my library #6: hrady, zámky, mestá, panovníci a história

Moje najobľúbenejšie knižky, v ktorých si listujem len tak, keď si potrebujem utriediť myšlienky sú z oblasti histórie. Najradšej mám knihy o hradoch a zámkoch, pri ktorých čítaní sa okamžite prenesiem vďaka svojej fantázii na nádvoria a do zámockých záhrad a snívam, kam sa pôjdem najbližšie pozrieť. Ďalšia oblasť sú Habsburgovci a cisárovná Sisi, o ktorých takisto veľmi rada čítam. Knihy mám väčšinou požičané lebo sú hrubé a aj drahé a doma ich mám iba pár. Takisto mám veľmi rada knihy o Banskej Bystrici, nie len preto, že je to moje rodné mesto a žijem v ňom celý život, ale aj preto, že mám sprievodcovský kurz, ktorý som robila práve v BB a rada si čítam nové a nové zaujímavosti. Dostala som ich iba nedávno a nájdete ich na konci článku spolu aj s DVD alpy z hora, ktoré síce nie sú knihy, ale je to tak neuveriteľne krásne spracované, že som to do tohto článku zaradila. Hrady a zámky, Nejkrásnější stavby světa - o čom kniha je: "Nedobytné pevnosti, reprezentativní paláce mocných či pohádkové zámky slavných panovníků… Všechny tyto majestátní stavby v nás dodnes vyvolávají úžas a obdiv. Tato výpravná kniha nabízí portréty stovky nejzajímavějších hradů, zámků, paláců či pevností světa. Ve výčtu nechybí ani několik nejslavnějších českých hradů a zámků. Každá kapitola obsahuje mnoho užitečných rad a informací pro turisty." Kniha je v češtine ale je úplne nádherne spracovaná s krásnymi fotografiami resp. je v nich viac fotiek ako textu :) Formát knihy je väčší ako A4, takže umiestniť ju v knižnici je trošku ťažšie, ale tá kniha si zaslúži len tak ležať na nočnom stolíku, aby bola po ruke :)

700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov a panských sídiel a pevností- o čom kniha je: "Slovensko je krajina s rozmanitou a pestrou históriou, ktorá zanechala nezmazateľné stopy v podobe množstva pamätihodností. Okrem cirkevných pamiatok tu nachádzame hodnotný súbor 700 historických stavieb, ktoré možno označiť ako panské sídla alebo pevnosti. Sú medzi nimi hrady, zámky, kaštiele, kúrie, hradiská, pevnosti, mestské šľachtické a patricijské paláce, mestské hradby, bašty a brány, opevnené kostoly a kláštory. Obdivuhodné sú architektonické skvosty zachované v celistvej podobe, starobylé stavby, ktorým po úspešnej rekonštrukcii vrátili svoju niekdajšiu krásu, ale aj romantické ruiny, ešte len čakajúce na obnovu. Každú z vybratých pamiatok dokumentuje aspoň jedna fotografia a stručný text. Necelá päťdesiatka stavieb, ktoré považujeme za najhodnotnejšie a zároveň turisticky najatraktívnejšie, dostala viac priestoru na dvojstrane s viacerými fotografiami. Berte túto knihu ako pozvánku na objavovanie mnohotvárneho Slovenska, ako prvý krok k bližšiemu poznaniu jeho najcennejších kultúrnych a historických klenotov."  Nádherne spracovaná kniha, plná fotiek, informácii, ale opäť toho textu tam nie je veľmi veľa, no povedala by som, že ak ma niečo zaujme, tak si to pohľadám na internete, lebo jednoducho sa nedá o všetko písať úplne detailne. V hodnoteniach na nete nájdete rôzne reakcie, napr. že sú tam zaradené aj kostoly, čo sa niektorým nepáči. Ja túto knihu nemám do detailu prečítanú, skôr si nájdem oblasť kam sa chystám a aké zaujímavosti sa tam nachádzajú. 

Krönungsfeierlichkeiten in Presburg - túto knihu ma "donútil" kúpiť Tomáš, aby som si precvičovala nemčinu, keď som si chcela kúpiť nejakú učebnicu pre samoukov. Stála euro tak som si ju kúpila. O čom kniha je: "Po úspešnej slovenskej verzii vychádza kniha aj v nemeckom jazyku. Kráľ Ferdinand dal hradný palác nákladne prestavať, aby sa mohol stať rezidenciou uhorského panovníka. Prešporok sa stal snemovým mestom kráľovstva a korunovačným mestom uhorských kráľov, sídlom kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších inštitúcií krajiny. Nemecký text".   Pre mňa bola kniha dosť náročná na slovnú zásobu, ale rada sa učím nové veci :)


Cisárovná Alžbeta, mýtus a pravda - Tak ako v prípade knihy (asi rovnaké vydavateľstvo lebo knihy majú rovnaký dizajn) tak aj o Sisi nájdete množstvo skvelých informácii ako sa správala k manželovi, deťom, o jej problémoch s jedlom a jednoducho všetko čo vo filme "SISI" neuvidíte :) Nebola vraj až taká milá a láskava, k manželovi bola odporná a takmer vôbec nejedla. Keď jej slúžka vytrhla vlasy zbila ju. No je to naozaj zaujímavé čítanie. O čom kniha je " Bolo to svojrázne bavorské dievča, ktoré očarilo staré cisárske mesto svojou prirodzenou sviežosťou? Emancipovaná priekopníčka boja za rovnoprávnosť ženy? Alebo exaltovaná neurotička, ktorá svojím správaním trýznila cisársku rodinu a najmä cisára Františka Jozefa? Odpoveď na túto otázku sa skrýva v tejto originálnej biografii."

Tragédia v habsurskom rode - Takisto perfektná kniha. Je o rode Habsburgovcov a o osude niektorých ich členov. O tom ako trpeli, ako ich zabili, alebo čo všetko museli prežiť aby prežili resp. aby zachránili krajinu a svoj rod. No niektoré story sú naozaj zaujímavé.  O čom kniha je: "Početným a mnohorakým tragédiám, ku ktorým prišlo v dlhej histórii Habsburgovcov, sa sotva dalo zabrániť. Pritom niektoré životné osudy možno vyzerajú z dnešného pohľadu tragickejšie, než ako ich pociťovali v danom čase a za vtedajších okolností tí, ktorých sa týkali. Výchova a vedomie slobody sa v priebehu času zásadne zmenili. Ľudia rozdielneho veku, ktorí sa sobášili, a pritom sa predtým nikdy v živote nevideli, vnímali svoj osud pravdepodobne ináč, ako ho pociťujeme dnes my. Kniha Tragédie v habsburskom rode sa snaží čitateľovi priblížiť životné cesty a tragický osud Márie Antoinetty, najmladšej dcéry Márie Terézie, Maximiliána Mexického, Leopoldíny Brazílskej, geniálnej dcéry cisára Františka I., ako aj osud posledného a nešťastného habsburského cisára Karola I."

Tudorovci - Knihu som dostala od Tomáša, resp. kúpil mame dve rovnake :D lebo si nebol istý či ju má. Tak táto skončila u mňa a mame potom kúpil Ďalšiu. Kniha bola fajn, ale normálne by som si ju asi nekúpila. O čom kniha je: "Romantický příběh o lásce, vášni, touze, ale i o politických a mezilidských intrikách se odehrává na anglickém dvoře první poloviny 16.století, v počátcích vlády krále Jindřicha VIII, otce Alžběty I., známého svými šesti manželstvími. Představuje krále nejen jako mužného a pohledného mladíka, ale i samolibého sobeckého, krutého a nelítostného vladaře…"
DVD Alpy zhora 1-3 - môj najobľúbenejší seriál a množstvo skvelých iformácii o Alpách, o ľuďoch, ktorí tu žijú a ich záľubách, remeslách. No paráda. Je to fantasticky spracované a určite odporúčam pozrieť si.


Banská Bystrica - Ako sme tu žili 1 a 2 - Aktuálne sú už asi tri časti. Ja mám prvé dve :) Množstvo historických fotiek, zaujímavostí o ľuďoch, budovách, histórii. Pre mňa je to veľký zdroj informácii o niečom čo ma zaujíma. O čom je prvá časť: "Banská Bystrica- Ako sme tu žili je obrazovo- textová kniha o metropole stredného Slovenska, o živote v nej v minulom storočí  a najmä v jeho 2. polovici. Je dielom kolektívu autorov, pamätníkov na tamtie časy, ktorí ku svojim spomienkam vybrali z rodinných archívov pozoruhodné dobové čiernobiele fotografie prezrádzajúce čitateľom ako vyzeralo toto utešené mesto v nedávnej, v dávnejšej i dávnej minulosti. Kde boli staré bystrické kiná, kaviarne, hotely a reštaurácie, obchody a krčmy, ihriská, na ktorej ulici bolo korzo, ako tiekol Hron a kadiaľ premávali dymiace rušne starej železnice, ako vyzerali dnes už nexistujúce obce Radvaň a Kráľová, ktoré padli za obeť novej výstavbe mesta. Nostalgiou dýchajú obrázky staručkých bystrických železničných staníc, nexistujúceho vodného hradu v Kráľovej, bývalých bystrických a kráľovských kúpelov, špacírky na serpentínach plaziacich sa po stráňach vrchu Urpín i nekonečné vodné zrkadlo z roku 1974, keď sa starý Hron vrtošivo vrátil do svôjho pôvodného koryta a zalial obrovský priestor pod Pamätníkom SNP. Tieto i ďaľšie historické fotografie, zážitky i spomienky vytvárajú knihu, ktorá sa číta takpovediac na jeden dúšok. " O čom je druhá časť: "Je druhým pokračovaním obrazovo - textovej knihy o metropole stredného Slovenska, o živote v nej v minulom storočí a najmä v jeho 2. polovici. Je dielom kolektívu autorov, pamätníkov na tamtie časy, ktorí ku svojim spomienkam vybrali z rodinných archívov pozoruhodné dobové čiernobiele fotografie prezrádzajúce čitateľom ako vyzeralo toto utešené mesto v nedávnej, v dávnejšej i dávnej minulosti. Priblížime si atmosféru Sokolského sletu roku 1936, zaspomíname si na vynikajúcich banskobystrických športovcov – futbalistov, hokejistov, plavcov a najmä lyžiarov, ktorí patrili medzi najlepších na Slovensku. Nezabudli sme ani na umelca fotografa Karola Benického i výborných muzikantov skupiny Jazdci. Vrátime sa na chvíľu aj do rokov, keď na námestí zaparkovali prvé súkromné autobusy, ktoré našich rodičov či starých rodičov vozili na Donovaly, do Ružomberka či do kúpeľov v Kováčovej. Tieto i ďalšie historické fotografie, zážitky i spomienky vytvárajú knihu, ktorá sa číta takpovediac na jeden dúšok.".


Ktoré sú vaše najobľúbenejšie témy kníh?

Čím ste si urobili radosť vy z nového katalógu? Objednali ste niečo pre svojich milovaných?

Ďalšie zbierky kníh na témy: #1 Paríž#2 životopisy módnych návrhárov, #3 oblečenie a šitie #4 móda a styling #5 druhá svetová vojna #6 hrady, zámky, mestá #7 motivačná literatúra #8 jazyky******
Ďalšie články o knihách nájdete v záložke >>> KNIHY
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)