recipes : roasted chestnuts


Sezóna pečených (jedlých) gaštanov je tu. Priznávam titulný obrázok som si požičala z galérie na webe, pretože som gaštany vždy piekla večer pri umelom svetle, všetko ostatné je však reálne :) Pečeným gaštany som podľahla pred pár rokmi, keď som si ich kúpila v zime v zámockej záhrade Schönbrunnu :) Teráz vám prezradím prečo sú gaštany vynikajúce napríklad namiesto čipsov k televízii a ako ich pripravujem ja. Gaštany som piekla už veľa krát a vyskúšala som viacero receptov. Začala som prvým. Gaštany namočiť na noc do vody a ráno ich môžete piecť. Ja som ich namočila na noc a piekla až na druhý deň večer. Gaštany je potrebné narezať. Podľa receptu ich musíte piecť až 40 minút a každých 10 minút kropiť vodou a ponatriasať. Z tohto receptu som mala pocit, že boli gaštany príliš vysušené. Prešla som na recept číslo dva. Predvariť a piecť 20 minút. Gaštany boli OK. No najlepší bol tretí recept, ktorý vám odporúčam. 

čo potrebujeme:


 • gaštany - vyberte si čo najväčšie
 • plech - do ktorého dáme gaštany
 • nožík - ktorým gaštany narežeme
 • miska - kam dáme upečené gaštany
postup:

Gaštany nemusíte namáčať, variť ani nič podobné. Rozohrejte rúru na 200 stupňov a zatiaľ narežte gaštany. Môžete ich narezať na kríž, tak ako to vidíte na obrázku alebo rovno okolo celého gaštany (ako je na prvej titulnej fotke). Je to hlavne preto, aby v rúre nestrieľali a po upečení ste ich dokázali jednoducho vylúpnuť :) Režú sa dosť ťažko, tak pozor na prsty. Gaštany rozložte na plech (nemusíte vlastne použiť ani papier na pečenie) a pečte 20 minút. Gaštany vyberte a ešte horúce olúpte. Ja ich rada lúpem pri PC alebo TV :) A ešte upozornenie, uistite sa, že gaštany nie sú červivé (to zistíte až po dopečení) ;)

Prečo jesť gaštany?
Gaštany obsahujú viac vitamínu C ako citrón. Takisto sú bohaté na vitamíny B1, B2, a vitamín E, ktorý je dôležitý pre krásnu pokožku :) Okrem toho obsahujú viaceré minerály ako vápnik, horčík, zinok, draslík, železo a fosfor. Gaštany sú preto považované za výborný prírodný liek na posilnenie kĺbov a kostí, zvýšenie vitálnej energie, vytrvalosti organizmu a obnovu činnosti obličiek. Pomáhajú tiež pri málokrvnosti. Môžu si ich dopriať aj cukrovkári a celiatici, teda ľudia, čo nemôžu jesť lepok. Gaštany ho neobsahujú.  Zhrnutie: obsahujú viac vitamínu C ako citrón, vďaka vápniku vám posilnia kĺby a kosti, obsahujú veľa veľa železa a vitamíny B a E pre krásnu pokožku.

DOBRÚ CHUŤ!
Ak máte vy overený recept na pečené gaštany, sem s ním :) Poraďme si navzájom :)
3 komentáre:

 1. Ja ich prečiem presne touto istou metódou, akurát ich režem špeciálnym pomocníkom, kúpila som ho v Tescome :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. to s vitamínem C jsem vůbec netušila! :) chtěla bych jim dát ještě šanci, protože jsem si je před pár lety dala v Praze na vánočních trzích a byla jsem z nich zklamaná :/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ooo, po tomto tvojom článku som na ne dostala ohromnú chuť :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)