6 tipov čomu venovať pozornosť pri výbere zimného šálu // hrejivosť vs. materiál

Pri poslednom upratovaní a vyraďovaní oblečenia som zistila, že mám slabosť aj na šále nie iba na šatky. Všetko to začalo hľadaním perfektného šálu k žltému kabátu a potom k béžovému kabátu. Tie ktoré sa hodili k jednému kabátu sa nehodili k druhému. Ku casual vetrovkám sa hodili iné šatky ako k elegantným kabátom. Jednoducho som sa nechala nekontrolovane uniesť a nazbieralo sa mi poriadne veľa šálov na zimu. Niektoré som dostala, ale nebudem vás klamať, väčšinu som si kúpila sama.  V článku vás prevediem mojou zbierkou šálov a prezradím vám moje tipy a triky a rady čo si všímať na šáloch, podobne ako v článku "7 tipov ako si vybrať správnu čiapku, mať uši v teple a byť aj štýlová".K žltému kabátu sa paradoxne hodí najviac šálov. Vlastne úplne všetky, ktoré mám :) Červený, čierny, bordový, ružový aj károvaný. V svetlému béžovému sa zatiaľ hodí iba jeden šál, ktorý je v rovnakom odtieni a kombinovaný s červenou a čiernou. Najčastejšie k nemu však nosím tenšie šatky pod kabátom, takže ich nevidno. K šedým kabátom mám rada šaty v odtieňoch červenej t.j. od vínovo červenej až po svetlo ružovú. K zeleným parkam sa takisto hodia takmer všetky šále a šatky. Mám rada aj šialenú kombináciu červeného kockovaného kabáta a čierno-bieleho kockovaného šála. Vyzerá to zaujímavo a šik.


 // moje rady  ako si vybrať správny šál resp. čo si všímať pri kúpe

1) DRUH - v tomto prípade mám na mysli, či si zvolíte klasický šál alebo šatku, ktorá skôr pripomína deku :) Aký je medzi nimi rozdiel?
 • ak hovoríme o šáloch, tak je to dlhý "pás" (obdĺžnik) ktorý si obviažete okolo krku a po stranách vám väčšinou visia dva konce ozdobené strapcami, môžu byť štrikované alebo flisové, či z rôznych iných materiálov (outfit 2,3,4,7,8,9,14,16,17,18)
 • ak hovoríme o šatkách, tak je to veľká štvorcová šatka, ktorá skôr pripomína deku, preto aj pomenovanie "blanket scarf", zloží sa do trojuholníka a tak zaviaže okolo krku, zo šatky visia dva rohy a v strede sa vytvorí trojuholník  (outfit 1,5,6,10,11,12,13,15)
2) VYUŽITIE
 • štvorcové "blanket scarf" sú pomerne veľké a dajú sa nosiť aj ako pončo (outfit 11 a 12), prípadne ich viete využiť pri cestovaní ako deku, alebo si ich viete prehodiť okolo pásu ako prevenciu pred klimatizáciou v práci. Takisto sa dá pekne poskladať a môžete si na ňu sadnúť ak je napríklad lavička ešte príliš chladná a podobne
 • šál väčšinou využijete iba ako šál (outfit 3,4,16); dá sa však super nosiť ak je ráno chladno a poobede teplejšie t.j. ráno sa do neho zamotáte a poobede si ho iba prehodíte cez kabelku alebo len tak cez krk na kabát. Ak je dostatočne široký tak samozrejme aj šál sa dá použiť na účely ako štvorcová šatka (outfit 2,8,9) :)
3) ZA/UKONČENIE
 • t.j. či sa nepára, lebo niektoré sú iba odstrihnuté a nijako nie sú zapracované a strapkajú, nikdy nitky neťahajte ale strihajte, lebo si vypárate celý šál :) (to platí pri každom oblečení)
 • takisto si všimnite či vám vyhovuje ukončenie štvorcovej šatky strapcami, pretože keď si ju zaviažete okolo krku, tie strapce budete mať všade, mne sa to napríklad nepáči, strapce mám rada iba pri šáloch
4) VZOR
 • opäť opakujem, šatku alebo šál si vždy rozprestrite, či sa vám vzor skutočne páči, či sú farby rozmiestnené tak, že bude vidno práve tú, ktorú chcete aby bolo vidno,  ide hlavne  o veľké blanket scarf, napr. keď si pozriete moju šatku z outfitu 13 tak má aj žltý pás, ktorý po zaviazaní vôbec nevidno, keby som chcela šatku kombinovať so žltým kabátom, tak by som asi chcela aby ho bolo vidno, takisto to platí aj o vzoroch, ak máte kockovaný kabát voľte skôr jednoduchšie vzory, nie som si úplne istá ako by vyzerali bodkované šály s kockovaným kabátom ; ak máte veľmi malinký vzor na kabáte siahnite po väčších vzoroch na šále napr. outfi č. 9, 

5) HREJIVOSŤ vs. MATERIÁL
 • KAŠMÍR  je tým najjemnejším zo sveta prírodných vlákien. Svoje pomenovanie nesie podľa Kašmírskej doliny v Himalájach, kde sa chovajú  kozy a spracúva sa ich  jemná česaná vlna. Svojou kvalitou a procesom spracovania je až 10 násobne drahšia ako klasická ovčia vlna.  Jej výnimočnými vlastnosťami sú najmä hebkosť a vynikajúca hrejivosť. Kašmír sa často spracováva v zmesi s vlnou oviec alebo s hodvábom. Pretože sa jedná o vzácny a drahý materiál, navyše ťažko rozoznateľný od jemnej podsadovej jahňacej vlny, často je táto jahňacia vlna za kašmír vydávaná.
 • BAVLNA:  Je jedným z najpoužívanejších materiálov v textilnom priemysle. Má schopnosti odvetrávať a odovzdávať teplo a vlhko. Bavlna je šetrná k pokožke, má upokojujúce vlastnosti a je vhodná aj pre alergikov.
 • VLNA je čistým prírodným materiálom s vynikajúcimi termoregulačnými vlastnosťami a mäkosťou. V lete chladí, v zime hreje. Už v dávnej minulosti slúžila na výrobu lôžok a výrobu hrejivých odevov. Aj v dnešnej dobe stále neexistuje konkurenčne lepší materiál podobnej kvality ako je vlna sama. Okrem hrejivosti a mäkkosti má aj schopnosť  odpudzovať mole. 
 • PAŠMÍNA (PASHMINA) - pojem pašmína sa odvodzuje od perzského pojmu "pashm" (vlna), neoznačuje však žiadnu špecifickú vlnu. V Indii a v Nepále sa slovo pašmína často používa ako synonymum pre kašmír, ale tiež veľmi voľne pre všetky ostatné šály (vrátane tých, ktoré sú vyrobené z viskózy, vlny apod.). Na Západe zdomácnel pojem pašmína ako označenie pre šály vyrobené najmä v Indii či Nepále, často väčšej veľkosti. Táto podsadová vlna je obzvlášť hrejivá a jemná. K dostaniu je však aj tzv. kvalita B pašmíny, čo je v skutočnosti zmes tejto jemnej vlny s polyesterom. Je na prvý pohľad ťažko rozoznateľná od šálu z čistej vlny - je podobne mäkká, hebká, ľahká i hrejivá - ale samozrejme je lacnejší.
 • HODVÁB - Hoci sa na celosvetovom trhu veľmi dobre presadil syntetický hodváb, prírodný hodváb dodnes zostáva významnou surovinou pre odevné výrobky, a to nielen pre svoj exkluzívny vzhľad a dotyk, ale aj pre svoje praktické vlastnosti. V lete príjemne chladí, v zime hreje a dobre saje pot.
 • POLYESTER patrí do kategórie polymérov a zahŕňajú ako syntetické, tak aj prírodne sa vyskytujúce chemické zlúčeniny. Tkaniny tkané alebo pletené z polyesterových nití alebo priadzí sú rozsiahlo používané na výrobu odevov a domáceho zariadenia, od tričiek, nohavíc, búnd a čiapok až po lôžkoviny - deky a vankúše, alebo napr. aj bezpečnostné pásy. Hoci sú syntetické vlákna mnohokrát považované za neporovnateľné s prírodnými vláknami ako je vlna a bavlna, tkaniny z polyesteru môžu poskytnúť oproti prírodným vláknam isté výhody, ako je nemačkavosť a dlhodobé zachovanie farby. Syntetické polyesterové vlákna môžu byť tiež použité pre výrobu materiálov, ktoré sú v porovnaní s prírodnými materiálmi odolnejšie k vonkajším podmienkam, najmä vode a vetru. source 
 • materiál odporúčam skúšať, či vám nebude prekážať, predsa len v oblasti krku a tváre máme jemnejšiu a citlivejšiu pokožku, niektoré vás môžu "hrýzť" a zanechávať nepekné červené škvrny, niektorý materiál vypúšťa vlákna, ktoré potom máte na vlasoch na pleti, na mihalniciach  mám doma jeden takýto a vôbec ho nenosím, lebo sa potom musím čistiť desať minút a aj auto (TENTO uff mala som ho iba 1x) :) Odporúčam šatku rozprestrieť a trošku ňou potriasť, uvidíte to hneď, áno áno niekedy stačí šatku namočiť do aviváže (ale zatiaľ mi to pomohlo iba v jednom prípade), takisto odporúčam omotať si ju na chvíľu, či vám materiál nebude prekážať
6) SKLADOVANIE
 • odporúčam buď na vešiaku, poskladať do poličky, do šuplíka, ale určite nie len tak nechať niekde hodené, pretože sa krčia a chceme aby šál/šatka bola čerešnička na torte a nie aby ste pôsobili neupravene
 • ja mám všetky šály a dekové šatky poskladané a poukladané v komínikoch pri svetroch a tie jemnejšie šatky, ktoré nosím na jar sú v šuplíku (aha TU)
outfit 13, outfit 14outfit 15


vyzerajú rovnako a pri tom sú z dvoch rôznych materiálov; ružová: mäkká zmes polyesteru a viskózy pripomína kašmírovú vlnu; šedá:  akryl ; ružový je jemnejší a tenší a šedý je hrubší a mäkkší; ružová Oriflame, šedá Reserved; ružová sa dá nosiť aj pod kabát a na jar no šedá je vhodná iba na kabát a vetrovky a skôr iba na zimu.

 outfit 16 (titulná fotka), foto 17, foto 18

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

 1. wow, máš fakt krásnu zbierku :) šály sú na zimu must-have! teraz tak rozmýšľam, že ja ich mám vlastne tiež celkom dosť, ale nosím dookola asi 3 :D

  Sabi z blogu Beautiful savage - GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)