šitie: žlté šaty so skladanou sukňou // yellow gingham dress

Inšpirácia pre vznik žltých šiat mi poslúžil časopis Burda a model z titulky. Strih mi mamina upravila podľa mojich predstáv. Nenosím až také hlboké výstrihy a radšej sme ho presunuli dozadu. Látku mám už približne dva (možno aj tri) roky, dostala som ju od bývalej spolužiačky, ktorá doma trošku upratovala skrine po babke. Tieto látky zo skríň babičiek sú najlepšie, už z nich vznikli nie jedny šaty alebo blúzky, ktoré nosím aj niekoľko rokov. Z látky som vždy plánovala urobiť letné šaty, len som na ich vznik potrebovala inšpiráciu, čas a hlavne chuť :)
O gingham vzore som vám písala už viac krát, ale môžeme si to zopakovať :) "Gingham" je kockovaná látka, ktorá v podstate nemá rub a líce a na obidvoch stranách ma rovnaký vzor. Látka je veľmi praktická vďaka svojej obojstrannosti a používa sa naozaj na všetko.
So šatami som pomáhala, ale opäť je v tom 90% práci maminy. Kockované a pásikavé látky sú super v tom, že sa ľahko strihajú, teda ak sú správne odstrihnuté a kocka nejde šikmo (radšej si to pred samotným strihnaím overte).  Ak však striháte dva tri metre dajte si pauzu, lebo štvorčeky sa vám začnú mihať pred očami a môžete začať strihať krivo.
Ako prvé sme robili spodnú časť t.j. sukňu. Odmerať dĺžku ,obvod  pása a rozhodnúť sa aké široké a koľko faldiečiek chceme. Závisí to aj od šírky látky, niekedy nestačí iba chcieť päť faldičiek :) Ja som chcela aj vrecká, takže sme merali, skúšali a merali a špendlili ... 
... keď to bolo podľa predstáv, tak zastehovali a vyskúšali, či je všetko OK ...

... aj samotná sukňa by bola krásna, čo poviete? :)
Potom prišiel na radu vrchný diel. Vpredu menší výstrih a vzadu véčko, tak aby sa pod šaty dalo nosiť spodné prádlo a netrčalo.  Zips sme sa rozhodli dať dozadu, nie nabok a zvolili sme princesový strih. 
RECYKLÁCIA ... alebo ako modré šaty darovali podšívku druhým šatám :)
Mne sa zdala látka príliš priesvitná, a preto som sa rozhodla využiť podšívku z mojich milovaných modrých bodkovaných šiat, ktoré už mali svoje za sebou, ale podšívka bola dobrá. Podšívka je vlastne smotanový úplet. Takže som sa s modrými šatami, ktoré som skutočne nosila aspoň 50x do roka, či bolo teplo alebo zima, a úplet som využila na podšitie spodnej časti t.j. iba sukni, aby v šatách zase nebolo príliš teplo ... predsa sú to len letné šaty. 
Potom vznikli vrecká .... 
.... zošili sme obidve časti dokopy ...
... zapracovali výstrih a prieramky ... 
... samozrejme prišili zips (ktorý sme kúpili asi o dva dni neskôr) ...
... a voilá šaty sú na svete :)  Šaty nosím veľmi rada aj keď som zo začiatku mala problém "s čím ich budem nosiť" lebo svetlé šaty mám iba jedny. Moje obľúbené sandále, ktoré sa hodili ku všetkému sú už zničené a nové som si stále nekúpila. Nakoniec sa mi celkom hodili s hnedým opaskom a lodičkami v telovej farbe. Takisto vyzerajú skvele, na moje prekvapenie, s čiernymi sandálmi a opaskom s leopardím vzorom a takisto aj s balerínami a farebným opaskom. Tak nech už je iba teplo a ja môžem šaty nosiť čo najčastejšie. Čoskoro vám ich predstavím aj v outfit príspevku :) Napíšte mi váš názor na šaty, či sa vám páči strih, látka, farba, alebo by ste na nich niečo zmenili :) 
photo by Olympus, Nikon 


3 komentáre:

 1. Vypadají vážně moc krásně, já bych to takhle určitě nesvedla.. :D :)

  EVERYTHIN KATE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To jsi šikovná, já jsem zatím nic šít nezkoušela, ale obávám se, že by mi to nešlo. Nejsem na tohle moc zručný typ :)

  KOSMETIKA PŘÍRODNĚ

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krásne, hneď by som znárodnila :)

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)