my library #1: books about Paris

Niekde som čítala, že mať v knižnici knihy, ktoré si kúpite len kvôli názvu, je úplne bežné (ja som si to vyložila ako, že je to normálne). U mňa je to slovo "Paríž". Do Paríža a Francúzska som sa zaľúbila na základnej škole, keď sme sa na dejepise učili o Ľudovítovi XIV. Fascinoval ma jeho spôsob života, obdobie baroka a všetka tá architektonická krása. V tom čase nebolo vôbec jednoduché vyhľadať si informácie, o tom čo vás zaujíma, internet bol v zárodkoch. Využívala som verejné knižnice a pátrala som po všetkom, čo malo niečo spoločné s Ľudovítom XIV. Keď som začala pracovať, začala som si knihy kupovať, aby som kúsok Francúzska mala doma a mohla si o ňom prečítať kedykoľvek budem chcieť. Odvtedy som si kúpila naozaj množstvo kníh, ktoré obsahujú v názve "Paríž", alebo súvisia s osobnosťami Paríža a takisto romány, ktoré majú v názve Paríž, teda skôr Paříž, pretože sú takmer všetky po česky. Moja knižnica je veľmi bohatá a rozhodla som sa, že vám postupne ukážem, čo všetko sa v nej ukrýva. Mám viacero oblastí, ktoré ma zaujímajú a prvou je "Paris, je t'aime".


Baedeker

2x Baedecker Paříž -  Tieto dve knihy som si kúpila tesne pred prvou návštevou do Paríža. O Paríži som básnila od kedy si pamätám a jedného dňa som dostala letenku na narodeniny. Červeno-modrý obsahuje aj mapu a žltý má viac fotiek. Informácie sú takmer totožné, len štýl písania je trošku iný. Do Paríža som nakoniec zobrala obidva a so sebou som nosila raz žltý a raz č-m, ten žltý je omnoho ťažší (hmožnosťou myslím), ale obsahuje trošku viac textu ako menší č-m.


Moderný Baedeker

Umělecká Paříž - Kniha je veľmi ľahučká je to paperback a strany sú z recyklovaného papiera. Kniha je písaná ako moderný sprievodca. Kniha sa zameriava nie len na architektonické pamiatky, ale aj na kultúrne a umelecké diela. Spisovateľov, maliarov, hudobníkov a bohémov. V 18 kapitolách vás prevedie malebnými uličkami, bulvármi a nábrežiami, kde môžete stretnúť básnikov alebo maliarov. Trošku ťažšie sa číta, pretože je písaná v dvoch stĺpcoch a začiatok každého zaujímavého miesta alebo osobnosti je označený malinkým číslom. 

Paříž se odhaluje - knihu som dostala na narodeniny. Je rozdelená do dvanástichkapitol ako napríklad ulice, móda alebo jedlo. Kniha je vtipne napísaná, odhaľuje, či je pravda to čo sa o Parížanoch traduje a dozviete sa aj prečo sú napríklad na chodníkoch stĺpiky alebo prečo má jedna ulica aj tri označenia. Autor opisuje Parížanov bez príkras a dozviete sa aj či sú naozaj tak nevľúdni ako sa o nich hovorí.  


Tajnosti Paříže - knihu som si kúpila na odporúčanie kamarátov, ktorí pracujú v kníhkupectve. Robila mi spoločnosť v lete na talianskych plážach a na cestách po Nemecku. Táto kniha vás presvedčí, že sa o Paríži máte ešte čo učiť a vždy objavíte zaujímavé miesto, ktoré jednoducho musíte navštíviť. Dočítate sa o tajnej kaplnke Ľudovíta XVI., o byte Coco Chanel kam zavolať ak sa chcete pozrieť do rôznych nie práve verejne známych bytov známych spisovateľov, dizajnérov a takisto aj adresy :) Táto kniha bola pre mňa jedných veľkým prekvapením a ak ste milovník Paríža určite si ju bežte kúpiť.

Hovory nad Seinou - kniha má rok vydania 1979, takže ju v kníhkupectvách asi tak jednoducho nenájdete. Autor knihy je známy cestopismi a reportážnymi poviedkami. Táto kniha je trošku iná. Kniha sa zameriava  na slávne a charakteristické osobnosti 70. rokov 20. storočia. V knihe sa stretnete s menami ako P.Picasso, G.Chanel, B.Bardot a M.Chevalier. Veľmi zaujímavá a inšpiratívna kniha o osobnostiach.

Parížanka

Ako sa stať Parížankou ... nech žijete  kdekoľvek - túto knihu som prečítala si za 5 hodín, s tým, že som sa k niektorým častiam aj vracala. Originálny názov "how to be parisian wherever you are" bol preložený do viacerých jazykov. Česká verzia ma odradila hlavne titulným obrázkom a podľa referencii bola aj nie celkom šťastne preložená, tak som si počkala a urobila som dobre. Na trh sa dostala slovenská verzia, ktorá takisto obsahuje zastarané slová, dokonca aj nespisovné, ale dokázala som jej to odpustiť. Je napísaná veľmi dobre, pútavo a s takým nadhľadom a ľahkosťou. Dočítate sa tam tipy a triky, ktoré sú tajnou "zbraňou" Parížaniek, ako sa správajú v spoločnosti, v súkromí a v kancelárii. Naozaj super kniha :)

So šarmom Parížanky -  práve v tejto knihe sa dočítate, čo Parížanke nesmie chýbať v šatníku, v kúpeľni, v kabelke, aké topánky sú pre ňu typické a akú večeru uvarí hosťom. V knihe sa dozviete, v ktorých obchodoch Parížanky nakupujú oblečenie, kozmetiku a dekoratívne doplnky. Pozrite si adresy najobľúbenejších parížskych obchodov aj s telefónnymi číslami a internetovými adresami. Navštívite aj vybrané hotely, reštaurácie a ďalšie menej známe miesta v Paríži, ktoré jednoducho treba vidieť! Nechýba ani na mieru šitý sprievodca pre rodinnú zábavu. Na knihe spolupracovala Sophie Gachetová, módna novinárka časopisu Elle. Aj vďaka nej tu máte módny Paríž ako na dlani… 

Jak Francouzky hledají štěstí-  kníh je v ponuke oveľa viac, myslím, že aj ako nestrácajú šmrc, nespia samé, pijú víno a podobne. Sú to také oddychové príbehy zo života autorky a príbehmi z cestovania po Francúzsku, Paríži, postrehy a tipy prečo sú Francúzsky šťastné, majú krásnu pleť a pôsobia vyrovnane :) Príjemné čítanie. 

Trapasy po Francouzsku - naopak napísala autorka, ktorá žila v Paríži. Do Paríža prišla z cudziny a v knihe nájdete množstvo príbehov a trapasov, ktoré zažila. Či už ako chodila presne na čas na dohodnuté schôdzky, ako sa nevhodne obliekla na párty a podobne. Okrem príbehov tu nájdete aj vysvetlenie a tipy ako sa týmto trapasom vyhnúť. Super kniha.


Historický román

Kráľ Paríža, Horí už Paríž? Paříž ... prvé dva romány mám rozčítané a nie a nie ich dočítať. Kráľ Paríža je o Alexandrovi Dumasovi a Horí už Paríž? je z obdobia druhej svetovej vojny. Obidve knihy som kúpila v antikvariáte (po vyhľadávaní slova Paríž samozrejme) :) Najnovšia je sedemstostranová kniha Paříž, ktorú som dostala na Vianoce/meniny od Tomáša a zatiaľ som ju nezačala čítať. Takisto je to historický román.

Fotky z Paríža nájdete v záložke traveling, France napríklad TUTU, TU aj TU.4 komentáre:

 1. Takových knih o Paříži ty jo! :) o té jak se stát Pařížankou jsem už četla, musí být zajímavá, ani se ti nedivim, žes ji tak rychle přečetla :)

  eL

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To je skvelá zbierka a tiež sa mi páči nápad hromadiť knihy s podobným názvom/ témou :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Knížky o Paříži jsou i moje slabina. Určitě doporučuju i jiné knihy o Paříži od Stephena Clarka. Smála jsem se u nich v MHD nahlas ;)

  http://www.obycejny-blog.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Poznám len so šarmom parížanky ,ale nie je to zrovna kniha, ktorá sa mi páčila :-D

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)