plesová sezóna #3: správny výber obleku podľa dress codu // pánska móda


V predchádzajúcich článkoch o plesovej sezóne som spomínala, že dress code je písaný pre pánov a dámy sa prispôsobujú pánom. Prečo je to tak? Je to z dôvodu, že pánsky šatník nie je až tak široký ako dámsky. Rozlišujeme tri základne typy oblekov a dress codom sa určí aký druh obleku si chlap oblečie. Šikovné však? V tomto článku vám prezradím všetky druhy oblekov, ukážem vám ako má vyzerať sako, košeľa aj nohavice na postave, aby ste nevyzerali, že ste z nich vyrástli a na záver nájdete aj pomôcku ako a s čím obleky kombinovať a čomu sa naopak vyhnúť. Článok je dobrá pomôcka nie len ak sa chystáte na ples, ale na akúkoľvek spoločenskú udalosť. // zaujímavosti o oblekoch
Oblek je základným odevom muža do spoločnosti. Pozostáva z nohavíc a saka, prípadne vesty z rovnakého materiálu a s rovnakým vzorom. Až do druhej svetovej vojny uvádzala štýl britská móda. V polovici 20. storočia sa v pánskej móde presadili Taliani. Ich štýl vniesol do pánskej módy sviežu eleganciu. Za klasické farby považujeme čiernu, všetky odtiene sivej a tmavomodrú. Hnedá alebo zelená farba obleku nepatrí do kategórie spoločenských, ale nosíme ich iba cez deň. To platí aj o farbe safari alebo béžovej. Večer nosíme iba čierny alebo tmavomodrý oblek. Záložky na nohaviciach nie sú žiadnym významným spoločenským znakom, s výnimkou fraku, žaketu a smokingu. 

//jedno alebo dvojradový, výhody a nevýhody
Oblek môžeme mať jednoradový alebo dvojradový no nie je medzi nimi spoločenský rozdiel. Výhodou dvojradového je šírka predných dielov saka, ktoré zabalia telo aj s väčším bruchom. Takisto má zovretejšie chlopne, takže pevne ukrýva prednú časť tela. Nevýhodou je, že sa v spoločnosti zle rozopína, lebo predné diely lietajú, obmedzujú vaše pohodlie. Dvojradové sako si rozopíname iba vtedy, ak si sadáme, inak musí byť vždy zapnuté. S jednoradovým oblekom máme väčšiu voľnosť. Zapneme si ho vždy, keď sa predstavujeme, podávame niekomu ruku, vystupujeme na pódium, prednášame prípitok alebo príhovor, uvádzame hostí a pod., teda v akejkoľvek exponovanej spoločenskej situácii, keď sa na nás upriamuje pozornosť. Spodný gombík je vždy rozopnutý. Ak má sako tri gombíky, zapíname prvé dva odhora. Na veste nechávame spodný gombík zapnutý a nerozopíname ani pri sadaní. 

// košeľa
    Do obleku aj v najväčších horúčavách patrí dlhý rukáv, viete si predstaviť to faux pas, keď niekto navrhne odložiť sako a vy budete mať krátky rukáv? ou. Golier s gombíkmi znamená košeľa na denné nosenie, po 18. hodine ju vymeňte za večernú. Tvar goliera je dôležitý. Vyšší tzv. taliansky, máva zapínanie pri krku na dva gombíky tesne nad sebou. Nižší tzv. francúzsky, býva široko rozovretý. Vyšší opticky skracuje krk, ale umožňuje nosiť kravaty z hrubších materiálov. Chlopne saka sa dotýkajú okrajov goliera. Klasická spoločenská košeľa je biela. Farebné sú na denné nosenie.

// kravata
  Názov kravate dali Chorváti, ktorých si najal francúzsky kráľ Ľudovít XIII, aby z nich vytvoril jazdecký pluk. Chorvátske dievčatá viazali svojim mládencom na rozlúčku okolo krku farebné šatky ako symbol vernosti. Francúzom sa táto ozdoba, známa už od staroveku ako praktická ochrana pred zimou, zapáčila a nazvali ju podľa Chorvátov (francúzsky Croates). Dnešnú podobu dal kravate americký krajčír Jesse Langsdorf v roku 1924. 
Do úzkeho goliera viažeme podlhovastý, jednoduchý kravatový uzol; široký masívny uzol by sa do úzkeho priestoru nezmestil. Naopak, do žraločieho goliera (širokého) viažeme objemný trojuholníkový uzol, aby vyplnil široký priestor. Nikdy nikdy nikdy ju nepovoľujte ani neskladajte.

// topánky
Ak máme svetlý oblek siahneme po hnedých, sivých alebo béžových topánkach. K obleku nosíme vždy iba šnurovacie topánky. Hnedé topánky nie sú spoločenské, hodia s k tvídovému alebo menčestrovému obleku, svetru, rifliam. Večer do spoločnosti si nemôžeme obuť iné topánky ako čierne s tenkou koženou podrážkou. Ponožky musia ladiť s topánkami.

// typy oblekov
frak - je najelegantnejšie mužské oblečenie vôbec, oblieka sa, ak je na pozvánke uvedene "white tie". Motýlik je vždy biely. Vysokotvarované klopy sú potiahnuté lesklým hodvábom, sako je dlhé. Je vždy čierny, jednoradový a nosí sa rozopnutý. Vesta je biela, má klopy, môže byť jedno alebo dvojradová. Košeľa má dopínateľný, špicatý a zalomený límec. Manžety sú jednoduché - zapínajú sa na manžetové gombíky. Nohavice majú na vonkajšom bočnom šve dvojitý lampas t.j. dva rovnobežné hodvábne prúžky. Nenosíme opasok. Šál biely hodvábny, nosíme len s plášťom, odkladáme ho spolu s ním. Upravuje sa voľne, nikdy ho neomotávame okolo krku. Cylinder bol niekedy súčasťou fraku, dnes už málokedy. Ak tak sa pri príchode odkladá. Rukavice sú vždy biele, na plesy nemusíme, na štátne bankety môžu byť primerané. Treba dbať na protokol. Topánky sú lakovky s mašľou a vnútorným šnurovaním. K fraku patrí čierny plášť, cípy saka však nesmú presahovať.

smoking -  oblieka sa ak je na pozvánke black tie, v niektorých štátoch aj dinner jacket alebo tuxedo. Je to večerný oblek s čierneho súkna. Sako smokingu je jedno alebo dvoj radové. Ľahko zdvihnuté klopy sú potiahnuté lesklým hodvábom, možný je šálový límec. Tkanina je obvykle ľahšia, než majú obleky na denné nosenie. Biele smokingové sako sa nosí na večerné slávnosti v prírode alebo na jachte. Nohavice sú rovnakej farby ako sako - čierne alebo tmavomodré - aj k bielemu saku. Na vonkajšom šve nohavíc je našitý hodvábny jeden lampas (lesklý prúžok). Nosí sa iba biela smokingová košeľa, ktorá má preložené manžety. Lišta s gombíkmi musí byť zakrytá náprsenkou. Motýlik je ručne zaviazaný a čiernej farby. Vreckova je hodvábna, môže byť biela ale aj červena resp. k šatám dámy. AK je vreckovka bavlnená, tak len bielej farby, na utretieť potu po tanci. Cummerbund - šerpa okolo pása - zakrýva prechod medzi nohavicami a košeľou. Viaže sa tak, aby malé otvory boli smerom hore, kedysi slúili ako malé vrecká. Manžety - smokingová košeľa má dvojité manžety, potrebné kvalitné manžetové gombíky (napr. zlaté kombinované s čiernym polodrahokamom). Pozor, s manžetovými musia ladiť aj košeľové gombíky. Podkolienky - čierne vlnené alebo hodvábne. Topánky sa nosia lakovky s uzatvoreným šnurovaním alebo s hodvábnou stužkou a v USA sú povolené aj mokasíny. 

žaket - ak je na pozvánke cutaway. NOsí sa dopoludnia, cez deň na svadby, dostihy, oblieka sa ak je na pozvánke "Denný spoločenský odev". Strih vychádza z fraku, má len odstrihnuté šosy (po ang. cut-away). Môže byť čierny, sivý, nohavice môžu byť prúžkované. NIkd yk nemu nedávame motýlik, ale striebornosivú kravatu (regata) - cez deň - alebo šálik (plastron). Nosí sa cylinder. Vesta je jedno alebo dvoj radová, svetlosivá, buff (svetlosivá s prímesou žltej), mladí muži môžu zvoliť aj netradične farebnú. Nohavice s anosia prúžkované, nové - esterházy káro, pepito, škótsky tartan. Cylinder je sivý, hodvábny alebo plstený. Rukavice sú vždy sivé, jelenicové. Topánky sú čierne oxfordky (spoločenské topánky s vnútorným šnúrovaním), topánky so sponou, mokasíny.

blazer - dvojradový, jednoradový, je povinnou výbavou každého mužského šatníka. Zväčša tmavomodrý so zaltými alebo kovovými gombíkmi. Výrorne sa kombinuje s jeasami a je určený na voľný čas a neformálne schôdzky.

dvojradové sako - na bežný deň sa nosí iba ak sa vyžaduje. Môže mať dva postranné rozparky, nikdy nie sú však na rukávoch. Nosí sa na slávnostnejšie príležitosti, gombíky sa nerozopínajú (max. jeden). Motýlik volíme iba na večer. Väčšinou ho nosí najvyššie postavený človek na rokovaní. Vreckovka nie cez deň.

oblek s vestou - jednoradový oblek s vestou pod sakom je určený skôr do divadla a na biznis. Spodný gombík je vždy rozopnutý. Vesta zostáva zapnutá a motýlik volíme iba na večer.

source: kurz etiketa odievania, fame.sk

// základné pravidlá
  1. muž si v spoločnosti nemôže vyzliecť sako, pretože spoločenská košela nie je vrchný odev, vesta takisto nie je vrchný odev
  2. nohavice by mali mať správnu dĺžku, a to v prípad epodpätku dva prsty nad zemou
  3. spodný gombík na saku nezapíname, pretože sa v tejto časti fazóna rozširuje a gombík by ju neprirodzene sťahoval
  4. k obleku nosíme vždy iba košeľu s dlhým rukávom, rukáv by mal zo saka vyčnievať centimeter jej manžety
  5. dva gombíky na košeli = na denné nosenie
  6. rukávy na košeli nikdy nevyhŕňame, iba ak sa v obleku venujeme práci v záhradke :) 
  7. rozopnutý gombík a povolená kravata sú v spoločenskom a pracovnom prostredí neprijateľné
  8. keď sedíme v kresle a prehodíme si nohu cez nohu, nesmie sa nad horným lemom ponožky objaviť ani kúsok chlpatého lýtka
  9. rukavice a opasok musia ladia s topánkami
  10. elegantný muž nosí ako šperk iba prsteň a hodinky
//ako má vyzerať perfektne padnúci oblek


// tipy ako skladať sako, keď cestujete
Buď bude s vami cestovať sako na vešiaku a v obale, alebo ho takto pekne zložte a uložte do kufra. Platí to aj pre dámske saká :)
// farebné kombinácie

source: pinterest

// čo robí gentlemana gentlemanom + detaily na ktorých záleží
Nezabudnite, že byť iba dobre oblečený nie je všetko. Myslite na etiketu, otvorte dáme dvere, nenechajte ju samú pri stole, správajte sa, rozprávajte a komunikujte s ostatnými ako gentleman. Dôležitý je aj upravený účes a takisto aj manikúra ako v prípade dámy. Obhryzené alebo nebodaj neostrihané nechty je poriadne faux pas. Použite parfum (alebo voňavku), ale neprežeňte to. Myslite aj na svieži dych a čistú pleť. O čistých topánkach som už písala niekoľko krát, ale opakovanie je matka múdrosti :) Pod košeľu je vhodné obliecť si tielko, aby nebolo vidno pokožku cez košeľu a takisto zvoliť aj vhodné spodné prádlo. Pod svetlé nohavice svetlé boxerky a pod biele telové alebo bezšvové. Tak ako pri dámach aj pri pánoch platí, že pod bielym biele vidno :) Nemalo by vám nikde nič vytŕčať a košeľu si pravidelne kontrolujte, či vám nevyskočila z nohavíc. Traky nikdy nenosíme s opaskom, buď jedno alebo druhé. 


Verím, že ste v článku našli všetky informácie o oblekoch a na ples alebo inú spoločenskú udalosť vyrazíte správne oblečený a neurobíte si žiadne faux-pas.

******
Ďalšie stylingové rady nájdete v záložke >>> STYLINGOVÁ PORADŇA
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)