Viac ako pred rokom som absolvovala prvý kurz v Škole Nikon, o ktorom si môžete prečítať v článku “Nikon škola: začíname so zrkadlovkou“. Z kurzu som bola nadšená a ešte dnes čerpám z informácii a z poznámok, ktoré som si na kurze detailne napísala 🙂 Neskôr som sa prihlásila na “fotíme architektúru”, ale žiaľ som ochorela, čo ma neskutočne mrzelo. Od vtedy som doslova číhala na nový kurz, ktorý bude v Banskej Bystrici a dočkala som sa. Deň pred akciou “farbám neutečieš” sa konal kurz “Fotíme: farbám neujdeš” alebo športová fotka. Trošku som mala obavy z mojej alergie na prach, ale bola som ubezpečená, že prášok je zo škrobu a dokonca aj jedlý a neškodný 🙂 Aký bol kurz? Bol rovnako skvelý ako ten prvý? Alebo dokonca lepší? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete. Odporúčam rozkliknúť fotky, aby ste ich videli zväčšené 🙂 


Čo sa na kurze naučíte?

Teoretická časť: čo je expoziční trojuholník; ako vo fotografii pracovať s časom závierky; hĺbka ostrosti/práca s clonou, kedy a ako používať citlivosť ISO, kedy a ako používať citlivosť ISO, ako správne používať meranie expozície a kedy používať korekciu expozície, správne zaostrovanie, nastavenie fotoaparátu a starostlivosť o techniku,
Praktická časť:  práca s časom závierky – fotografovanie pohybu a zachytenie farieb v pohybe, nastavovanie citlivosti ISO pre kompenzáciu nedostatku osvetlenia pre extra krátke časy, hĺbka ostrosti – zachytenie portrétu s malou hĺbkou ostrosti, zachytenie skupiny bežcov – práca s veľkou hĺbkou ostrosti, zaostrovanie, opakovanie predošlých techník S/A/ISO, práca s rôznymi objektívmi – teleobjektívy a portrétne svetelné sklá.


Kurz je poldňový, môžete sa tešiť na možnosť vyskúšať si rôzne objektívy, dokonca si zapožičať fotoaparát, ale to radšej napíšte vopred. Dostanete materiály a tašku skvelých reklamných predmetov (foto na konci), certifikát, budete mať postarané o pitný režim, dostali sme aj kávu. Úžasnéééé. S akými skúsenosťami som na kurz prišla?

So žiadnymi. Šport som nikdy nefotila, nemala som ani ambíciu fotiť športovú akciu, vlastne mi to ani nikdy nenapadlo. Bola som vždy poriadne nervózna, že sú ľudia v pohybe na fotkách veľmi rozmazaní. Preto som chcela získať vedomosti aj z tejto oblasti. Vôbec som netušila ako zmraziť pohyb alebo aby bola väčšina zaostrená. 

Ako prebiehala teoretická a praktická časť?
Školil nás nakoniec Drahoš nie Filip. Teoretická časť bola celkom rýchla, čo mi vyhovovalo, lebo najlepšie sa učí v praxi a teórii až tak nerozumiem (tým pojmom hlavne). Od kedy fotím, tak sa učím metódou “pokus – omyl”, aj keď sa ma brat pokúšal zasvätiť do pojmov, ale jednoducho si to stále mýlim. Na kurzy vždy idem s malou dušičkou, lebo väčšinou sú “žiaci” ľudia, ktorí sa venujú fotografovaniu už dlho a ja cítim ako najhlúpejší človek v miestnosti. Vždy mám tie obavy, že sa ma niekto niečo opýta a ja to nebudem vedieť odpovedať, ale našťastie na kurzoch Nikon je to o inom. Keď aj neviem odpovedať, tak ma doplní školiteľ a nikto nikoho nezhadzuje ani neponižuje (alebo ako by som to napísala). V praktickej časti boli všetci ochotní pomôcť mi, čo ma trošku osmelilo, ale aj tak som si neverila a hanbila som sa svoje fotky ukázať. Našťastie ma Drahoš svojim konaním, vľúdnym pohľadom, slovom, ubezpečil a ukľudnil a ja som pochopila, že mi chce pomôcť a poradiť. Však ten kurz je na to, aby sa človek čo najviac pýtal a skúšal. Požičal mi aj lepší objektív a dával mi cenné rady. Tak a tu je výsledok môjho snaženia.

Ako prvé nám chalani predvádzali triky. Skákali cez prekážku a my sme ich mali zachytiť v zmrazenom pohybe. HMm celkom mi to nešlo, ale aj keď sú fotky rozmazané resp. nie sú poriadne zaostrené, tak sú vtipné 🙂 Pózovala nám aj modelka Ester, ktorá mala nádherné dlhé vlasy a my sme sa snažili zaostriť jej telo/tvár a vlasy nechať rozmazané, aby vynikol pohyb, aby fotka získala na dynamike.
Ešte musím povedať, že nám vyšlo počasie, bolo neuveriteľne teplo a krásna modrá obloha. V deň akcie “farbám neutečieš” pršalo. Keď som začínala byť nervózna, vzdávala som sa, mala som pocit, že mi to nešlo a vlastne mám zlý foťák a všetko bolo zlé aj objektív 😀 tak som si uvedomila, že je čas dať si pauzu a napiť sa vody. Veď sme boli na slnku niekoľko hodín. Potom sme prešli na panning, čo znamená, že si zaostríte objekt už na začiatku a spúšť dotlačíte, keď je priamo kolmo na vás. Dosiahneme tým rozmazané pozadie a ostrého športovca. Vynikne dynamika. Je to paráda, len trošku náročné. My sme fotili korčuliarov na novej dráhe. Najťažšie sa fotili bežci, lebo pri behu sa pohybujú aj hore dole a to je dosť ťažké zaostriť. Korčule alebo bicykel je super.

A nakoniec sme sa dostali k tomu hlavnému. K fotenie farebného prášku. Drahoš nám ešte na teoretickej časti vysvetlil, že je dobré, keď so športovcom komunikujeme, pýtame sa čo ide robiť, ako to urobí, prípadne aké ma očakávania od fotky. To sme aj robili. Ozývali sa otázky “Chlapci, ktorým smerom idete skočiť? Koľkí idete skákať? Ktorým smerom hodíš prach?” a podobne. Drahoš odporučil ľahnúť si do trávy, čo som oľutovala, lebo som bola doštípaná od mravcov. Joj a zvolila som si super farbu trička na túto akciu, ani neviem čo mi to napadlo, bielu 😀 Prach sa dal oprať ale z bielych vecí to vraj ide ťažšie, našťastie je moje tričko špinavé iba od hliny a trávy na ktorej som ležala. Prach sme chceli zachytiť ešte pred tým ako sa rozpadol vo vzduchu. Fotili sme v protisvetle. Mne to skôr nešlo ako išlo, ale bola to veľká zábava, užili sme si to my a určite aj modelka a chalani. Bolo to pre nich dosť namáhavé skákať niekoľko hodín na slnku, tak sa striedali s Ester. Pár fotiek sa mi však páči, ale prikladám aj tie, s ktorými nie som na 100% spokojná, aby ste mali predstavu o priebehu. Toto bola časť aj ľudia v pohybe aj prach v pohybe.

Modelka Ester veľmi nevedela, čo ju čaká a chalani dostali úlohu obhádzať ju prachom, čo si dosýta užili 😀 Prešli sme na časť kedy sa človek nehýbal a okolo lietal prach. Toto bolo trošku jednoduchšie lebo som sa sústredila na menej vecí, ale aj tak mi vyšlo iba zopár fotiek. Bola to paráda, naučila som sa použivať korekciu +- ISO a podobne 🙂 
Potom sme fotili portréty športovcov, lebo aj to je dôležité, pózovala nám Ester, ktorú opäť domaľovali farbami 🙂
A na záver sme pár hodín fotili ako keby sme boli na akcii “farbám neujdeš” pretože na akcii všade lieta prach a každý ho chce pekne zachytiť. Tak posúďte vy, ako sa to podarilo mne 🙂 Stále mám na čom pracovať, ostrosť a podobne, ale na prvý krát som spokojná.
Na záver sme si sadli na kofolu, dostali sme certifikáty a vymenili si dojmy z kurzu a plánovali 🙂 Bol to naozaj perfektný kurz a Nikon Školu odporúčam všetkým. Joj a samozrejme nemohla chýbať súťaž o knihy. Ja som sa nezapájala, lebo tomu naozaj nerozumiem resp. neviem rýchlo myslieť v zmysle ako si nastavím ISO alebo Clonu alebo čas a podobne. Dosť ma pletie, že napríklad sa číslo clony (f) zvyšuje ale hĺbka ostrosti sa znižuje a podobne 🙂 ale je to o cviku a raz to dám ako som zvládla aj matematiku na ekonomickej, ktorú som potom milovala a vyhľadávala som ju v každom predmete. Knihu vyhral Peťo, ktorý sa hneď ako ju dostal do rúk otočil a podal mi ju. Ja som bola v šoku, pretože je to poriadne hrubá a hlavne nepredajná kniha a zostala som bez slóv. On už túto knihu má aj všetci, s ktorými som bola na kurze, tak mi ju podaroval. ĎAKUJEM aj za knihu aj za senzačný kurz. Už som sa aj prihlásila na ďalší na tému “Portréty”. Jediné čo ma mrzí je, že som si nezobrala zapožičaný D5300 ale svoj D3100, mohla som mať lepšie fotky, nevadí nabudúce zoberiem z vyššej rady 🙂
foto by Nikon D3100


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

veľmi podarená akcia a aj kurz, muselo to byť skvelé 🙂

Sabi z blogu Beautiful savage

Boží! to by s emi taky líbilo.)

Leave a Reply