plesová sezóna #1: zvoľte správne slávnostné oblečenie podľa pozvánky a zažiartePles je najvyššia forma spoločenského stretnutia, a preto má aj prísne pravidlá a etiketu, ktorej nevedomosť sa neospravedlňuje. Plesy usporadúvajú firmy, školy, spolky, úrady, a podľa toho sa líšia svojou honosnosťou a formálnosťou. Všetky majú veľa spoločného. Ples je stále vrcholnou spoločenskou udalosťou, a podľa toho sa naň musíme pripraviť. Ja som na plese ešte nebola lebo Tomáš netancuje, ale veľmi by som chcela, resp. bola som ešte počas strednej školy, ale iba ako hosteska. Mala som možnosť pozorovať správanie hostí a ich oblečenie. Veľmi ma to bavilo (samozrejme som sa snažila nesledovať ich až príliš uprene) pozorovať ako sa správajú, či dodržiavajú etiketu (vždy ma táto téma zaujímala), naučené pohyby, tanečné výkony a ich honosné róby. Ak ste dostali pozvánku na ples, musíte sa predovšetkým postarať o vhodné oblečenie. V tomto článku vám poradím ako má vyzerať správne slávnostné oblečenie pre ženy aj pre muža.
Na každej pozvánke je vždy uvedený dress code. O dress code si môžete viac prečítať v článku "Ako sa správne obliecť na oslavu // dress code in invitation". Vedieť prečítať dress code na pozvánke je základ. Keď poznáte dress code viete, čo si obliecť. 

Zopakujme si základné pojmy, s ktorými sa môžete stretnúť na rôznych pozvánkach:
 • Black tie
 • White tie
 • Formal dress / Dark suit
 • lounge suit/cocktail
 • Ľubovoľný spoločenský odev 
 • Festival casual
source
Na pozvánke na ples sa stretnete s "black tie" alebo "dark suit" alebo "formal dress" . 

Black tie a smoking

Ak je na pozvánke uvedené "black tie", vtedy si musí muž obliecť smoking a dáma si oblečie veľkú večernú toaletu.Smoking pravdepodobne nemáte doma v skrini len tak. V prípade ak idete na ples a na pozvánke je uvedené black tie, nezostáva vám nič iné ako si ho požičať. Dávajte si však pozor aby ste mali všetky jeho časti resp. aby vám nič nechýbalo, vyhnete sa tak faux pas. K smokingu patrí čierny motýlik, pánska biela košeľa so skrytými gombíkmi a lakovky. Charakteristickým prvkom smokingu sú lesklé, saténové alebo hodvábne chlopne tvz. zrkadlá. Chlopne saka môžu byť klasické i šálové, sako môže byť jednoradové aj dvojradové. Malo by byť čierne alebo tmavomodré. Košeľa je charakteristická skrytými gombíkmi. Prekrýva ich látkový pás alebo náprsenka, klasicky podľa fraku, z piketu. Ak gombíky vidno, musia byť ozdobné, napríklad perleťové alebo strieborné. Mali by však ladiť s manžetovými gombíkmi; tie sú nevyhnutné, lebo k smokingu nosíme košeľu s dvojitými manžetami. Golier košele by mal byť klasický ako pri bežnej košeli, môže však byť aj stojatý so zalomenými špicmi, aký sa nosil k fraku. K jednoradovému sako možno použiť smokingovú šerpu (cummerbund), ktorá zakrýva predel medzi nohavicami a košeľou. Kedysi sa šerpa skladala a v záhybe sa nosili peniaze. Dnej je zvyčajne už ušitá a nosíme ju záhybmi nahor. Nohavice majú jeden lesklý lampas (frak mal dva) a sú bez záložiek. Sú vždy čierne či tmavomodré, a to aj k bielemu saku. K smokingu sa nosia lakovky a čierne ponožky. K smokingu patrí čierny motýlik, preto black tie. Vreckovka v náprsnom vrecku je zvyčajne biela, ale nemožno odmietať ani oživenie inou farbou. Nosíme ho iba po 18.hodine. Na stránkach spartoo.sk nájdete veľký výber oblekov, topánok a doplnkov. 
zaujímavosti ... 
 • V Británii by nám na pozvánku napísali white dinner jacket.
 • Smoking údajne vynašli v roku 1886 Američania a dodnes mu hovoria tuxedo.
 • Briti ho nazývajú dinner jacket, čo v krajinách, kde sa používa výraz smoking, znamená biele sako, hodiace sa na garden party alebo na parník. 

Dark suit /formal dress a oblek

Ak je na pozvánke uvedený jeden z týchto dress codo vtedy si muž oblečie čierny alebo tmavomodrý oblek, bielu košeľu, slávnostnú kravatu a čierne kožené šnúrovacie topánky na koženej podrážke s čiernymi ponožkami. Podrážka je na plesových topánkach čo najtenšia, vystríhame sa topánkam s masívnou platformou, či dokonca topánok s gumenou podrážkou, tie sú vychádzkové. Biele rukavičky už nepoužívame. Sako môže byť jedno aj dvojradové. K jednoradovému obleku si môžeme obliecť vestu, ktorá ho posunie v rebríčku slávnostného oblečenia o jednu priečku vyššie. Košeľa môže byť biela, krémová alebo svetlomodrá a dokonca aj v letných horúčavách musí byť s dlhým rukávom. Manžety dvojité, prekladacie a súčasťou sú aj manžetové gombíky. Odporúča sa hodvábna kravata a uzol sa viaže podľa typu goliera košele. 


Ako sa oblečie žena

Žena má výhodu, pretože si môže obliecť veľkú večernú toaletu tak k partnerovmu smokingu, ako aj k jeho čiernemu obleku. Dlhé šaty siahajú až po členky, môžu byť na ramienka i bez ramienok, prípadne s bolerkom, ktoré sa dá vyzliecť. Voľba materiálu a strihu je výlučne na žene a jej fantázii. Materiály bývajú lesklé, trblietavé, efektné. Pančuchy sú povinné. K večerným šatám patria lodičky na vysokom podpätku, ale myslite na chôdzu aj celovečerný tanec. S topánkami by mala ladiť malá dámska kabelka, tzv. listová, do ktorej si môžete vložiť vreckovku, kreditku, rúž a púder. Žena si môže dovoliť aj ťažší parfém a veľké šperky. Líčenie môže byť výrazné. Ku krátkym šatám volíme krátke rukavice, k dlhým dlhé rukavice zakrývajúce celé predlaktie. Najmä k dlhým šatám bez rukávov a bez ramienok sú dlhé rukavice nevyhnutné. Rukavice sa pri podávaní rúk nedávajú dole iba pri jedle. Dámy, nezabudnite šaty aj topánky vyskúšať, nieže pôjdete rovno od krajčírky na ples :) Chcete predsa pôsobiť sebaisto a dôstojne, nie sa vrtieť lebo vás tlačí štítok. 

zdroj: Nová veľká kniha etikety, Ladislav Špaček

pomôcky ....

videá, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere oblečenia ...


V ďalšom článku si povieme niekoľko pravidiel ako sa vyhnúť faux pas (fópa) a aké typy sák existujú a prečo sa dáma prispôsobuje gentlemanovi a nie naopak. 

******
Ďalšie stylingové rady nájdete v záložke >>> STYLINGOVÁ PORADŇA
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

 1. pekný článok, hneď poznám niekoľko ľudí, ktorým by som to okamžite dala prečítať, nech si naštudujú :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já volím snad vždycky kroj :D To je tak, když chodíte jen na folklorní bály :)

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)