plesová sezóna #2: 36 tipov a rád ako zvládnuť ples bez faux pas


Francúzske"fó pa" znamená v doslovnom preklade "nesprávny krok" a píše sa "Faux pas". Vo voľnom preklade to znamená spoločenský prehrešok voči spoločenským pravidlám a etikete. Môžete si ho urobiť buď nesprávne zvoleným oblečením alebo správaním. Ak ste už takéto faux pas zažili, určite ste sa poriadne červenali a nevedeli ste ako vhodne zareagovať a čo urobiť, aby si to všimlo čo najmenej ľudí. Veľa ľudí sa začne smiať, alebo sa tváriť, že "ja tu nie som a ja som to neurobil, vlastne všetko je v pohode haha". V tomto článku sa dočítate, ako sa správať, ak už faux pas nastane, ale hlavne ako si faux pas neurobiť a prežiť ples v pohode :)Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt faux pas   
// situácie, ktoré môžu nastať a ako sa v nich správať

 1. kýchnutie, smrkanie, grganie -  je neslušné, či už pri stole alebo v akejkoľvek situácii v spoločnosti. V prípade, že sa vám chce kýchnuť, čo veľmi ovplyvniť nedokážete, odvráťte sa od spoločnosti v ktorej ste. Smrkať v spoločnosti je neslušné kdekoľvek nie len na plese. V tomto prípade použite toaletu alebo opustte spoločnosť, v ktorej sa nachádzate. Ak to nie je možné opäť sa odvráťte. Na vyčistenie nosa používame zásadne svoju vlastnú vreckovku, nie obrúsok alebo servítku zo stola. Ructus (alebo grganie) je v niektorých kultúrach prejavom, že vám jedlo chutilo alebo že ste sa veľmi dobre najedli. U nás je však niečo také vrcholne neslušné.
 2. alkohol, opitosť - na plesoch a večierkoch je alkohol v cene vstupenky a väčšinou ho môžete piť koľko vám hrdlo ráči. Pri konzumácii však buďte opatrní. Ak to preženiete je to faux pas a väčšinou si urobíte hanbu a do rovnakej spoločnosti už neprídete alebo vás nepozvú. Preto pite s mierou aby ste nestratili kontrolu nad svojim správaním a konverzáciou. Dobrá povesť je viac ako dobrá nálada :)
 3. fľak na oblečení, rozopnutý zips, očko na pančuchách - ak vám krásne svetlé večerné šaty niekto nešikovne obleje červeným vínom, ples opustíme. Ak máme fľak na kravate pokúsime sa ho vyčistiť na toalete, môžeme to vyriešiť aj zapnutím saka, nikdy však kravatu neskladáme. Vždy je lepšie keď na fľak alebo rozopnutý zips upozorní žena ženu a chlap chlapa. Všetko riešime na toalete nie na verejnosti a neupozorňujeme na to pred všetkými a príliš hlasno. Sme čo najdiskrétnejší.. 
 4. spadnutý príbor - príbor nikdy nedvíhame zo zeme, postará sa o to obsluha. Ak sa to stane pri bufete alebo švédskom stole, príbor posunieme nohou pod stôl.
 5. spadnuté jedlo - jedlo tak isto ako príbor nedvíhame. Ak nám spadne napríklad suché pečivo posunieme nohou pod stôl, ak nejaký krémový zákusok alebo šalát, zavoláme obsluhu, ktorá sa o to postará. Obsluha sa väčšinou musí vrátiť pre náradie na upratanie a v tom prípade počkáme kým sa nevráti, aby do zákusku niekto neskočil alebo sa nepošmykol. 

// čo považujeme za faux pas

 1. meškanie - na ples alebo večierok nikdy nemeškáme. Príde včas, aby sme si stihli odložiť kabát, usadiť sa a stihli oficiálny začiatok. 
 2. nevhodné oblečenie alebo topánky - vždy si prečítajte dress code na pozvánke. Nevhodným oblečením sa strápnime ale budeme sa cítiť nepríjemne aj my. Napríklad ak budú všetci v smokingoch a vy v obleku alebo dámy budú v dlhých róbach a rukavičkách a vy prídete v malých čiernych šatách s odhaleným chrbátom a k tomu červené lodičky. 
 3. nesprávny make- up - make-up môže byť výrazný, kvôli umelému svetlu, ale nepreháňajte to, aby ste nevyzerali ako klaun. 
 4. manikúra - predstavte si situáciu, máte krásne šaty, dokonalý účes, drahý parfém a ohryzené nechty s popraskaným lakom na nechty. Objednajte sa aj na manikúru alebo sa o nechty postarajte sama, aby boli krásne a nekazili celkový dojem. 
 5. špinavé topánky - vyčistite si pred odchodom topánky, použite box alebo krém, aby sa pekne leskli a o blate hádam hovoriť nemusíme 
 6. prehnaná extravagancia - dajte si pozor aby ste perím vo vlasoch niekomu nevypichli oko :) Stále tvrdím, že menej je viac. Zaujmite farebnými šatami, ktoré sú jednoduchého strihu, alebo výnimočne ligotavými šperkami, nie leopardím vzorom a perím vo vlasoch. 
 7. povoľovania kravaty a vyzliekania saka - absolútne vylúčené a ani an to nemyslite. Na svadbe priateľov vám to ešte odpustia, ale na plese ani večierkoch sa sako neodkladá ani nedáva dole kravata. Vesta aj košeľa je považovaná za spodný odev a preto je nutnosťou sako. 
 8. náramkové hodinky k šatám - na čo potrebujete hodinky ku krásnym šatám? nejdete predsa na žiadnu schôdzku kde sa chcete nenápadne pozerať koľko je hodín. Nie nie nie, hodinky nechajte doma. 
 9. tancovanie ako na súkromnej párty - ples je najvyššia forma spoločenskej udalosti a naozaj nie je vhodné ukazovať svoje hip-hopové kreácie alebo prudko sexi tanečky s partnerom. 
 10. biele ponožky v topánkach a silonky v sandáloch - tie si nechajte na tenis alebo fitko, k obleku a smokingu jedine čierne a tak aby vám nebolo vidno pokožku (a chlpy). Najlepšie sú podkolienky. Ak zvolíte sandále tak už si neobliekajte pančuchy, je to to isté ako keby ste mali ponožky v letných sandáloch.
 11. igelitka s "prezuvkami" - ehm nikdy nechoďte na ples s igelitkou v ruke, že sa v šatni prezujete. Na ples sa nechajte doviezť autom alebo si zavolajte taxík, tak aby ste v spoločenských topánkach išli rovno na ples (aj keď bude mínus päť). Verím, že o vyzúvaní topánok na tanečnom parkete nemusím hovoriť. Nikdy! 
 12. príchod vo vetrovke - zvoľte radšej kabát alebo kožušinku cez ramená
 13. veľká pracovná kabelka - nosíme iba listovú kabelku, do ktorej si dáme kreditku, rúž a púder, prípadne mobil. Nič viac. Veľkú kabelku si nechajte do práce. 
 14. štítky na topánkach - to je téma sama o sebe. Na ples si väčšinou kupujeme nové topánky. Prvé pravidlo je rozchodiť ich doma a druhé odstrániť všetky štítky a nálepky. Nikto nie je zvedavý, či ste kúpili topánky v zľave :) 
 15. visačky - podobne ako z topánkami. Všetky odstrihnúť, myslím tie papierové, a ak je potrebné alebo niekde trčia tak aj tie textilné.

// tipy ako zvládnuť ples bez faux pas

 1. pripravte si small talk - alebo pomocné barličky, aby konverzácia neviazla. Pri stole budete s partnerom, ale je možné, že pri vašom stole budú aj ďalšie páry. Nikdy sa nepýtajte na vierovyznanie, politický názor a zamerajte sa na témy, ktorými nič nepokazíte ako počasie, miesto z kadiaľ prišli. Nezabudnite pochváliť róbu, účes, prípadne sa opýtať na kaderníka. Nikdy sa nesprávajte povýšenecky, nezosmiešňujte, neohovárajte, nechváľte sa prehnane a neotvárajte citlivé témy. Pracovné záležitosti si nechajte do práce.
 2. naučte sa aspoň jeden tanec - idete na ples a nebudete vôbec tancovať? Asi sa stanete terčom posmechu alebo si minimálne budú o váš šepkať. Valčík je celkom jednoduchý a s počítaním ho zvládne každý (teda si to osobne myslím).
 3. skontrolujte sa navzájom pred odchodom z domu - tým myslím, aby ste sa s partnerom postavili oproti sebe a skontrolovali štítky, či máte rovno golier na košeli, či je všetko v poriadku s kravatou, gombíkmi, topánkami a šatami. Buďte dôsledný a tak budete mať istotu, že nevznikne žiadne faux pas.
 4. skontrolujte či je všetko v poriadku pred odchodom z WC - ak odchádzate z WC skontrolujte sa aj dva krát, či nemáte zastrčenú sukňu o pančuchy, či máte dobre rúž, make-up a či za sebou na topánke neťaháte kúsok toaletného papiera. 
 5. naštudujte si základné pravidlá etikety  - kto si prvý sadá, ako sa kráča po schodoch, kto prvý podáva ruku, pozdravy, sedenie pri stole a podobne. Tak ako keď idete do novej krajiny naštudujete si zaujímavosti a základné info o krajine a kultúre, tak by ste si mali pred vstupom do spoločnosti naštudovať etiketu správania sa v spoločnosti. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt etiquette ball

niektoré časti sú napísané s pomocou knihy Nová veľká kniha etikety, Ladislav Špaček , ale väčšina je z vlastných skúseností a pozorovania

// základne pravidlá etikety

 1. Ako prvá začína jesť najváženejšia žena, najstaršia alebo funkčne najvyššie postavená. Až potom všetci ostatní. Určite nepoložte lakte na stôl. Dámy sedia na tretine stoličky, neopierajú sa o ňu chrbtom a sú vzpriamené.
 2. Počas plesu preberajte iba ľahké témy, vyhnite sa politickým, náboženským a rasovým témam. 
 3. Látkový obrúsok si prestrite vždy na kolená a po dojedení odložte vedľa taniera vľavo. Ak je k dispozícii aj papierová servítka, zoberte si ju, aby ste si počas večere mohli do nej utrieť ústa. Ak nie, použite látkový obrúsok.
 4. Väčšinou je stolovanie na plese formou rautu. Ak ste dojedli a máte chuť na ďalšie jedlo, vždy si zoberte nový tanier.
 5. Keď si plánujete štrngať, neobchádzajte celý stôl, cinknite si iba s tými, čo sedia pri vás.
 6. Ak máte rukavičky, pri jedle si ich určite dajte dolu. Kabelku si nikdy nedávajte na zem. Mala by byť vždy na stoličke za dámou, prípadne na kolenách.
 7. Muž a žena musia vždy vchádzať na ples spolu, muž po pravej ruke, ak je pravák, vedie držiac pod ramenom ženu do miestnosti, kde prichádzajú k stolu. 
 8. Lístok zo šatne uchováva u seba muž.
 9. Pri zoznamovaní platí pravidlo, ak už pri stole niekto sedí, ženu predstavuje muž, povie svoje celé meno a predstaví svoju partnerku.
 10. Potom prichádza k usádzaniu. Muž najprv usádza ženu po svojej pravici a prisunie jej stoličku.
 11. Ak žena od stola odchádza, vstáva len jej partner, ktorý jej robí garde, ostatní muži nemusia vstávať.


******
Ďalšie stylingové rady nájdete v záložke >>> STYLINGOVÁ PORADŇA
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)