my library #2: fashion designer biographies

Druhé v poradí vám priblížim životopisy módnych návrhárov. Životopisy samé o sebe sú moje veľmi obľúbené a tak do dvadsaťpäťky som v podstate nečítala nič iné. Nemala som rada romány, vymyslené príbehy, no vekom sa to mení a rada si prečítam príbeh, ktorý je nereálny, ale môžem na ňom cvičiť svoju fantáziu. Podobne to bolo s knihu o Coco Chanel. Ako prvé som si prečítala životopis od Henry Gidel, kniha ma uchvátila, v hlave som mala Coco v rôznych situáciách a potom som videla film a bola som veľmi sklamaná (ten z roku 2009 sa mi nepáčil, z roku 2008 sa mi veľmi páčil). V tento časti vám v skratke odporučím tri knihy o Coco Chanel, dve o CHristian Dior a jednu o YSL a Vivienne Westwood :) Určite vás neprekvapí, že sú opäť všetky po česky :)

Coco Chanel -  Henry Gidel
Prvá kniha zo série životopisov návrhárov, ktorú som čítala. Kniha je doplnená fotkami a základnými životnými príbehmi Coco. Život Coco bolo dosť ťažké vypátrať a niektoré obdobia nie sú jasné doteraz. Veľmi často ničila "stopy", menila informácie, vymýšľala si o svojom živote. Kniha je naozaj pútavá.

Coco Chanel - Lisa Chaneyová
Je v podstate rozšírená verzia predchádzajúcej knihy, aj keď je to od dvoch rôznych autorov. Tu sa však dočítate viac detailov zo života Coco, takisto je doplnená fotkami. Dočítate sa o Coco od siroty, cez krajčírku, milenku až k zrodu najznámejšej značke CHANEL. Btw. napriek tomu, že je oveľa hrubšia je veľmi ľahučká. Ak sa neviete rozhodnúť, tak ja vám odporúčam túto hrubšiu (rozšírenú) verziu.

Coco Chanel & Igor Stravinsky - Chris Greenhalgh 
Predtým ako sa pustíte do tejto knihy, mali by ste mať info o Coco Chanel. V tejto knihe je opísaný milostný život Coco a skladateľa Igora. Po smrti svojej životnej lásky Boya Capela hľadala útechu v náruči iných mužov. Igora aj s celou rodinou nasťahuje do svojho domu, kde sa s ním tajne "stretáva". Kniha je napísaná pútavo. Nakoniec som bola aj na filme Coco & Igor, ktorý bol naozaj nádherne spracovaný.

Christian Dior - Marie-France Pochanová (hrubšia)
Knihu napísala odborníčka na módu a autorita vo svete haute couture. Učí dejiny módy na francúzskej podnikateľskej škole essec. V knihe pútavo zachytáva život a tvorbu Diora. Dotýka sa aj súkromia, ktoré si Dior nechával často iba pre seba. Ak by ste si mali kúpiť iba jednu, tak si vyberte túto hrubšiu verziu :)

Christian Dior - Isabelle Rabineau
Knihu som zatiaľ nezačala čítať, ale podľa obsahu je to podobná kniha ako od Marie - France Pochanovej. Kniha je rozdelená do štyroch kapitol: od detstva, cez mladého umelca, života počas vojny až po smrť. Kniha je v poradí hneď po dočítaní o Vivienne Westwood.

Yves Saint Laurent - Fiona Levisová
Knihu som prečítala za pár hodín. O YSL možno nevieme až tak veľa ako o Coco alebo Diorovi, preto ma lákalo prečítať si o niekom, kto je v svete módy známy a pre mňa neznámy :) YSL bol psychicky chorý a pritom veľký pán vo svete haute couture, v knihe sa to dočítate koho nahradil na scéne haute couture. Jeho začiatky, život, milenci. Kniha je doplnená aj pár fotkami. Veľmi zaujímavá osobnosť.

Vivienne Westwood - Vivienne Westrwood & Ian Kelly
Knihu mám práve rozčítanú. Prvú kapitolu o tom ako pripravovala módnu show v Paríži som prečítala za pár minút. Úplne som si ju vedela živo predstaviť ako styluje modely na modelkách. Knihu som si kúpila, pretože som o VW takisto vedela veľmi málo a môj lektor angličtiny mi stále o nej rozpráva (pracoval asi 15 rokov v oblasti módy). Tak som si teda povedala, že si o nej niečo prečítam a neľutujem. Dočítate sa tu veľa informácii o slávnej Vivienne :)

Ve jménu Gucci - Patricia Gucci - knihu som dostala na Vianoce/meniny 2016 - knihu píše dcéra Alda Gucciho - aktuálne ju čítam, ale zatiaľ je skvelá. Patricia je dcérou z nemanželskej lásky a to v tej dobe nebolo akceptované, preto sa s otcom nestýkala. Až neskôr začala o svojom otcovi zisťovať viac a dostávame sa ž k zrodu firmy Gucci. Kniha sa mi veľmi páči, aj keď je v češtine tak ju celkom rýchlo čítam :)


1 komentár:

  1. Ja som včera videla kúsok z filmu Donatella Versace, ale knihy by som si asi nevedela prečítať :-)

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)