DIY: xmas decoration from pine cones


Všade kam sa pohnete si môžete kúpiť vianočné dekorácie. Ponuka je široká, najrôznejšie tvary, farby a typy. No keď som videla, že predávajú obyčajné šišky, pre zaujímavosť 5ks za 6 EUR, rozhodla som sa, že bezpodmienečne chcem pripraviť DIY článok "urob si sám vianočnú výzdobu". Veď šišky môžete mať aj zadarmo! Spolu som pripravila štyri články a výroba každej dekorácii netrvala dlhšie ako desať minút. Mne sa to však predĺžilo kvôli foteniu a natáčaniu :) V prvej sérii vianočnej dekorácii som si posvietila práve na šišky. Poďme sa do toho pustiť :)
Ako pripraviť šišky:
Šišky väčšinou nájdete priamo pod stromom zapadané ihličím alebo dokonca zarastené machom. Musíte sa poriadne pozerať a nájdete ich naozaj veľa, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Vplyvom počasia budú nasiaknuté vodou a špinavé. Takže ako prvé ich umyte, nebojte sa použiť kefku. Vyčistené šišky položte na plech alebo do akejkoľkvek nádoby, krabice a poriadne ich vysušte. Na niektorých blogoch som videla, že šišky sušia priamo v rúre. Ja som si počkala dva dni a šišky pekne uschli pri radiátore a otvorili sa.  Potom je vhodné šišky nejako zafixovať, aby nevyschli úplne a nepolámali sa. Môžete použiť aj lak na vlasy, alebo špeciálny lak na drevo v spreji. So šiškami musíte tak či tak pracovať opratne, lebo sú krehké. 

Materiál:
pri všetkých dekoráciách budeme potrebovať šišky a hlavne tavné lepidlo, takže si dokúpte náhradné valčeky :) Ja som konečne využila minuloročné zásoby zlatých a strieborných sprejov, ktoré som si kúpila v povianočnom výpredaji :)

1) Zlatá kráska
Potrebujeme:

 1. šišky akejkoľvek  veľkosti
 2. zlatý sprej
 3. zlatý trblietavý sprej
 4. flitre alebo lepidlo s flitrami
 5. podložkuPostup:
Šišky najprv nafarbíme zlatou farbou. Odporúčam nechať si špic čistý, aby ste mohli šišku otáčať. Nezabudnite aj na vnútorné časti a spodnú časť šišky. Farba celkom rýchlo uschne. Potom použite trblietavý sprej, od ktorého sa bude pekne odrážať svetlo :) Nakoniec na okraje použite flitre v prášku alebo tak ako ja v lepidle. Nechajte poriadne uschnúť a dekorácia je na svete. 
Výsledok:
Zlaté šišky môžete dekorovať s čerstvým  ihličím alebo napríklad anjelskými vlasmi :) Takisto budú vyzerať pekne okolo svietnika alebo na parapetnej doske na okne.

2) Na povrázku
Potrebujeme:

 1. šišky väčšie aj menšie
 2. špagát
 3. nožnice
 4. tavné lepidlo

Postup
Najprv si rozmyslite kam chcete dekoráciu zavesiť. Tomu prispôsobte aj hustotu šišiek. Na jednej strane si nechajme približne 20 cm voľný špagát a potom začnite lepiť šišky. Môžete začať väčšou. Použite tavné lepidlo a nechajte poriadne zaschnúť, tak aby šiška neodpadávala. Ďalšiu šišku môžete zvoliť menšiu a takto ich pekne striedať. Rozostupy odporúčam  približne desať centimetrov. Spodnú časť, ktorá bude teraz horná, nasprejujte zlatou farbou. 
Výsledok:
Šišky si môžete ozdobiť aj červenými bobuľami. Nakoniec šišky zavesíte na poličku alebo na stenu. Ak sa vám zdajú málo vianočné, ozdobte špagát zlatou reťazou :)


 3) Farebná s brmbolcami
Potrebujeme:

 1. väčšie šišky
 2. tavné lepidlo
 3. malinké brmbolce

Postup:
Jednoduchší ani nemôže byť :) Brmbolce prilepte tavným lepidlo a šiška je hotová :) Takéto farebné sú vhodné do detskej izby alebo pre ľudí, ktorí nemajú až tak v láske typické vianočné ozdoby. Ja som mala príliš malé šišky resp. veľké brmbolce a tak mi tento projekt až tak nevyšiel, ale výsledok by mal byť takýto :)

4) Zasnežený vianočný stromček
Potrebujeme:
 1. šišku akejkoľvek veľkosti
 2. zelenú farbu
 3. bielu farbu
 4. mäkký štetec okrúhly a aj plochý
 5. prípadne sneh v spreji alebo ozdobné flitre
 6. podložku

Postup:
Chyťte šišku medzi prsty, alebo opäť za špic, ktorý domalujete nakoniec. Zamaľujte všetky hnedé časti zelenou farbou. Nechajte uschnúť a potom bielou farbou namaľujte sneh :) Fantázii sa medze nekladú.  Na ozdobu môžete použiť aj sneh v spreji a flitre ako ozdobu na "stromček".

Výsledok:
Stromček môžete "posadiť" do malého črepníka alebo ich urobiť tri, štyri a dať do stredu stola :) Vyzerá to naozaj pekne a nikde nebude žiadne ihličie :)5) Mašľa
Potrebujeme:

 1. tenšiu stuhu
 2. mašľu
 3. väčšiu šišku

Postup:
Na spodnú časť šišky, ktorú si môžete dozdobiť aj zlatým sprejom, prilepte tavným lepidlom stuhu a potom mašľu :) Dajte si pozor na lepidlo resp. nezabudnite ho odstrániť, všetky vlasy :) Šišku zaveste na stromček alebo len tak na zrkadlo ku vchodu :) Krása :)
 Používate šišky ako vianočnú dekoráciu? Čoskoro pribudne na youtube aj video so šiškami :) 2 komentáre:

 1. To je krása!!!! Už jsem si poručila šišky :D Do tohoto se pustím. Konečně něco krásného a ne moc složitého.

  blog Měj se ráda

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Až si ma rozosmiala, lebo skoro všetky spôsoby som totiž nedávno aj ja využila :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)