Po štvrtý krát vitajte v mojej knižnici. Dnes vám odporučím knihy na tému “móda”. Na túto tému mám rozhodne najviac kníh. Prvá kniha, ktorá odštartovala moju zbierku je “móda storočia”, ktorú som si kúpila straaaaašne dávno ešte v slovenských korunách vo výpredaji za 99 korún, len pre porovnanie dnes sa predáva za 35 EUR. Knihy sú väčšinou o histórii odievania a teda sú veľmi podobné, ale každá je spracovaná inak a každý autor má iný štýl písania. Niektoré knihy ma neoslovili kvôli spracovaniu knihy, rozmiestneniu textu a obrázkov, niektoré naopak čítam aj každý deň 🙂 Polovicu kníh som dostala ako darčeky a druhú som si kúpila sama 🙂 O niektorých knihách ste už čítali v “new in” článkoch na blogu. Poďme sa do toho rovno pustiť.


Nakladateľství Lidové Noviny – Edícia: Dějiny odívání

Nie som si istá presným počtom kníh, ktoré sú v edícii “dějiny odívaní“, na webe som našla pätnásť, ja mám doma osem. Keď som zistila, že ide o sériu viacerých kníh zameraných na jednotlivé obdobia a konkrétne témy ako topánky alebo tetovania a ich význam v kultúre, chcela som ich všetky. No stihla som si kúpiť týchto osem, a potom nám v BB zatvorili dve kníhkupectvá, kde ich predávali. Majú ich aj na webe, ale keď ja tak rada chodím do kníhkupectva a ovoniavam ich, skúšam papier na ktorom sú vytlačené inak som v pohode 🙂 Každá z týchto kníh je doplnená množstvom fotiek a kreslených ilustrácií. Sú plné zaujímavého textu (v češtine), informácii a pre každého kto má rad históriu sú to tie pravé knihy, už si iba vybrať tému alebo obdobie. Cena kníh sa pohybuje okolo 18 až 26 EUR, celkom dosť, ale sú naozaj bohaté na informácie. Približne dve som dostala a zvyšok som si kúpila sama v priebehu niekoľkých rokov. Každú knihu som prečítala veľmi rýchlo, text je pútavý a informácie sú poučné. K týmto knihám sa rada vracia a listujem si v nich. Napríklad Severná Arfika je naozaj zaujímavá, ale aj také botičky sú naozaj zaujímavé. 

Fashion, Fashion Now, Fashion Now 2, Retro fashion
Prvé tri knihy hodnotím ako zbytočne vyhodené peniaze, lebo kniha je vlastne veľká zbierka fotiek, ktoré sú dostupné na webe a otvorila som ju asi iba raz, asi aj preto, že sa v nich veľmi zle listuje a nepáči sa mi spracovanie knihy. Keď som kupovala tieto knihy, tak som sa zmotala na všetky knihy z vydavateľstva taschen 😀 Ospravedlňujem sa všetkým autorom a vydavateľom, ale je to môj názor. V knihách je veľa obrázkov resp. iba obrázky modeliek a návrhárov, ich kampaní, a úplne miniatúrnym písmom otázky, na ktoré návrhári odpovedajú – kde čerpajú inšpiráciu, čo je základom tvorby a podobne. Text je v troch jazykoch, je naozaj zaujímavý, ale nejako ma tieto knihy nebavia. Retro fashion je neskutočný zdroj inšpirácie. Veľmi často v nej listujem, keď niečo šijeme a ja chcem nejaký zaujímavý detail. Veď viete v minulosti boli modely vyčačkané do posledného detailu, ale nie príliš, tak akurát 🙂 Sú tam veľké plnofarebné fotky dobového oblečenia, ale nafotené v súčasnosti. Naozaj odporúčam. Aj v tejto sa zle listuje, ale ponúka viac inšpirácie, teda aspoň pre mňa ako začínajúcu milovníčku ručne ušitého oblečenia 🙂 Všetky som si kúpila sama.

… moje najobľúbenejšie
MÓDA – darček – veľká, hrubá, ťažká, farebná a dokonale spracovaný prierez módy v jednotlivých storočiach. Podtitul je obrazové dejiny obliekania a štýlu. Kniha miestami pripomína učebnicu dejepisu, je doplnená rokmi a časovými úsečkami s ilustráciami dobového oblečenia. Je to úžasná publikácia, ktorú musí mať doma každá milovníčka módy. Vďaka svojej veľkosti mi pripomína bibliu módy, rada si v nej listujem keď potrebujem zdroj inšpirácie. VIAC v článku TU
Legendy módy – darček – podtitul: 20 ikon, ktoré zmenili dejiny odievania. Veľmi pekná publikácia, v ktorej sa dozviete podrobnú históriu vzniku legendárnych šatiek Hermés, balerínok alebo trenčkotu (spolu 20 ikon). Je to krásna kniha, ku ktorej sa neustále vracia a neustále v nej listujem a znovu a znovu si ju čítam. Sú to informácie, ktoré sa nedočítate v žiadnej inej knihe, ktorú mám v zbierke, naozaj. VIAC v článku TU

Dejiny odievania – darček – o tejto knihe som vám už písala v časti “šitie“, ale patrí aj sem 🙂 Je to učebnica pre školy o histórii odievania.

Ve jménu módy – podtitul: ilustrované dejiny bizarnosti a krásy. Kniha je rozdelená do desiatich kapitol napr. premeny siluet alebo líčidlá a pudr, kde sa napríklad dozviete ako sa vyvíjal make-up, že bol niekedy životu nebezpečný, a čo spôsobil nástup farebného filmu. Je to krásny prehľad premeny módy, napríklad ako ženy začali nosiť nohavice a potom minisukne. Veľmi rada v nej listujem a určite si ju kúpte.
Kronika módy – podtitul: kto udáva tón, najslávnejšie modely, módne ikony a návrhári – táto kniha ide ešte hlbšie do histórie a podrobne sa zaoberá módou od začiatku 19.storočia, zameraná je na západné krajiny. Témy sú rozdelené na dvojstrany, ktoré sú plné informácii, fotiek alebo ilustrácii. Veľmi pekná kniha, zrozumiteľná a pekne spracovaná.
Budiž móda – podtitul: sprievodca dejinami módy 20.storočia. V knihe je prierez jednotlivých dekád 20. storočia, zmeny v móde, čo na to vplývalo, ako móda reagovala na umenie a spoločenské zmeny. Túto knihu som čítala asi iba raz až tak veľmi ma nezaujala. Ako ste si mohli všimnúť tak moda, dejiny odievania, ve jménu módy, kronika mody aj budiž móda sú takmer totožné, ale ako som písala, každá je iná, má iný pohľad na módu a v každej sa dočítate niečo nové, neviem vám odporučiť iba jednu, preto odporúčam prilistovať si v nich v obchode a tá ktorá sa vám zapáči si kúpte 🙂 VIAC v článku TU
Fashion that changed the world – jedna z najnovších kníh v mojej knižnici. V knihe sú udalosti ako vplyv filmovej scény na módu, kráľovské rodiny a ich vplyv na módu, ako sa dostal šport do módy alebo príchod konfekčnej výroby oblečenia. Kniha je v angličtine ale je veľmi pekne napísaná a už som ju prečítala veľa krát. Je to niečo iné ako ostatné knihy určite odporúčam prečítať si.

Jenom pár hadříku – vtipne napísaná kniha 🙂 Ide o príbehy napríklad kostýmu, ponožiek a podobne. Kniha je o histórii a súčasnosti odevov, prináša zaujímavé fakty, vtipné postrehy a iný pohľad na módu a odievanie. Pre ilustráciu úryvok: “Říká se, že skutečná elegance byla naposled spatřena ve třicátých letech minulého století. Pak prý se ztratila. Zmizela. Od těch dob podnes elegance prý přinejmenším zůstává nezvěstnou. Ztracenou eleganci dosud prý se nepodařilo najít.
Taky zkoumám záhadu nezvěstné elegance třicátých let. Nad hromádkou zašlých fotografií a mihotajících se filmových pásků se ptám, kam asi zmizela zrovna před vypuknutím války. Kam se asi schovala a jestli je možné, že se snad doposud někde ukrývá…….. ” zdroj
Ze života prababiček –  táto kniha je písaná ako príbeh alebo rozprávanie o histórii obliekania našich prababičiek 🙂 Napríklad ako sa popasovali s oblečením na korčuľovanie, že to bola niekedy veľká udalosť a chodili vyobliekané ako na prechádzku do mesta 🙂 Pre mňa je táto kniha úplne skvelá, lebo som milovníčka tejto doby, keď sa ženy obliekali ako dámy a muži ako gentlemani. Keď záležalo na každom detaile od klobúka až po rukávnik. 
Kostýmová tvorba – niekedy mám chuť prečítať si niečo iné ako dejiny odievania a módy. Preto som siahla do poličky “divadlo”. Našla som tam knihu od renomovaného slovenského scénografa Milan Čorba, ktorý odovzdal svojimi „prednáškami“ profesionálny i ľudský odkaz úspešného tvorcu v oblasti divadla, filmu a televízie. V obsahovo i vizuálne pôsobivej publikácii podáva systematický prehľad dejín umenia s ťažiskom pozornosti na divadelnú kostýmovu tvorbu a na základe vlastnej autorskej praxe predkladá systém podstatných zásad scénografickej tvorby i praktické rady pri navrhovaní divadelných kostýmov. Publikácia patrí k novinkám Divadelného ústavu, o ktoré je mimoriadne veľký záujem zo strany umeleckej obce, študentov umeleckých odborov, a všetkých, podľa ktorých je Kostýmová tvorba Milana Čorbu titulom, ktorý je nutné mať vo svojej knižnici.  Po prečítaní tejto knihy som mala chuť začať šiť kostýmy do divadla 🙂 
Nová veľká kniha Etikety –  darček – trendy sú nestále a nestíhame si ich ani uvedomovať, ako rýchlo sa menia. Etiketa je však niečo, čo by mal ovládať každý a hlavne tí z nás, ktorí sú v kontakte so zákazníkmi, klientmi alebo sú verejne známe osobnosti. Knihu mám stále na očiach a zistila som, že toto je oblasť, ktorá je môjmu srdcu najbližšie. Možno by bolo zaujímavé pracovať ako poradca hmm. Knihu napísal známy Ladislav Špaček, ktorého seriál (neviem ako sa volal ale bol o etikete) som vždy rada pozerala a nikomu som nedovolila prepnúť TV aj keby išli majstrovstvá sveta v neviem v čom 🙂 Kniha je univerzálnym sprievodcom rôznymi spoločenskými udalosťami. Zoznamuje čitateľov so všetkými formami spoločenského styku, so správnym riešením spoločenských situácií, s pravidlami správania sa ako doma, tak v cudzine. 
Móda na Slovensku – darček – konečne kniha zameraná na Slovensko a nie na iné krajiny. Slovenky, toto rozhodne musíte mať v knižnici 🙂 Kniha sa zameriava na medzivojnové obdobie  1919 – 1939. Na pozadí histórie jednotlivých podnikov (Tausky a synovia, Christa Nase, Buxbaum – Blau & Weinberger, Dedeo a Löwy, Karol Zsákovits, Július Rosenzweig, S. Braun, Schön, M. Neumann/ Moravia, Nehera, Rolný, Sbor, Prvodev, Slovenka, Weiss & Fürst, Halmoš, Detva, Lipa) je predstavená odevná produkcia ako i prostriedky firemnej medializácie – módna kresba, módny plagát, reklamný inzerát a pod. VIAC v článku TU aj TU

Slovenské a české tradičné kroje – táto kniha bol trošku úlet. Okrem módy sa mi veľmi páčia aj kroje, obdivujem tú ručnú detailnú prácu, skutočne. Táto kniha vám ponúka prehľad krojov na ČR a SR a je naozaj krásna, je doplnená aj textom. Ak vás zaujímajú kroje určite by vám nemala chýbať táto kniha.

Abeceda módy – v knihe nájdete prehľad najvýznamnejších módnych trendov za posledných 200 rokov. Je fajn mať takéhoto pomocníka po ruke. Predstavuje charakteristické prvky každého štýlu od neoklasicizmu cez gotiku, empír, punk, vojenský štýl až po značkové odevy zobrazením modelov odevov či doplnkov. Kapitoly o technikách a materiáloch približujú zasa staršie i novšie textílie, ich zloženie aj zhotovenie. Komplexný módny sprievodca skúma tematicky hlavné módne trendy vrátane doplnkov, účesov aj mejkapu a ponúka pohľad na najznámejšie svetové módne značky a ich modely ako napríklad Christian Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Armani, Versace a pod. 
Móda v promenách času –  je ta lexikón značiek, návrhárov a krátkej histórie. Je rozdelená do troch častí, v prvej je spomínana história, v druhej prehľad základných pojmov a tretia časť je najrozsiahlejšia, abecedný zoznam značiek od Armani až po YSL 🙂
The little dictionary of fashion – darček – rozhodne ho musíte mať. Je to dielo priamo Christiana Diora. Sú to jeho poznámky napr. ako nosiť šatku, ktoré doplnky a ako ich nosiť. odporúčam!!! VIAC v článku TU
60s fashion – toto boli tiež vyhodené peniaze – neviem prečo som si ju kúpila, veď 60s ma veľmi nezaujíma, tieto info nájdete na webe. Ešte existujú aj 50s a podobné roky, ale na druhej strane, ak potrebujete veľmi rýchlo inšpiráciu na tému 60s tak je to fajn, ale inak v nej vôbec nelistujem. 

Dámy, koniec trapasom – 

Současní módni návrhári – opäť ďalšia zo série vyhodené peniaze, info nájdete na webe a veď už sa to tak rýchlo mení, že súčasní už dnes nie sú súčasní. 
Izmy – ako rozumieť móde – ak chcete získať prehľad o móde resp. o jednotlivých obdobiach táto kniha je pre vás ako stvorená. Mairi Mackenzie nás sprevádza všetkými významnými epochami módy a módneho návrhárstva. Venuje sa obdobiu od 17. storočia, spomína barok, romantizmus, nechýba zmienka o vzniku haute couture, bélle epoque, ale ani návrat ku klasike či japonské módne trendy, modernizmus, minimalizmus, High Street aj globalizmus 21. storočia. V každej časti sú uvedení slávni návrhári s ukážkami známych a reprezentatívnych modelov, ako aj prostredie a osobnosti, ktoré na vznik módy a módnych kreácií pôsobili. Kniha je skvelý sprievodca svetom módy. 
Móda storočia – moja prvá kniha o móde, ale to som už spomínala. Je to moja srdcovka. Až do konca 19. storočia sa ľudia obliekali podľa svojho postavenia, majetku, zamestnania. V 20. storočí sa však všetko dáva do pohybu a výzor žien i mužov sa za 100 rokov mení viac ako za celé predchádzajúce tisícročie. Všíma si, aké prúdy, štýly a trendy prevládali v jednotlivých obdobiach v dámskej a pánskej móde a čo ju ovplyvňovalo. Približuje nám prácu aj život známych módnych tvorcov, venuje sa špičkovej móde i konfekcii a pozýva nás do sveta prestížnych značiek. Spolu navštívime Mekku módy Paríž, vycestujeme do Londýna, Talianska, Japonska a do USA.
 

Fashion – nejde o knihu ale čierno-biele pohľadnice, ale aj tak si zaslúžia mať svoje miesto v tomto článku, pozrite TU ako vyzerajú

Chanel – darček – tri tenké knihy v jednom. Ide o tri zbierky detailných fotografií šperkov, parfémov a oblečenia. Pre milovníkom Chanel je to jedna báseň!  VIAC v článku TU
So šarmom parížanky – o tejto knihe ste už určite počuli a možno aj čítali. Ja som ju prečítala za pár hodín. Je to sprievodca, ako sa parížanky obliekajú a čo vám v šatníku nesmie chýbať ak chcete byť ako oni 🙂 VIAC v článku TU
encyklopedie textilných materiálu – knihu som už spomínala v časti o šití aj v článku TU
jaká barva mi sluší? – táto kniha vám ukáže, ako opustiť starý štýl a urobiť jednoduché zmeny, vďaka ktorým sa budete cítiť ako nová žena. Správny strih, farba alebo správna kombinácia kúskov oblečenia. Ak sa chcete venovať stylingu tak je kniha super začiatok.
young fashion designers – túto knihu som si kúpila medzi prvými a bola zdrojom inšpirácie, sú to dialógy resp. odpovede na otázky, rôznych mladých začínajúcich dizajnérov, ktorí nei sú až tak známy. Kde čerpajú inšpiráciu, čo je základ ich tvorby, čo tvoria a všetko je to doplnené ich skicami, naozaj paráda. Hneď máte chuť tvoriť.
1000+1 nápad pro barvy v byte – už podľa názvu by tu táto kniha nemala byť, ale ja som si ju kúpila aby som pochopila kombinovanie farieb a myslím, že sa to dá aplikovať aj pri oblečení nie iba interiéroch
Contemporary fashion stylist – stylisti svetových celebrít, ich tajomstvá, koho obliekajú a rozhovory s nimi. Veľmi zaujímavé a kniha je v angličtine. Takisto pre začínajúcich stylistov je táto kniha nutnosť 🙂

STYLISTKOU SAMO SOBĚ – Michaela  Stabrynová – knihu som si kúpila 12/2016, je plná obrázkov a veľmi dobre spracovaná. Vhodná ak si chcete urobiť poriadok v skrini a ráno sa rýchlo obliecť, bez zbytočného “nemám čo na seba”. Perfektná a odporúčam

Aké knihy máte v knižnici vy? Poraďte mi nejakú dobrú? Prípadne, ktorú knihu máte aj vy a ako ste s ňou spokojná? Podeľte sa o svoje tipy a názory 🙂 

You May Also Like

0 comments

To je taková nádhera! Tolik knih o módě, upřímně ti to závidím. Navíc takové knihy většinou bývají tisknuty na křídový papír, takže máš v knihovně doslova bohatství a to nejenom duševní 😀
Já teďka hodně čtu YA literaturu, takže knihy od Johna Greena, Rainbow Rowell atd. i když věkově už jsem dááááávno za zenitem. Je to ale super oddychovka, když člověk přijde úplně vyšťavenej z práce.

Leave a Reply