black jacquard skirt & polka dots blouse with ruffle

Pri fotení tohto outfitu som (asi) pochopila ako sa cítili ženy po celé stáročia zajaté v korzetoch. Prvý krát boli skutočné rozmery sukni iné ako uvedené v popise. Bola až o päť centimetrov menšia v páse, a povedzme si pravdu, to je už poriadne veľa. Sukňa je skutočne nádherná, ale ak nemáte v páse pätdesiatdeväť (a to nehovorím o stiahnutom bruchu, ale tak aby ste sa vedeli aj najesť), tak si objednajte radšej emko a nie esko. Pás je poriadne pevný. To je jediný, ale asi dosť podstatný nedostatok tejto nádhernej žakárovej sukni. Ako píšem, je to úplne prvý krát kedy mi môj obľúbený strih nesadol a ak sa sukňa niekomu páči napíšte mi, sukňu posúvam do výpredaja. K sukni som si obliekla aj blúzku s malinkými bodkami a výraznými volánmi. Viem viem, poviete si, či už toho nie je veľa, žakár, bodky, volány a riasenie. Povedala som si to aj ja, ale potom som si všetko spolu obliekla doplnila hladké jednoduché doplnky; lodičky, kabelka a okuliare a nijako mi to neprekážalo. Tento krát nemôžem napísať, že som sa v outfite cítila pohodlne, lebo som trpela :) Podobný typ blúzky som si chcela ušiť resp. som chcela volániky preniesť na šaty, no najprv som chcela vidieť, či sa mi to hodí a ako sa v tom hlavne budem cítiť. Rozhodne do volánov pôjdem, ale pravdepodobne nie až tak veľmi ku krku. Vyzerá to veľmi dievčensky a je to krásny detail, ktorý ozvláštni detail. Pozrite môj pinterest, vytvorila som si album, do ktorého podobnú volánikavú inšpiráciu zbieram :) Btw. Viete čo je žakár, keď ho tu už spomínam? čítajte ďalej :)sukňa: shein (kúpiš TU), blúzka: shein (kúpiš TU) topánky: h&m kabelka: reserved okuliare: oriflame
Žakár, po anglicky jacquard, je druh látky. Ja som si najprv myslela, že je to výsledný vzor, ako napríklad "kašmírový vzor", ale nie je to tak.  Kašmírový vzor, v angličtine paisley, sú také slzičky, pozri tento obrázok, ale nech sa nezapletiem vráťme sa k žakáru :) Žakár je súhrnný pojem pre všetky tkaniny s takým vzorom na látke, ktorý vzniká z relatívne zložitého radenia nití v osnove v priebehu tkania alebo pletenia. Takto vyzerá schéma žakárového stroja. Táto vzácna technika kreslenia vzoru bola pomenovaná podľa J. M. Jacquardovi, ktorý v roku 1803 vynašiel uzlovací stroj na siete. Takto vyzerá moderný stroj na tkanie žakáru. 

... a ešte trošku zaujímavých detailov "V roce 1804 svůj největší vynález: „žakárový“ tkalcovský stav, který uměl automaticky tkát hedvábné látky se vzorem podle „programu“ uloženého na sérii na sebe napojených děrných štítků – když kovové háčky zapadly do otvoru v papírové kartičce, nadzvedly příslušné vlákno v osnově tkalcovského stroje. Použití děrných štítků ale nebyl Jacquardův nápad – ty poprvé pro řízení tkaní použil už roku 1737 Jean Falcon, jeho stavy se ale příliš nerozšířily (bylo jich vyrobeno jen několik desítek). Po vychytání počátečních nedostatků se z žakárového stroje stal hit – v roce 1812 jich bylo ve Francii v provozu na 11 000. Není ostatně divu – již roku 1805 si stroje všiml císař Napoleon a následně udělil městu Lyon patent na žakárový stav, Jacquard dostal jako odměnu doživotní penzi 3000 franků." Viac o tkacích strojoch si môžete prečítať tu.

photo by Tomáš, Nikon D3100******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)