ako odstraniť textilné etikety z oblečenia // how to remove clothing label


Dámy, slečny a vlastne aj páni. Keď sa pripravujete na výlet k vode určite nikto z nás nezabudne na plavky, uterák, šľapky k bazénu, opaľovací krém, slnečné okuliare, klobúk alebo šiltovku na hlavu a niečo na čítanie. Na čo však zabúda väčšina žien a mužov pred tým ako si začnú užívať slnečné lúče a bláznenie v bazéne? 


Sú to ŠTÍTKY (alebo etikety) na plávkach. Vždy keď som niekde pri vode (všímam si to hlavne v aquaparkoch) mám chuť zbehnúť do lekárničky, požičať si nožničky a každému zaradom odstrihnúť štítky na plávkach. Možno sa na tom teraz smejete, ale viete ako to vyzerá, keď vám zo spodného dielu (to je najčastejší prípad) na vypracovanom tele s prvým bronzom trčí lístok s pokynmi ako sa o plávky starať? Áno, možno je to úplná blbosť a teraz krútite hlavou, že načo si to všímam, že si mám užívať vodu, slnko a nestarať sa o druhých. V tom prípade tento článok ani nečítajte a vy ostatní to berte ako tip alebo upozornenie pre vás. Možno ste si to nikdy neuvedomili a tento článok vám otvorí oči :) Možno to prekáža aj vám a s článkom sa stotožníte. V článku vám ukážem aj tipy ako sa jednoducho štítku zbavíte a ako si oblečenie (nebude to iba o plávkach) upraviť ak odstránenie štítku vytvorí dierku.Hneď ako si kúpim spodné prádlo, plávky, niečo biele alebo priesvitné, okamžite odstrihnem aj etiketu. Spodné prádlo si kupujem v H&M a určite každá z nás vie aké množstvo štítkov nájdete na akomkoľvek oblečení tejto značky. Tieto etikety sú textilné, nie nylonové, takže vás netlačia ani neomínajú, ale naozaj to nevyzerá dobre keď vám štítok trčí z plávok alebo nebodaj z jeansov zo spodného prádla. 
na mojich plavkach sú štítky úspešne odstránené, iba na jedných zostala etiketa, ktorá je prišitá zvnútra a teda ju nikdy nikto neuvidí a viem o nej iba ja (teda teraz už asi všetci)
Určite sa pýtate, čo ak budete chcieť plávky reklamovať. Hmm dajú sa vôbec plávky/spodné prádlo vymeniť alebo reklamovať? Myslím, že nie. Takže sa ani nepokúšajte hľadať podobné výhovorky a hneď teraz zoberte nožničky a opatrne odstráňte všetky štítky :) Btw. vždy môžete odstrihnutý štítok pripnúť k dokladu o kúpe (ak ide o nejaké tričko alebo blúzku, nehovorím o spodnom prádle to sa naozaj nedá reklamovať). Takto by vám to mali zobrať a predsa na každom štítku sú naznačené nožničky. Prečo inak by to tam dávali ak nie preto, aby sa ten štítok odstrihol. Iná vec je, keď štítok odstrihnete, niekomu oblečenie podarujete, a potom chcete vymeniť iba veľkosť (niektoré obchody to ponúkajú do 7 dní). Oblečenie sa dá vymeniť iba ak máte všetky štítky a papierové etikety tam kde boli. Strihajte a vyhadzujte až keď si budete 100% isté, že tovar nebudete vymieňať.

Ako štítky odstrániť?
Potrebujeme: 
 • malé nožničky (z manikúry) alebo takéto ktoré vidíte na fotke (červené), sú to špeciálne nožnice na začisťovanie práce - takisto nájdete ako "cvakačky"
 • ak si trúfate vypárať štítok môžete aj nástroj určený na páranie, je to taký ostrý pomocník (bodkované na fotke) - ja som ho našla označený ako "páratko"
 • ihla, niť (tú budete potrebovať iba v niektorých prípadoch, nie vždy)

// štítky, ktoré sú na oblečenie našité
Štítok som síce odstrihla pri okraji, ale potom som zistila, že štítok je na oblečení našitý, a teda ho môžete veľmi jednoducho odstrániť. Potrebujete iba tenké malé nožničky a dobré oči prípadne lupu, okuliare :) Ako zistíte, že je štítok našitý a viete ho takto odstrániť? Keď sa pozriete zblízka vidíte šitie niťou (väčšinou rovnakej farby ako zvyšok) ale vidíte jeho začiatok a koniec. Nie je nijako zanitkovaný na okraji a ide cez neho iba jedna nitka. Postup je jednoduchý, uchopte nožničky pevne do ruky a začnite strihať nitku. Môžete začať od konca, ale ja začínam na štítku, aby som mala istotu, že neurobím na oblečení neopatrnosťou dierku. Nitka je na konci väčšinou pevnejšie prišitá, takže je tam stehov viac. Hneď po prvom prestrihnutí sa štítok uvoľní a vy ho jednoducho viete potiahnuť, čím sa všetky stehy uvoľnia. Ako vidíte dierka sa neurobila, ostatné nitky a šitie zostalo neporušené.

// štítky, ktoré sú na oblečenie prišité spolu so šitím
Pri takomto type šitia sa pri odstránení vytvorí dierka, ale nebojte poradíte si s ňou jednoducho. K malým nožničkám si pripravte aj ihlu a niť vo farbe oblečenia, z ktorého štítok odstraňujete. Opäť som štítok najprv odstrihla, ale vy pracujte s celým štítkom bude sa vám s ním jednoduchšie manipulovať (ja som ho odstrihla hneď v deň kúpy a nemala som v pláne ho odstraňovať úplne, lebo je mäkký a neškriabal). Štítok si prichyťte palcom a začnite strihať nitky (obnitkovanie, začistenie, endlovanie - každý to inak volá) tak ako vidíte na obrázku č. 2. Striháte medzi štítkom a látkou. Potom pokračujte ako pri štítku vyššie. Odstrihnite šitie cez štítok, tak aby vám štítok vypadol. POZOR neťahajte nitku veľmi ďaleko od štítku, pretože vám vznikne veľmi veľká diera. Túto nitku odstrihnite a netrhajte (to platí aj pri akejkoľvek nitke ktorá vám trčí kdekoľvek, nikdy ju netrhajte ale odstrihnite, lebo narušíte celé šitie, môžete poškodiť látku alebo si vytvoriť veľmi veľkú dieru). Potom si zoberte ihlu a niť začnite šiť. Šiť môžete rôzne. Buď iba zašijete dierku rovno ako je oblečenie šité alebo si vytvoríte pomocou slučiek (obrázok č. 7) pekný "vzor", ktorý bude slúžiť ako nitkovanie (začistenie). Je to len na vás, a nebojte sa toto šitie opäť nebude vidieť nikto iný iba vy, takže nemusí to byť úplne perfektne ako šijacím strojom. Ak máte doma šijací stroj tak použite ten. Šitie bude pevnejšie a bude to vyzerať aj lepšie. Voilá po dierke ani štítku nezostala žiadna stopa.


//štítky na priesvitnom oblečení
Vo väčšine prípadov som sa stretla so štítkami v rovnakej farbe ako farba oblečenia, a teda ich nebolo až tak vidno. Na priesvitnom oblečení (spodné prádlo) štítky iba odstrihnem tesne pri okraji. Ak však máte priesvitnú blúzku a štítok je v nešťastnej bielej farbe na červenej blúzke, odstrihnutý štítok bude vidno. Odporúčam ho úplne vybrať a dieru zašiť, ale už strojom, ručne to nebude vyzerať dobre, pretože takáto látka je dosť pohyblivá a ak použijete príliš hrubú ihlu môžete zachytiť vlákno a látka sa zvlnkavie alebo zostane nitka zatiahnutá (určite sa vám to stalo napríklad na šatkách). Ak natrafíte na nylonový štítok, t.j. nebude to textil, satén ale viac umelé (zistíte to na 100% jednoduchým dotykom ruky) takéto štítky sa dajú krásne odtrhnúť, ale o tom už nižšie. Takisto to platí aj o šatkách, tie sú takisto priesvitné a vyzerá to veľmi zle, keď si necháte trojstranový štítok na šatke. Odstrihnúť!

Aké typy štítkov existujú a s akým prišitím sa stretnete.

// typy štítkov
 • Štítky alebo etikety existujú buď nylonové alebo textilné. Textilné sú saténové a nylonové sú pre mňa príliš umelé. Sú nepríjemné, škriabu a deformujú aj oblečenie, lebo sa neprispôsobia textilu ani telu. Väčšinou je text tlačený no textilné môžu byť aj tkané, tu už záleží na použitom materiáli, ale mňa osobne škriabu a takisto ich hneď strihám (foto nižšie). 

 • Štítky môžu byť preložené na polovicu, viac stranové alebo obojstranné. Môžu byť s rovnými okrajmi, zaoblené alebo do presného tvaru aký si navrhne firma. 
// farby štítkov
 • Väčšina štítkov je čierna alebo biela. V ponuke sú ale všetky farebné kombinácie, záleží už iba na firme koľko je ochotná do štítku investovať. Firmy sa musia držať "pravidiel"resp. zákonov a musí tam byť čím ďalej viac informácii, a preto ich je na jednom kuse oblečenia viac ako jeden, tak na firmy nenadávajte ale na zákony ;) Skutočne biela farba je najtypickejšia a najlacnejšia verzia.
// prišitie/odstránenie
 • Tejto témy som sa dotkla už vyššie v texte. Štítok môže byť prišitý jednou nitkou mimo šitia. Neviem či sa vyjadrujem dobre (odpusťte mi), ale to je prípad č.1 z postupu, ako odstrániť štítok. Takýto štítok je prišitý jednou nitkou a dá sa pekne odstrániť bez toho aby sa spojenie látok rozpadlo a vznikla dierka. Ja takto prišívam všetky štítky na moje oblečenie. Osobne si myslím (neviem či to je tak naozaj) ale vo veľkým továrniach sa štítky prišívajú pri šití okrajov oblečenia pretože tam majú šičky na každú jednu činnosť (t.j. celý deň šije iba vrecká alebo iba rukáv) a keby chceli našívať štítky až na záver, samostatne niťou, museli by mať na to ďalšiu šičku, čo sú ďalšie náklady. Takto to robí jedna osoba, ktorá šije bok oblečenia, prichytí aj štítok.
 • Ďalej môže byť prišitý takisto jednou nitkou, ale s tým rozdielom, že je to nitka, ktorou je prišitý okraj oblečenia t.j. pri odstraňovaní si urobíte dierku.  (čierne pásikavé tričko na fotke). Zistíte to tak, že nevidíte začiatok a koniec nitky v okolí štítku. Vtedy je očividné, že ide o nitku, ktorá drží celé oblečenie pokope.
 • Zanitkované a prišité nitkou pri šití kraju oblečenia t.j. červené tričko na obrázku. Je to úplne prišité a odstránite to podľa návodu č. 2 t.j. najkomplikovanejšie, ale nie je to nič strašné, len musíte zašiť aj dierku.

Verím, že ste v článku našli zaujímavé informácie a hneď si odstrihnete etiketu z plávok a aj zo šatiek :) :) 


2 komentáre:

 1. super praktický článok, vďaka za tipy... ja tiež vždy, keď si kúpim nové oblečenie, prvou vecou je odstrihnúť štítky, lebo mi hrozne lezú na nervy :D ak je však na oblečení našité, odstrihnem z neho čo najviac a ďalej už neriešim, pretože som na to príliš lenivá :D

  Na mojom blogu práve prebieha Back to school giveaway, tak budem rada, ak sa zapojíte. :)
  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)