refashion: z pánskej košeli dámska blúzka // men's shirt to off the shoulder blouse

Pánska košeľa je kúsok, z ktorej sa dá vytvoriť množstvo zaujímavých oblečení pre dámy. Jej výhodou sú veľké kusy látok a v prednej časti léga s gombíkmi. Na pinterest nájdete aj "master" kúsky v podobe puzdrových šiat s peplumom t.j. sukničky alebo volána okolo pása, veľa sukní so zapínaním vpredu na gombíky alebo rôzne letné topy. Najčastejší handmade projekt, ktorý ovládom všetky sociálne média, je rozhodne off the shoulder blúzka. Výroba blúzky trvá približne 30 minút a nie je ani finančne náročná.

Potrebujeme:

 • pánsku košeľu
 • veľké krajčírske nožnice
 • krajčírske pravítko a meter
 • kriedu
 • špendlíky
 • guma
 • zicherka
 • šijací stroj alebo ihla a niť


// 1.krok
 Rozprestrite pánsku košeľu a odstrihnite vrchnú časť s golierom a pleciami. Môžete si košeľu najprv obliecť a naznačiť kriedou, kde chcete aby boli gumička, v ktorej časti vám to nebude nepríjemné a budete sa cítiť komfortne, od tejto časti pridajte 2 cm ako záložku. Druhá možnosť je použiť blúzku s odhalenými ramenami, v ktorej sa cítite dobre a podľa nej vrchnú časť odstrihnúť. Tretia možnosť, ktorú vám ja odporúčam je odstrihnúť golier a plecia tesne pod prvým gombíkom. Ako na to? Zoberte si dlhé krajčírske pravítko a urobte rovnú čiarku od jednej pazuchy po druhú. Vždy dávajte pozor na gombíky, myslite na to, že musíte urobiť tunel na gumu, tak tak aby ste nemali vpredu dieru. Od čiary, ktorú ste si naznačili odmerajte vzdialenosť k prvému gombíku a urobte ďalšiu rovnú čiaru, potom odstrihnite a máte istotu, že striháte rovno. 

//2. krok
Odpárajte vrchný gombík a vyberte si gumičku. Je na vás či si zvolíte širokú 5 cm gumičku alebo tenkú 0,5 cm gumičku. Ja som si vybrala tenkú gumičku, ale ak si vyberiete širšiu bude košeľa v hornej časti rovnejšia. Šírku gumičky si môžete vybrať na úplnom začiatku pred strihaním, aby ste neodstrihli príliš veľa. 

//3. krok
Vytvorte tunel na gumičku. Najprv si prirovnajte gumičku, ktorú použijete a obalte ju látkou dva krát. Prvé preloženie nemusí byť rovnako veľké ako druhé, ale druhé musí byť v šírke gumičky. Potom tunel zašite v spodnej časti (nie vrchnú). Zašite ho po celom obvode a nechajte približne 2 cm otvorené. Tadiaľto sa navlečie guma. 

//4. krok
Na jednu stranu gumičky zapnite zatvárací špendlík (zicherku) a cez celý tunel navlečte gumičku. na konci si ju prichyťte  a blúzku si opäť oblečte. Vyskúšajte v nej pár pohybov a potom si poznačte a odstrihnite gumičku. Nezabudnite pridať približne 1 centimeter. Potom chyťte obidva konce gumičky a zošite ich dokopy. Zašite aj dieru, ktorú sme nechali otvorenú na navlečenie gumičky. 

//tipy na ďalšie úpravy blúzky
Na záver môžete upraviť aj rukávy. Ja som pracovala s košeľou s dlhými rukávmi a chcela som si ich takto nechať. Vďaka širokej a pevnej manžete sa dajú rukávy pekne vyhrnúť buď nad alebo pod lakte ( podľa teploty vonku). Ak sa vám však rukáv alebo manžeta nepáči, jednoducho ju odstrihnite, vytvorte tunel aj v tejto časti a navlečte tenkú gumičku a máte puf-puf rukávik :) To isté  môžete urobiť aj na krátkom rukáve a navliecť na spodnú časť gumičku. Ďalej môžete vymeniť gombíky za zlaté, farebné alebo kontrastné. Oživíte tým blúzku ešte viac.

// zrecykluj všetko čo sa dá 
photo by Olympus

To by som nebola ja, keby som niečo vyhodila. Z goliera, ktorý vám zostal odstrihnite plecia a zostane vám hotový módny doplnok. Vymeňte klasické košeľové gombíky za viac trendy, alebo nejaký uletený a máte hotovo. V blúzke som nafotila jedne pekný outfit a tu je jedna ukážka z fotenia, viac fotiek v najbližšou outfit príspevku :) Viem, že som už niekoľko krát písala, že sa v týchto blúzkach necítiť až tak dobre, ale tým, že som si blúzku ušila sama a teda som si upravila aj gumičku, musím povedať, že som sa v nej cítila naozaj super. VIAC "zrecykluj čo sa dá" PROJEKTOV >>>


2 komentáre:

 1. Jj, offshoulder je teď ohromně populární ;) Tvoje DIY nápady jsou pro mě vždy velkou inspirací.

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásná halenka! Moc ti sluší :)

  Nela Agáta z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)