spoznáva svet na vlastnú päsť a svojim čitateľom radí ako cestovať bez cestovky

Tento rok som začala uvažovať nad dovolenkou pri mori. Doteraz sme väčšinu letných aj zimných mesiacov trávili v európskych metropolách a spoznávali krásne mestá, hrady, zámky a zaujímavosti. V lete sme uvažovali o dovolenke v Grécku. Hľadala som vo všetkých možných CK, ktoré som poznala, zistila som si veľa informácií o mieste kam chceme ísť, skúšali sme si dokonca nájsť aj niečo na vlastnú päsť, s čím sme nemali veľmi skúsenosť. Cez CK to bolo skutočne príšerne drahé. Keď sme nakoniec porovnali cenu a kvalitu s inými destináciami, tak sme sa rozhodli ísť na skutočnú, asi prvú relaxačnú, all inclusive dovolenku cez cestovku do Egypta a celý deň sme mali v pláne iba šnorchlovať a ležať na lehátku. Niekedy medzitým ako sme sa rozhodovali, som objavila skvelú stránku cestujem bez cestovky. Najprv som si stiahla free e-book, prečítala som si základné informácie, a potom som sa rozhodla kúpiť si aj full verziu :) S autorkou blogu/knihy Maťkou som sa spojila e-mailom, pretože sme mali letieť prvý krát mimo EU a potrebovala som sa uistiť v niektorých veciach ohľadom toho, čo si môžem a nemôžem zobrať so sebou do batožiny do lietadla. Maťka bola veľmi ochotná, hneď som dostala odpoveď, prehodili sme si ešte pár e-mailov a zistili sme, že sme obidve vášnivé cestovateľky. Maťka precestovala kus sveta, napísala niekoľko e-book, niektoré si môžete stiahnuť zadarmo, a bola ochotná odpovedať mi na niekoľko otázok, ktoré ma zaujímali. Prečítajte si o zážitkoch z ciest a niekoľko tipov, kde nájdete lacné letenky alebo ubytovanie.Malibu

1. Maťa, ty na rozdiel odo mňa cestuješ viac po exotických krajinách. Prezraď nám, kde všade si už bola a ktorá krajina alebo mesto ti najviac prirástlo k srdu? Kam sa rada vraciaš alebo by si sa rada vrátila? :)
Z európskych krajín som si zamilovala Francúzsko, predovšetkým očarujúcu Francúzsku riviéru. Rada tiež chodím s priateľmi plaviť sa plachetnicou v Chorvátsku, je to zážitkový, zábavný a adrenalínový typ dovolenky. Kúpeme sa v zátokách bez iných ľudí, vidíme rôzne ostrovy a krajinu z úplne inej perspektívy a navštívime tiež viaceré prístavné mestá.

Okrem Európy som bola 7x v USA, mám to tam veľmi rada. Obľúbila som si predovšetkým Kaliforniu, páčilo sa mi aj na Floride, ale každá z krajín USA má niečo do seba. Z USA som dva krát vyplávala výletnou loďou do Karibiku a veľmi som si obľúbila tento druh dovolenky. Je plný zábavy a dobrého jedla na lodi, v spojení s poznávaním karibských ostrovov.

Nezabudnuteľné zážitky mám zo safari v Keni. Vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí, ako žijú jeden druh vedľa druhého bolo niečo neskutočné. Pred autom nám viackrát prebehlo stádo slonov, zebier, rôznych vtákov, či napríklad hyena.

Z ázijských krajín sa mi páčilo v Singapure, kde som strávila výnimočné Vianoce - prvýkrát v teple. Bola som tiež na viacerých miestach v Thajsku, v Malajzii, či Dubaji.

A kam by som sa vrátila.. Hm, skôr rozmýšľam, kam by som sa už nevrátila. Každá krajina má niečo do seba a spájajú sa mi s ňou nezabudnuteľné chvíle, ktoré by som si kedykoľvek rada zopakovala. Mám však na zozname ešte veľké množstvo krajín, v ktorých som ešte nebola, tak asi dostanú najskôr prednosť tie. :)
Thajsko
2. Precestovala si naozaj veľa zaujímavých miest a štátov, v dobrom ti závidím. Máš ešte nejaké nesplnené cestovateľské sny, kam by si sa chcela pozrieť?
Fuuu, tak tých je veľmi veľa. Verím, že budem mať dlhý život, aby som si ich stihla všetky splniť! :) Láka ma napríklad Nový Zéland, Južná Amerika a opäť safari v Afrike - tento krát by som si išla pozrieť migráciu zvierat.  A keď sa naša rodinka rozrastie o deťúrence, vybrala by som si asi skôr nejaké kľudnejšie plážové destinácie, napríklad Maledivy, Zanzibar alebo Seychely. Manžela zase láka Rusko a transsibírska magistrála, takže predpokladám, že v najbližších rokoch zavítame aj do tejto oblasti.

Bangkok
3. Spomenieš si, kedy začalo, alebo čo spustilo tvoju vášeň pre cestovanie?
Moje cestovateľské začiatky sú spojené s cestovaním vlakom po Európe s rodinou a priateľmi. Od malička som mala režinku, keďže mama pracovala na železnici. Videla som tak mnohé európske “plážové” destinácie a s ťažkými ruksakmi aj zaujímavé mestá ako Rím, Benátky, či Bukurešť. 

Tie pravé začiatky cestovania na vlastnú päsť, kedy som si sama organizovala mnoho vecí, sa však spájajú s Work and Travel pobytmi v USA. Počas vysokej školy som tam bola 4 krát pracovať na celé leto a v septembri cestovať po tejto krajine neobmedzených možností. Po prvý krát som tak letela iba s jednou kamarátkou sama do obrovského New Yorku, postupne som sa naučila orientovať sa v cudzej krajine, nájsť si vopred ubytovanie, výhodné letenky, naplánovať trasu cestovania, či nájsť si zvýhodnené lístky na vlak, ktorým som precestovala krajinu. Zdokonalila som si tiež anglický jazyk, a tak mi už nič nebránilo v tom, aby som sa vyberala na cesty aj do iných krajín.

Ide hlavne o to, odvážiť sa ísť niekam do sveta bez cestovky po prvý krát. Vystúpiť z komfortnej zóny, že mi všetko zorganizuje niekto druhý. Okrem veľkého ušetrenia peňazí má cestovanie na vlastnú päsť výhodu v tom, že sa človek nezavrie do jedného rezortu, väčšinou odrezaného od sveta, ale má možnosť vidieť miest, pláží, či pamiatok viac a zažiť oveľa viac zážitkov presne podľa svojho “gusta”. 

Pri poznávacích dovolenkách nemusí čakať na skupinu ďalších ľudí, naviac kvalitné poznávacie dovolenky bývajú veľmi predražené. Vydať sa do sveta na vlastnú päsť je tiež spojené so zvýšením sebavedomia daného cestovateľa a častokrát aj so získaním iného pohľadu na svoj vlastný život. Spozná kultúru a nakukne na spôsob života ľudí z iných krajín sveta, zažije neopakovateľné zážitky, AHA momenty, či dostane nápady, ktoré ho možno ovplyvnia na celý život. Väčšina ľudí, ktorí sa vydajú na dovolenku na vlastnú päsť, predovšetkým do exotických krajín, ktoré sú cez cestovku predražené, už viac nechce dovolenkovať inak. :)

4. Vo svojej knihe a na svojom blogu píšeš  zaujímavé články hlavne o cestovaní bez cestovky. Cestovala si niekedy aj cez cestovku? Prípadne mala si nejakú skúsenosť, ktorá ťa presvedčila, že cestovať sa dá aj bez cestovky?
Samozrejme, dovolenkovala som aj cez cestovku, aj keď minimálne. Napríklad som tak bola v Keni. Tam som si nebola istá bezpečnosťou pri cestovaní na vlastnú päsť, aj keď viem o mnohých cestovateľoch, ktorí si kúpili lacné letenky ( dajú sa zohnať aj do 300 - 400 Eur) a bez problémov cestovali po Afrike vrátane Kene. Samozrejme, treba si dávať pozor na svoje veci, nechodiť “ovešaný” zlatom a drahými kabelkami. Hotel sa dá rezervovať bez problémov aj mimo cestovku a v okolí hotelov je množstvo miestnych, ktorí organizujú safari do okolitých národných parkov. My sme strávili cca týždeň pri mori a viac ako týždeň na safari. Spravili sme si tiež výlety miestnou dopravou a zažili tak cestovanie s domácimi, čo bol pre nás veľký zážitok.

V minulosti som zažila aj all inclusive dovolenky v rezortoch. No keď sledujem ceny leteniek, ktoré sa momentálne dajú zohnať, viem za rovnakú cenu ako cez cestovku v Európe dovolenkovať napríklad na Maledivách, v Thajsku, či na Srí Lanke. A dovolenku v Európe si viem zase na vlastnú päsť vybaviť o tretinu až polovicu lacnejšie než cez cestovku. Nebude to síce v all inclusive hoteli priamo na pláži, rada sa ale prejdem pár sto metrov, jem každý deň v iných reštauráciách a za ušetrené peniaze uvidím kus krajiny, vyskúšam miestne atrakcie, kúpim si niečo na pamiatku, či ochutnám zaujímavé miestne delikatesy. Najmä naša hlavná letná sezóna (júl - august) je cez cestovky poriadne predražená. Toto leto som zvažovala all inclusive pobyt s mamou v Grécku, tie ceny ma ale okamžite odradili. Nakoniec sme za oveľa menej peňazí išli na vlastnú päsť na Korfu a užili sme si dovolenku dokonale! Bývali sme v malom hotelíku s výhľadom na more, s bazénom, ktorý bol večne prázdny a v okolí boli fantastické reštaurácie, kde sme sa prejedali vynikajúceho miestneho jedla. Absolvovali sme viaceré zaujímavé výlety a kúpali sa na rôznych plážach.

Pre ľudí, ktorí bez cestovky ešte necestovali, alebo len máličko, som vo svojej e-knihe Kompletný návod na cestovanie bez cestovky postupne spísala podrobný návod ako na to. Aby si aj oni vedeli zohnať výhodné letenky, rôzne druhy ubytovania, aby vedeli, ako sa prepravia z miesta A do miesta B a za koľko, zistili si, čo sa na danom mieste oplatí vidieť, ušetrili pri dovolenke autom, či výletnou loďou. Aby mali zoznam vecí, na ktoré nemôžu zabudnúť, vedeli sa zorientovať na letisku, zistili si, či sú potrebné víza a kde si ich vybaviť. A mnoho iného. Zároveň ponúkam iba pre majiteľov e-knihy bezplatné poradenstvo vo VIP skupine cestovateľov bez cestovky, kde sa ma môžu pýtať otázky ohľadom cestovania.
Thajsko
5. Zaujímalo by ma, či si počas svojho cestovania navštívila miesto, kde si cítila tú správnu energiu pre začatie nového života. Miesto kam by si bola ochotná sa presťahovať a vieš si predstaviť aj žiť tam so svojou rodinou.
Už som nad tým veru rozmýšľala, aj keď si nemyslím, že v najbližších rokoch odídem zo Slovenska. Ale, nekrič hop.. :) Viem si predstaviť život v “modernej” krajine, ktorá nie je príliš kultúrne odlišná od tej našej, pričom by som uprednostnila trošku teplejšiu klímu, ako máme na Slovensku. Takže buď by to bolo USA, s najväčšou pravdepodobnosťou Kalifornia. Alebo Francúzska riviéra. Milujem totiž francúzsku kuchyňu, tyrkysové more, fantastické možnosti lyžovačky v Alpách, či romantické mestá. Veľmi rada počúvam ľudí rozprávajúcich po francúzsky, podľa mňa je to jeden z najkrajších jazykov sveta. Problém je, že ovládam iba základy. Na mieste sa však človek učí nový jazyk veľmi rýchlo, tak si nemyslím, že by trvalo príliš dlho, kým by som sa naučila aspoň dohovoriť sa. :)

USA 

6. A na záver, prezradíš mojim čitateľom nejaké tvoje tipy a triky, kde hľadáš lacné letenky alebo ubytovanie? 
Čo sa týka leteniek, veľmi sa momentálne oplatí sledovať lovcov leteniek na Facebooku, ktorí sa živia tým, že každý deň vyhľadávajú letenky, ktoré sú v akcii, alebo s tzv. chybovou tarifou. Medzi takýchto lovcov patria napr. Letenky za babku. Treba však byť časovo flexibilný, keďže letenky v lacnej cene spravidla bývajú iba na určité dátumy, a takéto letenky si treba rezervovať ideálne do pár minút po objavení takejto akcie. Míňajú sa totiž veľmi rýchlo. Pokiaľ mi záleží na termíne, či destinácii, do ktorej chcem cestovať, hľadám letenky cez viacero vyhľadávačov, napríklad skyscanner.net, či http://www.momondo.cz/. Letenky v rámci Európy sa zase veľmi oplatí sledovať cez http://www.azair.sk/.

Ohľadom hľadania ubytovania som spísala e-book Ubytovanie bez cestovky na stiahnutie zdarma >>, kde som rozpísala, aké sú možnosti ubytovania vo svete, vrátane mojich skúseností a praktického cvičenia na záver. V knihe Kompletný návod na cestovanie bez cestovky som zase rozpísala možnosti ubytovania vo svete, ktoré sú zdarma. Aj tak sa totiž dá cestovať. :)

Ďakujem Maťke za rozhovor a za veľa užitočných informácii. Viac zaujímavosti z rôznych štátov a hlavne z cestovateľských zážitkov bez cestovky nájdete na jej blogu  www.martinamagulova.sk.

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)