Presne o mesiac je Valentín, deň zamilovaných. Viem viem, veľa ľudí tento sviatok neoslavuje a považuje ho iba za sviatok obchodníkov, ktorí profitujú na všetkom ružovom, červenom alebo čo má na sebe srdiečka. Ukážem vám postup, ako vyrobiť darček pre osobu, ktorej chcete prejaviť city, obdarovať ju alebo len tak potešiť. Darček môžete darovať kedykoľvek počas roka a naviac vás nebude stáť takmer nič. Budeme totiž recyklovať reklamné letáky, staré noviny a kalendáre z minulého roka. Dôvod prečo píšem článok s mesačným predstihom je, aby ste v prípade, že sa rozhodnete ho vyskúšať, stihli nazbierať reklamné letáky, staré noviny, prípadne kalendár a mali dostatok času na výrobu, pretože tento krát vás bude stáť viac času ako peňazí. Poďme sa do toho pustiť.

Už podľa fotky je jasné, že budeme vyrábať rámiky na fotky. V článku vám ukážem dva rôzne typy rámikov. Na jeden použijeme kriedové farebné reklamné letáky a na druhý odporúčam novinový papier, ktorý je mäkší ako lesklý kriedový. Obidva rámiky som videla v Nemecku v jednom dizajnovom obchode s recyklovanými vecičkami. Doma som potom začala skúmať, ako to len urobili a nakoniec som na to prišla. Skúmala som to pár dní, potom som pár dni skúšala pokus-omyl, až som nakoniec vyrobila všetko tak, aby to vyzeralo super 🙂
// z novinového papiera
 • noviny
 • starý kalendár – zadnú časť, na ktorej stojí
 • lepidlo na papier
 • štetec
 • nádobku na lepidlo
 • nožnice na pepier
 • orezávač na kartón
 • ceruzku
 • tavné lepidlo
 • saténová stužka (nemusí byť) 
 • rámik na fotky ako predlohu
 • zadnú časť rámika na fotku, podľa ktorej urobíme stojan
 • pravítko
 • podložka na prácu

Nebudem vám klamať, ale postup je časovo náročný aj keď na prvý pohľad to vyzerá neuveriteľne jednoducho. Začneme teda od konca a najpracnejšej časti. Slimáčiky. Zoberte si novinový papier a roztrhajte alebo rozstrihajte na menšie časti. Podľa toho koľko papiera použijete, taký veľký a hrubý bude výsledný vzor na rámiku. Odporúčam vyskúšať, aby ste mali predstavu a rozhodli sa, či vám taká veľkosť vyhovuje. Pracovala som s najväčšou časťou A5 a najčastejšie s A6. Odporúčam urobiť si aj zopár malých vzorov, aby ste vyplnili prázdne miesta. 
Keď máte papier pripravený urobte z neho rolky. Pracovala som s formátom cca A4 (trošku menší) a potrebovala som 80 ks slimákov.  Postup ako vyrobiť rolku a následne slimáka vidíte na fotopostupe nižšie ale aj na video postupe na youtube. Verím, že je to zrozumiteľné.
Z papiera vytvoríte rolku, najjednoduchšie to ide šikmo, na konci zalepíte, stlačíte a začnete rolovať do slimáka medzi dvoma prstami. Na konci zalepíte, aby držal pokope a necháte zaschnúť.  Takéto slimáky potom prilepíte na rámik.  Postupovala som systematicky. Najprv som si urobila rolky a až keď som mala všetky hotové robila som slimáky. Budete mať dosť špinavé ruky od novinovej tlače a od lepidla, tak určite odporúčam aj nejakú podložku a zásteru alebo staré tričko. 
Keď slimáky odpočívajú a schnú, zo starého kalendára si vyrobíme rámik, na ktorý budeme slimáky lepiť tavným lepidlom. Použijeme iba zadnú pevnú stranu, na ktorej stojí kalendár. Z neho si vystrihneme rámik. Najprv zadnú časť, ktorá bude celá a prednú časť, kde vyrežeme priestor na fotku. Nezabudnite pridať cca 0,5 cm aby vám fotka nevypadla, ale držala sa vnútri, a až potom vystrihnúť. Následne tieto dve časti zlepte dokopy. Použila som tavné lepidlo. Opäť dávajte pozor na pridaných 0,5 cm, aby ste ich nechali voľné a nezlepili dokopy, tadiaľ fotku dáme dnu aj von (hore na fotke s čierno-bielou audrey hepburn). Takisto nezalepte ani hornú časť, iba spodnú a po stranách. Potom môžete prilepiť slimáky na prednú časť. Keď máte slimáky prilepedné vyrobte ešte zadný stojan. Takisto použite predlohu zo starého rámika. Ja som sa trošku prerátala a zabudla som na to, že váhou lepidla bude novinový papier veľmi ťažký a stojan sa ohýbal a nedržal. Preto som ho musela ešte raz podlepiť kartónom, aby stále pekne rovno. Nakoniec som na ozdobu použila saténovú stužku (nemusíte kupovať, použite z trička, je v oblasti ramien, aby nepadal z vešiaka) a rámik je na svete. Do rámika vložke peknú fotku a darček je na svete. 

// z farebného lesklého papiera
 • farebné lesklé letáky
 • lepidlo na papier – najprv si ho vyskúšajte pretože papier je klzký 
 • starý kalendár – zadnú časť, na ktorej stojí
 • štetec
 • nádobku na lepidlo
 • nožnice na papier – trošku silnejšie, lebo papier je hrubší
 • orezávač na kartón
 • ceruzku
 • tavné lepidlo
 • saténová stužka (nemusí byť) 
 • rámik na fotky ako predlohu
 • zadnú časť rámika na fotku, podľa ktorej urobíme stojan
 • pravítko
Postup je úplne rovnaký ako pri prvom rámiku len tento krát postupujeme od výroby rámika z kartónu stolového kalendára. Keď ste vyrobili rámik aj stojan a časti ste zlepili, môžete si z letákov vyrobiť opäť rolky. Tento krát odporúčam zatáčať papier rovno, lebo tieto rolky budeme zastrihávať do šikmých tvarov. Okolo časti, kde bude fotka nalepte, najlepšie tavným lepidlom, rovné rolky, ktoré budú slúžiť ako zábrana, aby bol rámik pekný. Btw. roliek som vyrobila päťdesiat kusov a tento krát budete mať ruky celé čierne a fialové a keď sa k tomu pridá lepidlo uff pripravte sa na to 🙂
Keď máte vnútorný rám môžete začať prikladať rolky. Tie strihajte šikmo alebo rovno, ako sa vám páči. Chce to veľa trpezlivosti, hlavne ak ste začali strihať šikmo a chcete nalepiť aj posledný rožok, ktorý je úplne miniatúrny. Odporúčam nakresliť si čiary alebo rovno aj tvar vopred ceruzkou a pravítkom, aby ste mali predstavu, ako bude vyzerať a mali čas ho ešte zmeniť. Tento papier bude oveľa tvrdší, tak pozor aby ste sa nepozerali alebo si nezastrihli do ruky. Opäť som pracovala s A5 formátom a všetky som tento krát urobila rovnako hrubé. 
Neuveriteľné ale použila som presne spomínaných 50 kusov.  Ak ste veľký perfekcionista, môžete použiť aj farebné usporiadanie. Ja som chcela farebný rámik, a aj tak som nemala dostatok jednofarebných letákov, určite by to bolo krásne 🙂  Voilá a rámik je na svete. 
Výroba jedného rámika mi trvala približne dva dni. Veľmi dlho mi trvala výroba roliek a keď ma začal bolieť chrbát, radšej som prestala. Pri výrobe si budete cvičiť aj jemnú motoriku, zabavíte sa a bude to aj relax. Hlavne pri výrobe slimákov a roliek. Príjemnú zábavu 🙂


******
Ďalšie stylingové rady nájdete v záložke >>> STYLINGOVÁ PORADŇA
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

mne osobne sa DIY projekty s novinovými ruličkami až tak nepáčia, asi to mám zakorenené ešte zo základnej, keď sme podobné veci robievali na výtvarnej… avšak ako nápad na využitie starých letákov je to naozaj podarené 🙂

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply