Veľmi rada kombinujem napríklad pásiky s bodkami. Nikdy som však neskúšala kombinovať rovnaký tvar na viacerých kusoch oblečenia. Ako prvé som vyskúšala kocky a osobne si myslím, že to vyzerá veľmi dobre. Na výraznom červeno-čiernom kabáte výraznejšia kocka (aj keď na e-shope je označený ako tartan – viac info o rozdelení vzorov kociek čítaj na konci tohto článku) a na čiernom šáliku jemnejšia kocka. Outfit som doplnila čiernymi doplnkami, nepriehľadnými pančuchami a koženými lodičkami na vysokom opätku. Pod kabát som zvolila basic tričko a nadýchanú tylovú sukňu. Teraz, keď sa pozerám na fotky, tak by k tejto sukni lepšie vynikol kabát, ktorý je prestrihnutý v páse a mal jemný áčkový strih. Takýto rovný kabát sukničku trošku “skrotil” a nedovolil jej prejaviť sa. V konečnom dôsledku mi to až tak veľmi v outfite neprekáža. Kabát má dve vrecká, dvojradové zapínanie, nie je podšitý, ale na túto “zimu” je dostatočne hrubý. Materiál je trošku drsnejší resp. pevnejší a drží tvar . Určite bude super vyzerať k úzkym nohaviciam a čižmám nad/pod kolená. Túto zimu sa mi opäť nepodarilo žiadne také kúpiť, všetky sú mi voľné (a to som si myslela, že moje lýtka nepatria k najtenším – vždy pri skúšaní jeansov som ich nedokazala obliecť). Kockovaný šál je veľmi príjemný na dotyk a naozaj veľký, takže sa do neho môžete zamotať až po uši 🙂 Vlasy som zopla čiernou sponou od oriflame tesne k šiji a jemne navlnila 🙂 Nemám veľmi rada rozpustené vlasy v kombinácii s veľkým šálom. Vtedy ich radšej zopnem do copu alebo na vrch hlavy do drdolu 🙂 Btw. po včerajšom kurze v škole Nikon, už budeme vedieť aj zamraziť sukničku v pohybe, aby bola pekne ostrá 🙂 


coat: HERE scarf: HERE skirt: shein (similar HERE) hair clip: oriflame pumps: h&m tights: f&f

photo by Tomáš, Nikon D3100


tartan vs kocka: určite sa pýtate aký je rozdiel medzi tartan vzorom a kockou. Na prvý pohľad to vyzerá asi rovnako.
TARTAN –  je vlnená tkaná látka, škótskeho pôvodu. Používa(la) sa na výrobu kiltov (tie sukničky pre pánov) a vďaka nemu sa rozlišovali jednotlivé rody/klany (už od 18.storočia). Poznáme cez 300 rôznych tartan vzorov. V dnešnej dobe sú z neho vyrábané hlavne saká, kabáty, sukne, ale tento vzor nájdeme aj na kabelkách alebo podšívkach plášťov. Tento vzor napríklad používa značka Burberry, vďaka ktorej je rozpoznateľná a často nájdete kockovaný vzor rozdelený aj na “Burberry vzor/kocka” 🙂 Vzor je spojovaný tak so školskými uniformami akoaj s punkom. Tartan má presné pravidlá tkania, je to súbor pruhov rôznej šírky poukladané tak, že vytvárajú typický vzor škótskej kocky. 
KOCKA –  klasická kocka t.j. rovnaká veľkosť jednotlivých kociek. Základný rozdiel je, že kocka má štandardne dve farby a tartan je kombinácia troch a viac farieb. Často spájaná s flanelom (flanelová košela). Osobne mám radšej tartan.

GINGHAM – je kockovaná látka, ktorá v podstate nemá rub a líce a na obidvoch stranách ma rovnaký vzor. Po prvý krát bol “gingham” použitý v Anglicku v roku 1615. Pôvodne išlo o pruhovanú látku. Od 18. Storočia sa táto bavlnená látka začala vyrábať aj v Európe z dovážaných vlákien. Angličania neskôr začali tkať vlákna takým spôsobom, že vznikol typický kockovaný vzor. Látka je veľmi praktická vďaka svojej obojstrannosti a používa sa naozaj na všetko. Látku ako módny trend najviac prestávila Brigitte Bardot, keď si z ružového ginghamu nechala ušiť svadobné šaty. Hneď na to bola látka vo Francúzsku vypredaná a gingham sa dostal do sveta módy ako neutíchajúci trend. 

You May Also Like

One comment

Moc zajímavá kombinace! Ten kabát je dokonalý, sukně k němu skvělá. Na tu šálu s odlišnou kostkou si ale nějak nemůžu zvyknout 🙂

Poshlife

Leave a Reply