Ďalší kúsok, ktorému som dala druhú šancu. Žltú sukňu som kúpila poriadne dávno. Vedela som, že z nej ušijem top alebo ju prešijem na iný typ sukni. Sukňa by vyšla iba taká aká bola t.j. púzdrová a tak som vymyslela top bez rukávov na leto. Recyklácia sukni bola plná nečakaných problémov situácii na hlbšie zamyslenie a raz som aj stratila trpezlivosť a chcela som to úplne vzdať. Ako vždy zakročila mama, ktorá ma ukľudnila. Poďme, ale pekne postupne.


Ako prvé bolo potrebné sukňu “preskúmať”.  Ako je ušitá, ako sa dá vypárať zips a podobne. Aby sme narobili čo najmenej škody a mali čo najviac látky, ktorá sa dá použiť.

Ja som nebola plne sústredená a na dvoch miestach sa mi podarilo látku roztrhnúť. Skoro som sa rozplakala, no keď sa mi to stalo aj druhý krát obávala som sa, že som skončila (problém číslo jeden). Blúzka tým pádom nemala dostatočnú dĺžku, ale pekne poporiadku. Keď budete párať radšej to robte aj hodinu, dve, len nič neroztrhnite, lebo každý centimeter je k dobru.

Strih som vybrala z Burdy č. 4/2016 strana 73 a 79 model 118 A,B označený ako “snadný”. Ako vidíte na polohovaní strihu na látku, stratila som naozaj veľkú časť a bolo mi z toho veľmi smutno.

Potom si už iba vybrať správne žltú niť a môžete pripraviť šijací stroj.

Vystrihnete látku, zošpendlíte a zošijete boky, plecia a zadný diel. Mne vyšiel z dvoch častí, takže buď tam našijete zips/gombíky alebo ho jednoducho zošijete aby vznikol jeden celý diel. Blúzka mi bola veľmi krátka, preto som ju odložila na niekoľko dní a uvažovala som ako vyriešim tento dosť veľký problém číslo dva.
Uvažovala som, že na spodnú časť našijem veľký pás. Hľadali sme podobnú žltú farbu, ale nič sme nenašli. Dokonca som išla aj do sekáča, kde som sukňu kupovala, či tam náhodou nenájdem sako alebo vestu, ktorá bola ušitá k sukni. Neúspešne. Tak som vymyslela, že tam našijem biely satén z opačnej matnej strany.

Pustila som sa do bielej časti.

Odmerajte si prednú časť aj zadnú časť (mali by byť rovnaké, prípadne sa líšiť o približne jeden dva centimetre). Odstrihnete dva pásy a pri šírke nezabudnite aj na záložku 🙂 Opäť dva krát meraj a raz strihaj.

Potom látku prišpendlite a vyskúšajte top. Až keď ste si istá, že je top dostatočne dlhý, odstrihnete ho do požadovaného tvaru a dĺžky. Ja som zvolila jemný volán, aby koniec nebol rovný. 

Blúzka je už takmer hotová.
Zapracujte výstrih a prieramky.
Na zapracovanie prieramkov sme opät museli kúzliť zo žalostne malým zvyškom látky. Prekreslili sme si strih na papier a chodili sme asi desať minút po látke a hľadali kde môžeme ubrať a kde nie.

Nakoniec sme našli správnu šírku aj dĺžku. Nezabudnite podlepiť plátnom 🙂

Ak ste si mysleli, že skončíme pri probléme číslo dva, tak vám predstavujem problém označený číslom tri. Keď sme mali všetko hotové a už bolo potrebné iba zapracovať dĺžku, tak som zistila, že mi je blúzka veľká. Doteraz tomu nerozumiem, veď som ju skúšala dva krát aj som v nej dýchala aj všetko, spodné prádlo som nemenila, ale ona mi jednoducho bola veľká. Vypadli nám špendlíky? Niekto ich zo srandy vybral? Vyššia moc? Netuším, čo sa stalo. Takže sme si s maminou dali obed a niekoľkohodinovú pauzu, aby sme to predýchali 🙂
Keď sme vyriešili aj tento problém, blúzku sme dokončili a vyžehlili. Nebudem to už volať problémom číslo štyri, ale vidíte tie dva pásiky na bielej časti? Tak tie sa nedajú vyžehliť, ani keď som blúzku opäť oprala, žehlila vlhkú, jednoducho tam stále sú a ja ich vidím. Oproti tomu všetkému je to naozaj iba detail, ktorý neriešim. Blúzka sa počas dňa aj tak sedením pokrčí, takže som už nad tým iba mávla rukou.
Blúzka bola konečne na svete a takto vyzerá v plnej kráse 🙂 Celý outfit vám ukážem v najbližšom článku.

Skutočne ma zaujíma váš názor, či sa vám blúzka páči a ako hodnotíte recykláciu sukni 🙂 


VIAC OBLEČENIA, KTORÉ DOSTALO DRUHÚ ŠANCU NÁJDETE TU >>>


You May Also Like

6 comments

Tak to jsi šikovná, to by mě asi ani nenapadlo. Zajímalo by mě, jestli bych to taky dokázala ušít 🙂

| KOSMETIKA PŘÍRODNĚ |

Budu se opakovat, ale neznám jinou bloggerku, která by si tak vkusně dovedla přešít oblečení 😉 Jsi skvělá, Ivi!

http://www.obycejny-blog.blogspot.com

Krásne je a pekne vymyslené si šikulka;)

skvělá proměna!

Tak to klobouk dolů, jsi šikovná. 🙂
welcometomyworld

supeer 🙂

Leave a Reply