my library #5: world war II / vojnová tématikaPribližne pred rokom som začala písať články o zbierke mojich kníh. Je ich poriadne veľa a preto som ich rozdelila do niekoľkých skupín. Skončila som pri štvrtej téme a ďalej som sa (ani neviem prečo) nedostala. Všetko dám do poriadku a ďalšia tématika, ktorou som fascinovaná je druhá svetová vojna. Neznamená to, že by som bola fanúšik,  len ma to veľmi zaujíma, myslenie ľudí, ktorí to celé spôsobili, to ako dokázal zmanipulovať veľké davy, osudy ľudí, ako to mohli všetko prežiť. Kníh mám pomenej, viac pozerám dokumenty a filmy, napríklad chlapec v pásikavom pyžame alebo pianista, ktoré sú skvele spracované. Po uplynutí 50 rokov od smrti autora sa na pulty dostala opäť kniha Mein Kampf, ktorú by som si chcela prečítať. Vraj boli predajcovia veľmi skeptickí a nečakali, že sa predá až toľko výtlačkov. Napríklad v Rakúsku (alebo Nemecku - neviem presne) sa predalo osemdesiatpäť tisíc výtlačkov. Kniha stojí na Slovensku 40 eur čo teda poriadne veľa, možno si ju kúpim v blízkej dobe.Spis Hitler - je tenučká a veľmi jednoducho napísaná kniha. Je to len také predjedlo, ktoré vás nabudí, čítať a zisťovať informácie o Hitlerovi ďalej.  "Hutný, svižný, miestami priam sarkastický pohľad na zdanlivo odťažité témy zo života vodcu Tretej ríše Adolfa Hitlera z pera plodného britského historika Patricka Delaforcea prináša zaujímavú sondu do Führerovho prostredia od jeho detstva až po samovraždu, ktorú spáchal v bunkri pod budovou Ríšskeho kancelárstva. Delaforce sa snaží vykresliť osobnosť jedného z najbeštiálnejších diktátorov dejín ľudstva pomerne netradičným spôsobom, a to tak, že si všíma okruh Hitlerových najbližších priateľov, druhov, členov nacistickej strany či generálneho štábu, ich poznámky, opisy a hodnotenia Vodcu nemeckého národa, ďalej jeho intímne stránky: vzťah k ženám, milenkám, jedlu, nepriateľom, Židom a podobne. Kniha Spis Hitler má charakter akejsi policajnej správy o sledovanej osobe s cieľom vykresliť jej psychologický portrét, zmapovať prostredie, v ktorom sa pohybuje, a ľudí, s ktorými sa stýka, návyky, ambície, skutky a názorové postoje. Delaforce s nadhľadom a sústredene píše na malom priestore o veciach, na ktoré historici zvyknú občas "pozabudnúť", lebo ich zrejme nepovažujú za dôležité. Čitateľ však sám zistí, že dotvárajú profil tejto temnej postavy 20. storočia."
Horí už Paríž? - román, dokumentárna faktografická kniha z obdobia 2. svetovej vojny „Horí už Pariž?“ otázka, ktorú vyslovil Adolf Hitler 25. augusta 1944. „Napriek niektorým nedostatkom je však kniha živým obrazom hrdinstva obyčajných Francúzov, spojeneckých vojakov, ktorí spoločne prelievali krv za záchranu Paríža a slobodu zotročenej Európy. V dejinách  II. svetovej vojny často nachádzame odpoveď na mnohé otázky, ktoré kladie dnešná doba. Preto je užitočné čítať knihy o II. svetovej vojne. A preto sa so zaujatím vraciame i k tejto pútavej knihe a osudom ľudí, ktorí dnešné dejiny tvorili. „ Jaroslav Matějka
Poklad pána Isakowitza - román, knihu aktuálne čítam, je to príbeh švédskej rodiny, ktorá nikdy nehovorila o skaze 2.sv.v., ktorá sa dotkla aj ich. Mladšia generácia sa chce však dozvedieť viac a vydajú sa na cestu za hladaním pravdy. Zatiaľ sa mi veľmi páči aj napriek ťažkej témy je kniha vtipne spracovaná. "Dannyho rodina žije vo Švédsku. Otec mu v detstve často rozprával o predkoch a o rodinnom poklade, ktorý údajne pred odvlečením do koncentračného tábora zakopal na svojom pozemku Dannyho prastarý otec. Rodinný príbeh teraz rozpráva aj jeho synovi, deväťročnému chlapcovi, v ktorom príbehy o rodine, ale predovšetkým o poklade prebudia zvedavosť a túžbu poklad nájsť. Starý otec a otec chcú chlapcovi prianie splniť – koniec koncov, aj oni sa chcú dozvedieť pravdu. Jedného dňa sa preto vydajú na päťdňovú cestu do Poľska, aby pátrali po histórii rodiny a, samozrejme, aj po rodinnom poklade. Počas spanilej jazdy odhalia nejedno tajomstvo svojej výstrednej židovskej rodiny, priamo pred ich očami sa odohrajú dramatické životné osudy predkov a vystúpia excentrické a niekedy aj bláznivé charaktery jej príslušníkov.
Pánska jazda je napriek závažnej téme holokaustu plná humoru a poznania, že to hlavné, čo ako rodina majú, nie je zlatý poklad, ale vzájomné puto.!
Tanec s nepriateľom - román podľa skutočného príbehu, príbeh začína v koncentračnom tábore resp,. v múzeu, kde jedna z hlavných postáv zahliadne na kufri svoje meno. Po príchode domov začne pátrať a zistí, že sestra jeho otca bola v koncentračnom tábore. Vďaka listom , fotkám vzniká pútavý príbeh. Určite si prečítajte. "Teta Roosje bola obľúbená učiteľka tanca, ktorá spolu s manželom Leom viedla úspešnú tanečnú školu. Nanešťastie sa Leo po vypuknutí druhej svetovej vojny spojil s nacistami, a keďže mali v manželstve s Roosje problémy, svoju židovskú manželku nemilosrdne udal. Počas vojny Roosje väznili v niekoľkých koncentračných táboroch. V Osvienčime sa podrobila neľudským experimentom obávaného doktora Mengeleho a v Birkenau prežila aj vďaka tomu, že dávala hodiny tanca nemeckým dôstojníkom, ktorí sa takto po večeroch zabávali. Odvážnu Roosje nezlomili ani desivé zážitky z koncentračných táborov. Vo svojom denníku, z ktorého vychádza táto kniha, napísala: „Potrebujem minulosť, aby som mohla žiť budúcnosť.“"
Krajčírka z Dachau - román, túto knihu som prečítala veľmi rýchlo. Je o krajčírke, ktorá sa nešťastne zaľúbila alebo bola talentovaná. Nakoniec sa dostala do Paríža a do zajatia, no vďaka remeslu prežila. Šila krásne modely, bola v zajatí a musela pracovať ako otrok. V podstate ani nevedela, čo sa deje lebo bola izolovaná od ľudí. Je to skvelý príbeh, priam som nedýchala no na záver ma dostala veta "príbeh je vymyslený a nie je reálne aby sa stal". Ako je mi jasné, že sa asi nestal, ale bola to poriadna facka, ako keď malému dieťaťu poviete, že ježiško neexistuje, asi niečo tušil, ale nechcel sa to dozvedieť úplne tak priamo. 
"Londýn, jar 1939. Osemnásťročná Ada Vaughanová, krásna a ambiciózna krajčírka, pracuje pre známu módnu návrhárku na Dover Street. Vďaka talentu, zručnosti a oduševneniu má na dosah sľubnú kariéru v oblasti návrhárstva, najprv sa však musí vymaniť z bezútešného života v chudobnej štvrti. Vďaka náhodnému stretnutiu so záhadným grófom Stanislausom von Lieben sa neočakávane ocitne v oslnivom svete smotánky, po ktorom tajne túžila. Keď jej Stanislaus navrhne výlet do Paríža, nedbá na varovania o blížiacej sa vojne na kontinente. Naskytla sa jej predsa šanca na nový začiatok.
Po vypuknutí vojny sú milenci nútení zostať v Paríži. Vojnové udalosti napokon Adu uvrhnú do zajatia v dome veliteľa nacistického koncentračného tábora v Dachau. Aby v neľudských podmienkach prežila, musí robiť to, čo vie najlepšie: šiť. Keď sa zdá, že po rokoch utrpenia si konečne začína plniť dávne sny, v tej najneočakávanejšej chvíli ju opäť zasiahnu tiene minulosti..."

******
Cestovateľské zážitky nájdete v záložke >>> CESTOVANIE
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

  1. Knížky s válečnou tématikou mám hrozně moc ráda, mou nejoblíbenější je příběh podle pravdy, který byl v roce 2014 i zfilmován a zrežírován Angelinou Jolie, jmenuje se Nezlomný, knížka Nezlomený (Unbroken) určitě jukni! :)

    Adel z adeljulisova.blogspot.cz

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)