Nikon škola: začíname so zrkadlovkou

Celý život sa snažím neustále vzdelávať a pracovať na sebe. Minulý rok som absolvovala kurz stylingu v Prahe, vďaka ktorému som si prehĺbila vedomosti z oblasti módy. Tento krát som sa rozhodla, že sa chcem naučiť naplno využívať svoju zrkadlovku, ktorú už mám dosť dlho, ale nikdy si nie som istá, či ju používam správne a jednoducho som mala pocit, že dokáže viac :) Jedného pekného dňa mi vyskočila na FB reklama "Nikon škola". Hneď ma to zaujalo, a keď som videla, že kurz "začíname se zrcadlovkou" je priamo v Banskej Bystrici neváhala som ani sekundu a kurz som si hneď zaplatila. Čo mi kurz dal? Odporučila by som vám ho? Čítajte ďalej :) 

V prvom rade chcem upozorniť, že kurz nebol v rámci žiadnej spolupráce a tento článok píšem dobrovoľne :) Cena kurzu je 1290 KČ je organizovaná českým lektorom. Najprv som sa trošku obávala, či budem rozumieť pojmom v češtine, ale povedala som si, že veď si za to platím, tak sa budem pýtať keby som nerozumela. V cene kurzu je aj občerstvenie, džúsy, minerálka, káva, keksíky, školiaci materiál (vytlačený ako katalóg, nie len vytlačená prezentácia), Nikon pamäťová karta 16 GB, certifikát o absolvovaní, OBED podľa vlastného výberu, priestory, modelka, máte si možnosť vyskúšať všetky objektívy, ktoré vidíte na fotke vyššie, dostanete množstvo kancelárskych potrieb s logom Nikon ako napr. zošiť, pero, šnúrku na krk, katalógy a podobne, takže tá cena kurzu je naozaj primeraná.
Kurz viedol Filip Barták, o ktorom si môžete prečítať na stránkach nikon. Kurz viedol veľmi pútavo, bol ochotný poradiť, prezradiť tipy a triky, ktoré pri fotení používa on. V teoretickej časti nám predstavil funkcie zrkadloviek Nikon (Dxx, Fxx), upozornil nás na čo si máme dávať pozor pri nastavovaní, čo má na čo vplyv (napr. ak nastavíte ISO vždy ho musíte vrátiť lebo zostane nastavené), povedal nám ktorý objektív je na čo dobrý a podobne. Všetko čo rozprával malo hlavu a pätu a hlavne vedel prečo to rozpráva a dokázal odpovedať na úplne každý dotaz, ktorý sme mali, situáciu, v ktorej sme chceli fotiť, alebo sa nám nedarí urobiť fotku, naozaj odborník na slovo vzatý. Nebola ani sekunda, kedy by som pociťovala nudu, nezáujem alebo strach sa niečo opýtať. 
Na kurz som prišla, verte, neverte, bez akýchkoľvek vedomostí o zrkadlovke. Môj brat mi niekoľko krát vysvetlovať čo je to program A a S, ale ja som tomu nikdy nerozumela a väčšinou skončila na AUTOmatike. Po teoretickej časti som si mohla konečne povedať "ahaaaaaa" :) Bola som veľmi rada, že som to pochopila a dokázala rozhodnúť, ktorý program a kedy ho použiť a čo všetko si tam nastaviť, aby bola fotka super. Po obede sme sa vybrali do terénu, kde nám veľmi ochotne pózovala modelka Aďa, dokonca sa dala aj na behanie, len aby sme si všetci vyskúšali panning a mali aspoň jednu ostrú fotku :) Počas fotenia nám Filip zadával rôzne úlohy, čo máme odfotiť a my sme si museli navoliť program a všetko ostatné, aby fotka splnila, to čo sme mali v zadaní.
Samozrejme Filip aj Drahoš (mal na starosti celú organizáciu kurzu, naše pohodlie rozumej občerstvenie, fotil nás a podobne) pomedzi nás chodili, a keď sme si už naozaj nevedeli rady, snažili sa nás naviesť na správne nastavenie, prípadne nám ho ukázali. Spolukurzisti boli takisto veľmi ochotní a tí skúsenejší vo fotení takisto pomohli, vysvetlili, čo mám zle nastavené a podobne. Naozaj to bol super pohodový deň, kde som sa učila a bavila zároveň :)
Okrem fotenia Adi :) t.j. portrétu, sme si vyskúšali spomínaný panning, makro fotenie bez zoomu a automatického ostrenia (ehm toto si nie som istá ako sa volá ale museli sme sa my hýbať nie zoom), fotenie krajiny aby bol zaostrený napr. celý obraz, alebo iba strom, fotenie v interiéri s umelým osvetlením, fotenie produktových fotiek a pritom sme si po celý čas mohli skúšať objektívy Nikon. Najviac ma zaujal 50mm a travel 18-300 mm ktorý som rozhodnutá si kúpiť (len stojí cca 600 EUR).
V závere sme mohli súťažiť o rôzne knižky a časopisy pre fotografov a tak si aj overiť svoje vedomosti. Ja som nevyhrala nič, čo už. Na záver sme mohli vyhrať perfektnú knihu, museli sme vybrať fotku, ktorú sme odfotili v ten deň a mysleli sme si že je super a bude trošku iná ako majú ostatný. Samozrejme sa hodnotilo aj splnenie nastavení, ktoré sme sa učili. Ja som vybrala jednu makro fotku, ale neuvedomila som si, že sa hodnotí aj to nastavenie, ktoré som nemala práve najlepšie aj keď samotná fotka vyzerala celkom OK. Nevadí, veď ja si tú knihu raz kúpim.
Takže ak sa chcete naučiť pracovať so zrkadlovkou určite vám odporúčam tento kurz, ktorý mi dal naozaj veľa a bola som schopná tieto informácie odovzdať Tomášovi, aby ich vedel použiť pri fotení napríklad aj mňa keď sa točím v sukni a obraz bol ostrý :) :) Som veľmi rada, že som sa kurzu zúčastnila. Najbližší kurz v BB je o používaní bleskov, ale to si ešte rozmyslím, či ho absolvujem, pretože sa s bleskami nestretávam, ale možno ma to motivuje aby som ho použila :)
photo by Klepi, Nikon D3100 + množstvo rôznych objektívov :)


tu môžete za mňa hlasovať >>>         
1 komentár:

  1. To musí být hodně zajímavé.. Já mám Nikon D5200 :-) Ale vše se učím sama.. :(

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)