DIY/ škola šitia: ako predĺžiť obľúbené šaty // how to lengthen a short dress


Veľmi ťažko sa zbavujem šiat, ktoré sa už nedajú nosiť a šili sme ich vlastnosručne. Existujú len pár dôvodov prečo už šaty z našej dielne nechcem nosiť. Buď som ich nosila raz týždenne každý týždeň posledné tri roky a už sa pomaly rozpadávajú pri praní alebo druhý dôvod je, že sa v nich necítim komfortne, čo sa týka dĺžky. Z prvým dôvodom si veľmi neporadím a nemôžem ich donekonečna zašívať (prečítajte si článok o žltých šatách a zistíte, čo som urobila so šatami, ktoré som vyradila práve z prvého dôvodu) no z druhým dôvodom si viem veľmi jednoducho poradiť. Prečítajte si a pozrite si fotopostup ako predĺžiť šaty, ktoré sa vám odstupom času (veku) zdajú veľmi krátke.

Modro-smotanové šaty ste videli vo viacerých outfit príspevkoch. Šili sme ich niekedy na jar a nosila som ich hlavne s tmavými pančuchami. V lete som ich mala oblečené menej krát, myslím, že už vtedy mi prišli krátke. Keď som mala pančuchy tak mi to bolo jedno :) S pribúdajúcim vekom, čo si budeme klamať, sa mení aj môj pohľad na dĺžku sukní. Sukne som nikdy nenosila extrémne krátke (ehm možno na strednej keď boli v móde mini riflové sukne, ale tie som tiež mala v kombinácii s pančuchami) a v poslednej dobe som podľahla dĺžkam ku kolenu, cez koleno alebo midi dĺžke t.j. do polovici lýtok, prípadne až ku členkom :)
Šaty nie sú nijako extrémne obnosené, ani nie sú zničené praním, vyblednuté ani inak poškodené. Našťastie s maminou vždy odkladáme zvyšky. Aj keď sme si už sto krát povedali, že sú nám na nič, tento krát sa nám to oplatilo. Pamätala som si, že sme na tieto šaty kupovali viac látky a zvyšok odložili. Veľmi som sa potešila, že až taký veľký kus, ktorý nám dovolil šaty predĺžiť o cca 8 - 9 cm.
Šaty som ako prvé opatrne rozpárala na dve časti. Vznikol top a sukňa. Zips som nechala v hornej časti, pretože budeme pracovať prevažne so sukňou.
Vrchný diel mal 40 cm a spodný 47 cm. Vrchný diel mi sedel perfektne, takže s ním sme nerobili vôbec nič.
Potom sme sa pustili do spodnej časti t.j. sukni. Pokúšali sme sa nájsť pokračovanie vzoru, čo bola teda poriadna makačka :) Vzor išiel šikmo resp. sme látku asi strihali šikmo a museli sme mať poriadne otvorené oči, aby sme nestratili príliš veľa látky len tým, že by sme vzor dokonale napasovali 4 cm od okraja. Ako vidíte vzor sa opakoval každých cca 4 cm, čo je skutočne veľa pri takom malom zvyšku látky.
Na prednom diely sme ho našli úplne perfektne, poriadne sme látky pripevnili špendlíkmi a modlili sa aby sa nepohli :)
Potom som odmerala potrebnú dĺžku, nezabudnite, že budete potrebovať aj zadný diel, tak aj 3x meraj a 1x strihaj. Takisto nezabudnite na záložky (1,5 - 2 cm) .  Odstrihnite rovný pás.
Zadný diel sa nám nepodarilo až tak dokonale napasovať na vzor, ale pozrite sa, aj tak to vyzerá super.
Potom odstrihnite resp. zarovnajte časť, ktorú budeme nadšívať na sukňu.... my sme tam mali dva odstrihnuté oblúky, tak sme to pekne zarovnali.
... a zošite dokopy
Potom rozžehlite a zošite dokopy aj bočné strany.
Pozrite na tú krásu :) Takmer to nie je vidno.
Po zošitý a rozžehlení vám vznikne takéto pozošívané umelecké dielo  :)
Sukňu si vyskúšajte, možno sa vám bude zdať aj pridlhá. Potom si na stroji navoľte voľnejší steh a urobte dva pásy pod seba, na vrchnú časť prišitého pásu - je to vlastne na páse sukni. Nechávajte si na konci dlhšie nitky, budete ich potrebovať.
Nitkami opatrne poťahujte, až kým šírka nebude zodpovedať šírke topu, ku ktorému budete sukňu prišívať. Takto sukňu pekne nariasite. Potom prišite zips, pekne ich vyžehlite a šaty sú na svete.
predtým 48 cm vs. teraz 57 cm
Všimli by ste si našitý pás keby som vás naň neupozornila? Ja veru nie :) 
predtým a potom :) 
Ak máte doma väčší zvyšok látok, určite bude jednoduchšie sukňu/šaty predlžovať v spodnej časti, tak nebudete musieť veľa párať a zošívať naspäť. Ja som však toľko látky nemala a preto sme zvolili vrchnú časť, kde bola sukňa užšia. Takisto môžete použiť kontrastnú látku inej farby, s iným vzorom, ale pozor na materiál, mal by byť rovnaký alebo aspoň podobný (ale samozrejme ak si tam našijete koženku, tak budete mať koženku). Rozhodne odporúčam šiť šijacím strojom nie ručne. Verím, že sa vám môj tip páči a inšpiroval vás.


2 komentáre:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)