Z koženkovej kabelky, ktorú sme šili minulý rok nám zostal pekný zbytok, z ktorého by vyšla malá listová kabelka alebo kozmetická taštička. Inšpirovala som sa najnovšou burdou, kde nájdete postup na ušitie peračníka a konečne som sa pustila do handmade kozmetickej taštičky, ktorú som chcela ušiť už dávnejšie. Na jej ušitie som použila materiál, ktorý som našla doma, takže som nemusela nič dokupovať. Zips bol zo starých šiat, koženka boli zbytky z kabelky a na podšívku som použila zbytky z jarného fialového kabáta. Ak aj vy máte doma zbytky koženky alebo akejkoľvek pevnejšej látky, inšpirujte sa mojim článkom a ušite si taštičku napríklad na make up alebo ceruzky alebo na čokoľvek, čo len tak nosíte v kabelke 🙂 


Potrebujeme:

  • koženku
  • zips (aspoň 20 cm)
  • podšívku (nemusí byť)
  • nožnice na látku
  • kriedu
  • špendlíky
  • krajčírsky meter
  • šijací stroj 

1) Z koženky vystrihnite obdĺžnik. Rozmery sú na vás, ja som ich prispôsobovala počas šitia. Nakoniec som vystrihla 20 cm (dĺžka zipsu) x 37 cm (17 cm + 1,5 cm ako záložka). Takže keď som preložila koženku na polovice tak mala dĺžku 18,5 cm. Ak chcete aj podšívku (pozri bod 4) vystrihnite si rovnaké veľkosť aj z podšívky.
2) V druhom kroku prišite zips o jednu časť koženky, tak ako vidíte na fotke č.2. Snažte sa šiť čo najtesnejšie k zipsu, preto odporúčam posunúť si patku na stroji doprava. Potom zips rozzipsujte a prišite aj druhú stranu. Okolo bežca vám to pôjde trošku ťažšie, tak si dajte pozor. Potom otočte taštičku na rub a prišite krajné strany. Ak si chcete dať menovku alebo značku na stranu, tak ako ja, urobte to v tomto kroku. Voilá a po otočení na líce je taštička na svete. V tomto kroku môžete prestať alebo pokračujte ďalej a vytvorte si aj pekné dno.
3) Opäť otočte taštičku na rub a vložte ruku (alebo nožnice) do rohu a zarovnajte tak, aby bočná strana bola v strede, vznikne vám trojuholník. Potom si odmerajte rovnakú vzdialenosť od strán, napr. ak chcete 4cm, tak sa uistite, že stred bude v 2 cm, inak bude taštička krivá a nebude pekne stáť. Opakujte postup aj na druhom rohu a skontrolujte si priložením k sebe, či sú obidva roky zaznačené rovnako. Ak nie tak si ich opravte. Vznikne vám takýto roh, ako vidíte na strednom obrázku. Potom zošite, aj dva krát, a voilá dno máme na svete. Opäť môžete v tomto kroku skončiť, alebo pokračujte ďalej a urobte si aj podšívku.
4) Na podšívku som použila zbytky z môjho obľúbeného jarného kabáta. Podšívku môžete robiť súčasne už v kroku č. 1, tak ako som to spomenula.  
S podšívkou pokračujte rovnako ako pri koženke. Vystrihnúť, zošiť boky, vytvoriť rohy a dno. Potom zošite dokopy rohy, tak ako vidíte na obrázku 4 a vzniknú vám “sijamské dvojičky” ako som si ich interne nazvala 🙂 Potom koženku “oblečte” do podšívky, opäť urobte záložku a prišite rovnako ako sme na začiatku šili zips. Ja som šila o 1 mm nižšie, čím som vytvorila dvojitý steh a peknú ozdobu.  stačí obrátiť na líce a taštička je na svete. 
5) varianta s vreckom (up date k 20.10.2017)
Tak ako som spomínala nižšie, ak sa rozhodnete aj pre vrecko, hlavne ak máte veľkú kozmetickú taštičku určite ho oceníte. Na vystrihnutú podšívku našite menší obdĺžnik alebo štvorec. Zahnite dovnútra cca 1 cm aby bolo pekné a nepáralo sa. Potom ho pristehujte na miesto na ktoré ho asi chcete mať a vyskúšajte, či nie je príliš nízko alebo vysoko (myslite na zips). Potom už iba prišite. Môžete raz alebo ako ja 2x.6) prívesok na pohodlnejšie otváranie zipsu (up date k 20.10.2017) ako vidíte ide už o inú taštičku. Túto som šila pre kamarátku k narodeninám 🙂 Kedže som nemala úplne najlepší zips, mal príliš veľký bežec, tak som pripla aj pomôcku na otváranie, pretože sa trošku ťažko zatváral. Nie je to iba funkčné, ale aj ozdoba.

Voilá:

Extra tip:

Ak budete šiť väčšiu taštičku alebo listovú kabelku, môžete si našiť aj vrecká. Ja som už na to nemala energiu, ale mamina mi vysvetlila v ktorom kroku je potrebné našiť vrecko. Je to v bode č. 4 t.j. na vystrihnutú podšívku najprv našite vrecká a potom zošite boky. Vrecko najjednoduchšie vyrobíte tak, že si vystrihnete obdĺžnik z podšívky a našijete po šírke, buď ho necháte také veľké, alebo v strede ešte prešijete a vzniknú dve vrecúška. Potom prešijete boky a je to. (už update fotopostupu v bode 5)******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply