Ešte sa naučiť šiť topánky a budem môcť povedať, že som od hlavy po päty v oblečení, ktoré sme ušili a navrhli a sú “made in Slovakia”. Po kardigane je ďalšia v poradí kabelka alebo shopper bag, teda taká tá veľká kabelka, ktorú občas všetky voláme  “čierna diera” lebo v nej neustále niečo hľadáme. Na druhej strane sa do nej naozaj veľa zmestí. Kabelku som si vymyslela ešte pred odchodom na dovolenku. Pôvodne to mala byť úplne iná kabelka resp. som chcela použiť strih z burdy, ale keď sme kupovali koženku, tak som mamine ukazovala, tú ktorú som mala práve na pleci. Veľmi podobnú tejto. Je to v podstate jedno, lebo kabelka je na svete a ja sa z nej veľmi teším.

Kabelkou ma prekvapila mamina. Čakala ma stole pri návrate z Nemecka 🙂 Kabelka má DOKONCA podšívku v úplne geniálnej farbe, ktorej sa odlesk mení s množstvom svetla, dve vnútorné malé vrecká a jedno väčšie, zapína sa na zips a štítok “Klepáčová” 🙂 


Na kabelku potrebujeme:

  • koženku (kúpili sme asi meter za 15 eur)
  • podšívku (mali sme doma, takže cena 0 eur)
  • zips 
  • nožnice
  • ihlu
  • niť
  • šijací stroj
Určite vás zaujíma ako sa šila. Mama ma uistila, že je to jednoduché aj keď má podšívku. Z koženky je potrebné vystrihnúť “telo” kabelky t.j. dve veľké časti, prednú a zadnú, plus dno. Presne to isté vystrihnete aj z podšívky. Aké sú rozmery? To je na vás. Mne napríklad vyhovuje veľkosť kabelky 35 cm výška, 45 cm šírka a dno má 11 x 34 cm. Ušká kabelky majú 61 cm. Pre mňa je táto dĺžka uší ideálna, keby bola o pár centimetrov dlhšia musela by som si kabelku zakaždým, keď v nej niečo hľadám, zvesiť z pleca, lebo by som nedočiahla na dno, a keby bola kratšia tak mi to takisto vadí, pretože by som sa do kabelky nevedela dostať “z pleca”, takisto by som si ju musela dať dole a to nehovorím v zime o kabátoch a bundách, ktoré ťažko prevlečiete cez uško. Toto sú všetky “faktory” na ktoré vás upozorňujem pri rozhodovaní sa o dĺžke ušiek. To isté platí aj pre výšku kabelku (akú hlbokú ju chcete). Nezabudnite, že čím je hlbšia (neviem či používam správny výraz, asi hovorím o výške od dna ku zipsu) tak tým do kabelky dokážete viac vložiť a tým sa viac zaťažujú uši, ktoré vám asi dlho nevydržia, preto sa potom pohrajte aj s ich pevnosťou. No ale vráťme sa späť k postupu.


Z koženky:
2x samotné “telo” kabelky
1x dno
2x uši
z podšívky:
2x samotné “telo” kabelky
1x dno
2x vrecká (alebo koľko ich chcete)

Postup:
Najprv ušite uši. Dva pási zošite dokopy a potom ich prišite na kabelku. Potom zošite koženkové časti, dva veľké diely + dno. Toto môžete aj prehodiť, že si najprv zošijete časti a potom na to prišijete uši. Z podšívkou postupujte podobne. Na dve veľké časti najprv našite vrecká, potom samotné časti (dve veľké + dno) prišite dokopy. Takto vám vzniknú dve rovnaké časti, ktoré musíte zošiť dokopy 🙂 Kabelku otočte a na okrej prišite dostatočne dlhý zips. Poradie je koženka, zips, podšívka a pekne šite dookola. Na jednej časti (skôr niekde na strane nie na hornom obvode) si nechajte malý otvor cez ktorú potom kabelku otočíte na líce a dieru na záver zašijete. Potom môžete ešte prešiť horný obvod kabelky 0,5 cm od kraja (ako ozdoba a spevníte zips). Verím, že to bolo dostatočne zrozumiteľné, tento krát nemám fotky zo šitia, pretože som pri tom nebola, ale vedela by som vám to naskicovať 🙂


Čo poviete na kabelku? Viem, že nie je asi niečím špeciálna, ale pre mňa je to tá najšpeciálnejšia kabelka 🙂 Viac DIY projektov nájdete v záložke DIY a viac šitia nádete v časti SIY/tailoring.

You May Also Like

3 comments

Vypadá to naprosto luxusně, ale asi bych si na to netroufla 😀 🙂

tak tá je naozaj skvelá! 🙂

je skvelá 🙂

Leave a Reply