refashion : z trička z dlhým rukávom, letné s volánom // from autumn t-shirt to summer trendy t-shirt

Cez víkend som mala opäť náladu na upratovanie skrine s oblečením. Tento krát som si posvietila na oblečenie, ktoré ste mohli vidieť aj vo výpredaji (už tam takmer nič nenájdete). Rozhodla som sa, že to všetko "zlikvidujem", lebo mi oblečenie zbytočne zapĺňa miesto. Časť som posunula deťom mojej sesternici, časť putovala kamarátkam maminy a štyri kúsky som si nechala a prešila na nové zaujímavé modely. Zavinovacie šaty zo šifónu a saténové tielko si nechala mama, ušije si z nich niečo pekné na letnú dovolenku, aby zbytočne nekupovala oblečenie, ktoré bude mať osem dní v roku :) Ja som si nechala úpletové zelené tričko a úpletovú sukňu. S overlockom vieme pekne šiť aj z úpletu, tak to ide jedna radosť ♥ V dnešnom článku vám ukážem resp. už to vidíte na titulnej fotke, ako si z trička, určeného na zimu, prešijete tričko na leto. Poďme na to :)


Greenery, alebo zelená farba, je farba roku 2017, o tom som vás informovala v článku na blogu začiatkom roku. Bola som si 100% istá, že na jeseň-zimu si už toto tričko neoblečiem a bola som rozhodnutá ho posunúť ďalej. Hlavný dôvod je, že mi bolo krátke. Potom som si všimla veľké množstvo látky na zvonových rukávoch a povedala som si, prečo by som farbu roka nenosila aj v lete :). Zobrala som nožnice, overlock a pustila som sa do prerábania.
Ako prvé som odpárala zvonové rukávy, aby som zistila koľko látky mám k dispozícii. Strihala som tesne pod začistením t.j. tá obnitkovaná časť, inak by som len týmto krokom strávila veľmi veľa času. Rukávy som potom rozložila a bola som spokojná, pretože látky bolo naozaj veľa.
Potom som začala pracovať s látkou. Opäť som si odstrihla na stranách obnitkované časti, aby som dostala dva rovné pásy. Spodnú časť som nestrihala, tú som nechala tak ako bola a ušetrila si prácu pri záverečných úpravách.
Potom som si tričko obliekla a pred zrkadlom som uvažovala ako využijem látku zo zvonových rukávov. Rukáv, ktorý zostal po odstrihnutí zvonov, sa mi páčil tesne nad lakeť, ale keďže to má byť letné tričko, rozhodli sme sa ho ešte skrátiť. Nakoniec mi ho mama odstrihla priamo na mne. Nestrihala rovno, ale do oblúka. Inak bacha na čiary, vopred si pozrite, či idú rovno na obidvoch stranách, prípadne sa nimi vôbec neriaďte a použite aj meter a kontrolujte si, či je dĺžka všade rovnaká, pásiky sú zradné. Platí to pri všetkom rukávoch, dĺžke aj pri práci so zvonmi ;)
Pri zrkadle som si vymyslela, že tričko predĺžim práve pomocou zvonov. Zvonové rukávy som si pred zrkadlo pripla na tričko a vytvorila volán. Tričko som teda skrátila ešte viac, asi o  5 zelených pásikov (neviem koľko to je v centimetroch) a strihala. V tomto kroku si dajte opäť pozor a strihajte najprv vrchnú a potom spodnú resp. samostatne nie naraz. Pásiky boli posunuté a už by bol "problém" pri prišívaní volánu. Volán potom budeme prikladať tak, že ho otočíme naopak, prišijeme a potom otočíme. Vopred si rozmyslite ako chcete aby pásiky na seba nadväzovali, či chcete aby tam boli dva zelené alebo dva biele alebo aby to išlo pekne za sebou biela-zelená-biela-zelená. Podľa toho aj strihajte. Myslite aj na to, že budete potrebovať jeden pásik na prišitie ;) Samozrejme môžete nechať tričko dlhé také aké je a prišiť iba menší volán, je to na vás. Mne sa však páčil dlhší volán prišitý pod pásom :)
A konečne zapíname aj šijací stroj, overlock, milovaný Singer, ktorý som dostala na 30ku. Dva dlhé pásy látky zo zvonových rukávov zošite dokopy na kratších stranách, aby vám vznikol jeden súvislý pás. Potom prišpendlite k tričku, ako som písala opakom, k jednému kraju tričku, a potom k druhému kraju tričku. Prichyťte stred, a potom je to už iba na vás, či zvolíte jeden, alebo dve faldičky, väčšie, menšie, k sebe alebo od seba. Použite centimeter, aby ste ich mali rovnomerne rozmiestnené. Ja som zvolila dve na každej strane, vpredu aj vzadu, smerujúce od seba. Ak chcete iba rovný pás na predĺženie trička, tak volán skráťte predtým ako zošijete bočné strany t.j. na fotke vyššie v prvom bode, podľa šírky trička. Potom volán už iba prišpendlite a prišite. Tričko otočte a voilá volán je na svete. Ak sa vám nebude páčiť nadväznosť pásikov, priznávam mne na dvoch úsekoch  vykúkala iná farba, tak sa jednoducho vráťte a prešije látku ešte raz, kým nebudete 100% spokojné :) 
Potom zapracujte rukávy. Opäť sme použili overlock a bolo to za pár minút (sekúnd). 
Tak a je to :) Letná verzia trička vo farbe roku 2017 je na svete :) Tričko ponosím, a keď sa mi už farba alebo strih, alebo čokoľvek nebude páčiť, tak ho presuniem na nosenie doma :) Páči sa vám takýto spôsob recyklácie oblečenia? 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

6 komentárov:

 1. Si šikovná, ale musím sa priznať, že predtým sa mi páčilo viac :) ❤ xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dakujem za názor :) mne sa teraz lepšie nosí je dlhšie, volnejšie a rukávy praktickejšie :)

   Odstrániť
 2. jsi sikulka, ale taky bych asi volila to prvni :) nejhezci by bylo ale zkombinovane - volankove rukavy i ta sukýnka:)
  JANNIEBEL

  OdpovedaťOdstrániť
 3. nikdy neprestanem žasnúť, aká si šikovná :) obdivujem všetkých, ktorí dokážu takéto veci vytvárať vlastnoručne :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mě se změna líbí, tričko je super a nápad s prodloužením taky. Povedená recyklace, těším se na další :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Šikulka :) Tričko sa mi veľmi páči pred aj po úprave. Teraz musím kvôli tebe prehľadať celý internet aby som našla podobný kúsok, pretože ak by som sa do toho pustila ja... Neviem, neviem :D Skvelá práca :)

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)