Ani vy ste v detstve nechceli nosiť čiapky? Ani neviem, či preto, že neboli veľmi pekné alebo z frajeriny “veď čiapky nosia iba malé deti“. Teraz je však iná doba a sú dostupné krásne čiapky, ktoré vás udržia nie len v teple, ale sú aj trendy. V ponuke nájdete najrôznejšie modely, z rôznych materiálov, s brmbolcami, bez brmbolcov a všetkých farieb sveta. Na čo si však dávať pozor a nekupovať čiapku iba preto, že má krásny brmbolec? V článku vám prezradím 7 tipov, ktorými sa riadim pri výbere čiapky, ukážem vám čiapky, ktoré mám v šatníku a na záver nájdete aj odporučenie aké čiapky sú vhodné pre váš typ tváre 🙂


//tipy, čo si všímať na čiapke skôr ako ju kúpite

  1. podšitie – niektorí nemajú v láske podšité čiapky, pretože sa im potí hlava a potom si ju nemôžu dať celý deň dole. Ja naopak milujem podšité čiapky a pocit, keď mi je príjemen teplo a z nikadiaľ mi nefúka chladný vietor. Podšité sú buď flisom ale stretla som sa už aj s niečim podobným ako plyš(ový medvedík) ti sú naviac aj mäkkučké
  2. spôsob a hustota pletenia – so skúsenosti viem, že keď má čiapka husté pletenie a očká sú poriadne posťahované, čiapka je veľmi pevná a nie raz mám už po piatich minútach pocit, že nedokážem hlavou ani otočiť. Cítim sa ako zasádrovaná. Naopak, keď má čiapka príliš veľký vzor a oká sú veľké a voľné, čiapka ako keby z hlavy padala a váhou bmbolca sa ešte aj naťahovala. Vtedy sa naopak bojím otočiť hlavou lebo mi neustále padá do očí. Najlepšia je zlatá stretná cesta. Menší vzor s menší očiek, ktoré  asi nebudú na 100% hriať a sem tam prepustia vzduch, hlava sa vám nebude potiť a bude to super.
  3. zahnutý spodný lem – milujem, keď sa čiapky dajú vyhnúť a nie sú limitované ozdobami, štítkami na vnútornej strane alebo tie lemy nie sú rovno prišité k čiapke. Môžete si ich zohnúť dva – tri krát, príjemne hreje uši. Vlastne nemám rada čiapky s rovnou spodnou časťou, ktoré sa kvôli tvaru nedajú zohnúť a tým ste si zvýšili hrejivosť. 
  4. odnímateľný brmbolec – výhodu odnímateľného brmbolcu som objavila iba nedávno. V prvom momente som sa smiala, kto by nosil čiapku iba s patentkou (lebo patentkou bol pripnutý), ale potom som dostala vysvetlenie. Odnímateľný brmbolec je na čiapkach, ktoré majú brmbolec z iného materiálu napr. na mojej čiernej pletenej je umelá kožušina a tá sa perie inak ako pletená čiapka. Veľmi šikovné, ale naozaj som sa s tým stretla prvý krát a na iných som to nemala aj keď spĺňali túto podmienku. 
  5. pevnosť – tento bod má veľa spoločného s hustotou pletenia a tým aj pevnosťou. Niektoré čiapky sú super pevné resp. keď si ich kúpite vyzerajú malinké, ale potom sa prispôsobia hlave a ani neviete, že ich máte. Iné sú pevné a na hlave ich neznesiete. Keď si kupujete čiapku dajte si ju na hlavu kým si pozeráte ostatné oblečenie a uvidíte, či vám pevnosť vyhovuje alebo vám po pár minútach prekáža. 
  6. materiál – resp. či vás čiapka “nehryzie”, to asi to najhoršie, čo môže byť. Mám jednu veľmi obľúbenú čiapku, ale keď ju mám dlhšie ako pol hodinu neuveriteľne ma svrbí čelo a musím si ju dať na chvíľu dole.  Toto asi neodhalíte hneď v obchode, ale vyskúšajte materiál napríklad na predlaktí, či vám neprekáža, a či pokožka nereaguje alergicky. 
  7. veľkosť čiapky a odtlačky na čele – tak tie mám našťastie iba z jednej čiapky. Odtlačky môžu vznikať vplyvom pevnosti a teda pletenia a samozrejme aj veľkosťou. Na eshopoch sa väčšinou stretávam s “one size” teda univerzálnymi veľkosťami a v kamenných obchodoch sú čiapky označené veľkosťami. Je to rôzne buď S,M, L alebo podľa obvodu hlavy číslicami. Ak vám zostávajú odtlačky opýtajte sa, či existujú aj iné veľkosti alebo majú iba univerzálne veľkosti.

//z môjho šatníka


S odnímateľným brmbolcom mám zatiaľ iba jednu čiapku, túto čiernu. Jej nevýhodou je, že je veľmi pevná, neprispôsobí sa a teda vám zostanú odtlačky na hlave, predáva sa ako univerzálna veľkosť, ale je veľmi hrejivá a oprať ju môžete bez toho aby sa poškodil brmbolec z umelej kožušiny. Čiapka sa hodí k elegantným kabátom, k vetrovkam sa mi až tak nehodí.

Farebná čiapka je najteplejšia akú mám. Je podšitá, vyzerá to ako plyš(ový macko), je mäkká, štýlová, hodí sa ku kabátu aj k zimným vetrovkam, či na túru. Nevýhody som zatiaľ nepostrehla žiadne.
Najčastejšie nosím tenučkú šedú čiapku, ktorú som kúpila asi pred 2 rokmi v H&M za 1  EUR. Keď chodíme na jar na poznávačky v ruksaku mám vždy slnečné okuliare, dáždnik a túto čiapku. Už nie raz mi ju závideli spolucestovatelia. Mala som ju v Taliansku na sopke Vezuv, v Rakúsku v júli na Hitlerovej chate ale aj pri mori v Monaku
blúzka, čiapka: h&m

Štýlová ale nepraktická je rozhodne táto červená kráska. Je príliš voľná, veľká a brmbolec ju ešte viac naťahuje a mne často padá do očí. Nenosím ju často, ale je v nej teplúčko a je veľmi mäkká a príjemná.

čiapka: sinsay vintage

Táto čierna čiapka s béžovým brmbolcom vyzerá skoro rovnako ako prvá čiapka. Táto má však väčší resp. úplne iný vzor, má väčšie oká a tým je aj menej hrejivá, ale je veľmi pekná. Často ju musím odžmolkovávať. Je to univerzálna čiapka aj ku kabátom aj k vetrovkám. 

čiapka: asi house, je už dosť stará

//Vyberte si čiapku podľa typu svojej tvári:

source


******
Ďalšie stylingové rady nájdete v záložke >>> STYLINGOVÁ PORADŇA
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

3 comments

Čepice s bambulema prostě miliju! A vážně zajímavý článek! 🙂
Mr. Kev

takú podobnú ako máš tu prvú, som si kúpila včera, a má krásne teplučké vnútro 🙂 také mám na zimu najradšej, a potom keď sa trošku oteplí, tak len také tenké bez gongolca 🙂
Pozývam ťa na moju Giveaway na blogu 🙂
MakeUpByVeo

Ja moc často čiapky nenosím, teda dá sa povedať, že skoro vôbec, ale teraz som si kúpila huňatu baranicu, tak sa na nu teším a hádam ju použijem viac ako jeden krát. Inak super článok! xx

Simona | l i v e i n f o x w o r l d

Leave a Reply