejšie kúpiť hotovú v obchode. Ja som ju však nikde nemohla nájsť a tú farbu s lakom mám už minimálne 4 roky a natrela som nimi veľa veľa vecí :) 
photo by Nikon D5300******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

 1. Jéé tak ten je skvělý! :) Zrovna jsem nějaký podnos na focení hledala :) super!

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť
 2. super DIY :) ja som zatiaľ nevidela podnos, ktorý by sa mi páčil, ale raz by som toto rada vyskúšala :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)