recycling: postup ako pretvoriť pánsku kravatu na púzdro na mobil // from men's tie to mobile case

Do Vianoc zostáva približne mesiac. Z každej strany na nás kričí reklama, zľava alebo výhodná ponuka na kúpu tých najrôznejších vecí a zážitkov. Samozrejme aj ja som sa nechala zlákať reklamami a túžim po rôznych veciach, na ktoré by som si bez tej reklamy ani nespomenula a zrazu mám pocit, že to jednoducho musím mať. To pozná asi každý z nás :) Každý rok sa snažím splniť tajné želania mojich blízkych, približne od septembra ich pozorne počúvam a potom ich prekvapím tým, čo viem, že im urobí radosť. Okrem vecí, ktoré sa dajú kúpiť alebo objednať na e-shope niektoré darčeky aj vyrábam. Sú to drobnosti, ktoré nie sú dokonalé, lebo handmade nemá byť dokonalé. Kedže veľmi rada tvorím, prerábam a šijem, sú to väčšinou šité veci. Od vianočných ozdôb až po šaty pre kamarátku. Keď som bola dva týždne na PN nemohla som nič robiť iba ležať, pozerala som množstvo videí a hľadala inšpiráciu, čo tento rok vyrobím. Hľadala som veľmi jednoduché návody, ktoré si dokáže urobiť každý. Ako prvý DIY postup vám predstavím pretvorenei starej kravaty na púzdro na mobil. Nie je to nič zložité a ak aj nemáte šijací stroj, nevadí, môžete šiť ručne :)
Potrebujeme:
 • starú pánsku kravatu
 • krajčírsky meter
 • krajčírska krieda alebo fixka 
 • nožnice na textil
 • špendlíky
 • suchý zips 
 • lepidlo na textil 

Postup:
Ako prvé si zoberte svoj mobil, alebo mobil osoby, pre ktorú chcete púzdro vyrobiť. Otočte kravatu spodnou časťou (tou ktorá je najširšia a visí v úrovni pásu) hore a priložte mobilný telefón. Potom si urobte značku kriedou, fixkou alebo iba špendlíkom. Pri meraní nezabudnite na záložku, kde budete šiť, radšej pridajte o 0,5 až 1 cm naviac. Keď máte dva krát premerané potom môžete strihať. Kravata je veľmi jemne zošitá, takže ju "otvoríte"veľmi jednoduchým oddelením častí od seba. Spodná časť kravaty je podšitá, takže máte hneď hotové púzdro a nemusíte látku podšívať. Potom látku otočte a zošpendlite časti dokopy.  
Potom si vyberte farebne rovnakú alebo podobnú niť, ktorou budete šiť. Samozrejme steh nebude vidno, ale keď máte na výber, vyberte čo najpodobnejšiu látke. Na šitie môžete použiť šijací stroj alebo ak chcete, môžete šiť aj ručne.
Najprv zošite látku v strede a potom aj spodnú časť. Potom trošku zastrihnite rohy, aby sa dalo púzdro pekne otočiť a rohy boli "ostré". Keď látku pretočíte podšívkou dovnútra, púzdro je hotové. Potom už iba zostáva našiť alebo prilepiť zapínanie. Ja som zvolila suchý zips, ale vy môžete našiť gombík alebo cvočku alebo patentku. 
Aké jednoduché, však? Textilné púzdro je mäkké, síce asi mobil úplne neochráni pred pádom, ale pred poškriabaním určite áno. Keď sa púzdro zašpiní jednoducho ho vyperiete a vysušíte. Verím, že tento postup vyskúšate a nezničíte priateľovi, manželovi alebo ocinovi jeho obľúbenú kravatu :) :) Btw. na takéto púzdro môžete použiť napríklad tématické vianočné kravaty, ktoré ste si kúpili na párty a teraz len tak visia v skrini. 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na "urob si sám" projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******

1 komentár:

 1. wow, to je výborný nápad, praktické a zároveň naozaj pekné ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)