vianočné ozdoby zo sušeného pomaranča // christmas decoration from dried orange slices

Počas celého decembra budem dva krát do týždňa, publikovať moje tipy a foto návody ako si vyrobiť milé vianočné dekorácie za minimálne náklady. V prvom článku vám ukážem, ako si môžete vysušiť pomaranče na rôzne ikebany, ozdoby alebo si nimi skrášliť rovno aj vianočný stromček. Stále viac a viac mojich známych sa vracia k tradičným ozdobám, či už zo šúpolia alebo práve vysušeného ovocia. Predchádzajúce roky som vám ukázala ako si môžete vyrobiť ozdoby z pohárov na zaváranie, zo šišiek, ako si vyrobíte malú mašličku pomocou vidličky,  rôzne spôsoby ako si vyrobíte sneh, ktorý vydrží celú zimu (aj leto), pozrieť ste si mohli aj ozdobu z machového papiera, vyrobiť ste si mohli podľa postupu aj 3D pohľadnicu a v neposlednom rade som vám ukázala rôzne vianočné ozdoby, napríklad aj z cestovín. Btw. ani taký brmbolec vo vianočných farbách nie je zlý :)  Teraz sa poďme pozrieť na pomaranče, ako dlho ich sušiť, kde ich sušiť a čo si s nimi môžete vyzdobiť. 

// postup na vysušenie pomarančov
Základ na voňavé ovocné ozdoby je vysušiť ich :) Vo veľa článkoch sa dočítate, že ich musíte začať sušiť aspoň mesiac, dva pred Vianocami. Ale kto si tak skoro na to spomenie :) Ja som pomaranče sušila deň pred tým, ako som ich chcela použiť na adventný veniec, na ktorý mimochodom takisto nájdete na blogu postup. Použila som iba jeden pomaranč a ako ďalšie pomôcky budete potrebovať iba podložku na krájanie, nôž, najlepšie so zúbkami, ale vlastne to je jedno, lebo šťavu nechceme, a zopár servítok (lebo všade bude šťava).
Pomaranč nakrájajte na tenšie plátky, okolo 0,5 cm. Teraz pozorne čítajte tí, ktorý ich chcete vešať na stromček. Odporúčam vopred si urobiť dierky do kôry, alebo tam rovno prevliecť šnúrky, nitky alebo povrázok, keď budú tvrdé, pôjde vám to veľmi ťažko a takisto hrozí, že pomaranč zlomíte. Druhá alternatíva je po vysušení zavesiť pomaranče na háčiky, to by vám malo ísť.  Druhé upozornenie je, že povrázky aplikujte pred usušením iba v prípade ak ich budete sušiť v interiéri pri radiátore alebo v sušiči ovocia, nie ak použijete môj spôsob :) 
Pomaranče som sušila v rúre. Áno je to trošku nákladné ak máte akúkoľvek rúru či plynovú alebo elektrickú, pretože pomaranče je potrebné sušiť aj tri hodiny. Dôležité je, rozmiestniť plátky na rošt alebo niečo s dierkami, mriežkami (môžete byť kreatívne nemusíte si hneď kupovať rošt). Druhé dôležité upozornenie je, že musíte nechať pootvorené dvierka, pretože je potrebné aby sa šťava odparila a aby vám plátky nezhoreli. Opäť zabudnite na drevené varešky, plastové pomôcky - dajte tam niečo čo nezhorí, neroztopí sa (ja viem, že je to samozrejme, ale v tom návale vianočnej atmosféry sa na také detaily ľahko zabudne). Nemusíte si dávať ani budík, len sem tam pozrite či vám plátky nehoria a ak horia tak znížte na chvíľu teplotu. My máme starší plynový sporák, netuším na koľko stupňoch to bolo ale gombík som mala otočený v polovici a sušenie bolo približne 2-3 hodiny a potom som rúru zatvorila, vypla a nechala tam pomaranče kým nevychladla (ale tiež sem tam pozrite či nehoria).
Pomaranče mi vyschli úplne perfektne, potom som ich iba rozložila na tanierik a nechala dosušiť, vychladnúť deň, to už je na vás, ale do Vianoc času dosť :)
// inšpirácia 
Inšpiráciu čo s pomarančmi som našla na pintereste, pretože ja som ich všetky použila na vianočný veniec, ktorý vám ukážem už v sobotu (obrazok vyššie je práve z adventrného venca).
Осеннее украшение для окна. Гирлянда из природных материалов (9) (466x700, 207Kb): Autumn kisses: ......: Dried Fruit Ornaments, Wreaths and Swags *seal w/ clear acrylic sealer*: Hang orange garlands in a window where the light can shine through ...: Christmas Decorations  Dried Citrus Rustic Mobile  by MelashaCat, $22.00: zauberwelt: mein duftendes Orangen-Tannenbäumchen ♥: Первый раз в этом году ставим с мужем "семейную" елку. До этого, в съемных квартирах, не хотелось - из всего новогоднего покупали только свечки и красные полотенца…: Orange Garland-easy to make and adds wonderful scent to your room! from Vintage Country Farmhouse: dried orange and cranberry Yule lanterns/hanging/ornaments - 5 Orange Potatoes: Dried Orange Slices for Yule: Whole oranges and chillies woven together with orange slices and cinnamon, for a fruit string of distinction.: 38 Aromatic Cinnamon Décor Ideas For Christmas | DigsDigs: wohnbuch.de - deco rád Vánoce by Imke Johannson: Zoella | Gift Wrapping Ideas watch Zoella's video on YouTube !: Dried oranges, fresh cranberries, popcorn, plus some white, sparkly pinecones tied with ribbon: Dried orange slices and cinnamon stick Christmas tree decorations.. They smell delicious!!: Large Pine Cone Christmas Ornament Pine Cone by FlowerinasDecor:


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

1 komentár:

  1. super článok, s vysušenými pomarančmi sa dá robiť naozaj čokoľvek :) mamina ich najnovšie používa do vencov, čo vyrába :)

    Sabi z blogu Beautiful savage

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)