leggings, jeggings, treggings - what's the difference? // aký je medzi nimi rozdiel?


Všetko to začalo túžbou po nových čiernych nohaviciach. Už niekoľko rokov si kupujem jeden a ten istý strih a model v nemenovanom obchode. Už s nimi nie som až tak spokojná, lebo ich musím vždy skrátiť, a potom upravovať, lebo sú pri členkoch široké a vlastne sa praním aj roztiahnú. Preto som uvažovala, že prečo sa vlastne nepopozerám v iných obchodoch? Išla som cielene za čiernymi nohavicami, takže som si nič iné nevšímala. Prvé som chytila do ruky označené ako leggings. OK to nosím na jógu nie ako nohavice do práce. Druhé som chytila do ruky nohavice označené ako jeggings, nemali funkčné vrecká a ani zips, uff tak to teda takisto nechcem. No keď som do ruky chytila tretie označené ako treggings hovorím si, že normálne nohavice, asi prestali šiť alebo čo. Je medzi nimi vôbec nejaký rozdiel? Ako sa označujú rôzne strihy, modely nohavíc a výška pásu, či dĺžka nohavíc? Preskúmala som niekoľko obchodov a všetko dôležité sa dočítate v tomto článku.Poviem vám pravdu, že jediné čo mi niečo hovorí sú legíny. Aj preto som sa rozhodla, že si tieto pojmy vyhľadám, a keď mi to už zabralo dosť času, tak rovno píšem aj článok. Verím, že nie som jediná, ktorá sa s pojmom treggings stretla prvý krát a tento článok vám to aspoň trošku ozrejmí.  Ak som správne porozumela tak všetky tri sú legíny len jedny majú vyzerať ako rifle a iné ako nohavice. No ale poďme pekne po poriadku.

Leggings // legíny
Legíny sa do ulíc ako bežné nohavice, a náhrada rovnošaty v kaviarniach, dostali pred pár rokmi. Spomínam si, že prvé legíny som si kúpila strašne dávno a stáli tisíc slovenských korún. Nekúpila som si ich preto, že by som ich chcela nosiť, ale keď som ešte robila hostesku a promotérku, tak som si ich musela kúpiť pod kratučkú sukňu, ktorá bola súčasťou "kostýmu". Boli čierne, veľmi hrubé, ako elasťáky, mala som ich oblečené až raz, a teraz ich nosím v zime, keď ideme na nejaký výlet. Viem, že som ich mala oblečené pod riflami v Schonbrunne, keď bolo mínus pätnásť stupňov a raz som ich mala aj na jóge. Z môjho pohľadu legíny nie sú nohavice ani nenahrádzajú spodnú časť odevu a vždy by sa na legíny mali obliecť šaty, dlhý sveter alebo tunika. Úplne najhoršie je, keď slečny neprispôsobia farbu spodného prádla a neuvedomia si, že ich legíny sú priesvitné. Keď ich už chcete nosiť, tak nikdy nenoste legíny v telovej alebo marhuľovej farbe, pozri foto.

Legíny sú odvodené od slova "leg" t.j. nohy, takže keď ich máte oblečené kopírujú vám postavu. Sú vyrobené z lycry, bavlny, nylonu alebo bavlny, vďaka ktorým sú veľmi elastické. Patria do telocvične, na jógu, prípadne ich môžete využiť na dlhé cesty autom alebo autobusom, napríklad na poznávacie zájazdy, kde strávite 16 hodín v autobuse.  Sú maximálne pohodlné, veľmi elastické, sú dlhé až k členkom, nemajú vrecká, zips a väčšinou ani žiadne švy, pás je elastický alebo na gumičku. Nájdete ich v rôznych farebných prevedeniach, väčšinou ich poznáme v čiernej farbe, sú na rôzne účely ako jóga, fitko a pod. Nie som zástanca nosenia legín ako nohavice. Pozrite napr. na tento e-shop, mne prídu všetky legíny ako do fitka, okrem tých koženkových.

Jeggings // (asi) džegíny
Na trhu sa objavili už dávno, niekedy keď začali byť moderné úzke rifle. Denim je však sám o sebe neelastický, a preto sa na trhu začali objavovať nohavice, ktoré vyzerajú ako rifle, ale sú veľmi elastické.  Je to spojenie slov "Jeans + Leggings" teda rifle a legíny. Sú to vlastne legíny, ktoré vyzerajú ako rifle, nemajú vrecká ak nejaké majú tak nie sú funkčné, v páse majú gumičku, nemajú zips ani gombíky, prípadne sú iba vytlačené, nakreslené. Opäť kopírujú postavu. Nikdy som takýto typ nohavíc nenosila a aj keď na pohľad vyzerajú ako rifle, asi by som sa v tom necítila dobre. Určite sú perfektné na cestovanie, víkendové leňošenie, ale nosiť ich do práce?! To je už na vašom zvážení a dress code. Ak ich chcete nosiť namiesto jeansov, tak skúste pohľadať také, ktoré majú aspoň naznačené vrecká, aj keď nie sú funkčné, aby ste naozaj nevyzerali, že ste si prišli zacvičiť do práce. Pod pojmom jeggings som nenašla žiadne výsledky, všade iba leggings, aha.
!!! tieto obrázky nie sú inšpirácia, len som sa snažila nájsť čo najkrajšie fotky a použitešné boli iba tieto na polyvore

Treggings // (asi) tregíny (netuším, ale znie to celkom vtipne :) )
Ide o spojenie slov "Trousers + Legging" teda nohavice a legíny. Celkom tomu nerozumiem, pretože nech sa pozerám ako sa pozerám na produktové fotky, všade vidím legíny, nie je to iba marketingový ťah?!?  Každopádne opäť sú elastické, v páse na gumičku, vrecká majú len naznačené šitím, sú dlhé po členky alebo nad členky, niektoré majú aj gumičku do topánok :) my sme to niekedy nosili ako malé deti a volali sme to kaliopky (nemôžem si pomôcť ale predpokladám, že ide iba o moderný názor kaliopiek). Sú v rôznych farbách a potlačou majú pripomínať nohavice, ktoré by sa mali hodiť aj do kancelárie. Niektoré majú našité puky, alebo ako by som to opísala, nie je to zažehlené, ale normálne prešité dva pásy hmm. Mňa to veľmi neoslovilo, ale verím, že to musí byť maximálne pohodlné.
source

Na záver ešte prikladám malú pomôcku, ak v tom aj tak máte chaos :) Viem, že legíny sú moderné, nosia ich naozaj všetci, ale ja sa s týmto trendom veľmi nestotožňujem. Takisto rozumiem, že elastické nohavice sú pohodlné, len si treba uvedomiť, že kopírujú postavu a každú nedokonalosť, tak opatrne ;) Pekný deň.

zdroje fotiek: pinterest******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)