Nedávno som si kúpila špeciálne číslo Burda Easy 2/2015, v ktorej je postup šitia a strihy naozaj pre úplných začiatočníkov. Všetko dopodrobna rozpísané s názornými ukážkami. Strihy sú na samostatných papieroch a nemusíte sledovať všetky tie farebné čiary a rozmýšľať, či to patrí ešte k modelu, ktorý ste si vybrali. Dokonca sú na hodvábnom papieri t.j. môžete ich rovno strihať a nemusíte prekreslovať. Zaujalo ma v nej viacero modelov, ale nakoniec ma mama prehovorila na túto blúzku, ktorá sa mi zdala príliš zložitá, a musím priznať, že sa nosí perfektne a celkový výsledok ma prekvapil. Vyzerá veľmi sviežo a cítim sa v nej výborne.Blúzky sú vo veľkostiach 34 až 44. Potrebujete látku v šírke 140 centimetrov pre všetky veľkosti, vlizelín, gombíky, nite, kriedu, špendlíky, nožnice a šijací stroj 🙂 Doporučený materiál je akákoľvek látka určená na blúzky. Ja odporúčam nie veľmi pevnú aby volány na rukávoch pekne padali/viali 🙂

STRIH
Ako prvé si prečítame postup. Potom vybereme strih na blúzku v správnej veľkosti. Upozornenie. Pre rukáv na prílohe nenájdete žiadny strihový diel. Strih rukávu v skutočnej veľkosti zhotovíte podľa schematického nákresu priamo v postupe šitia resp. takto: hodvábny papier veľký asi 60×30 cm zložíte na polovicu, hrana prehybu leží na hornom okraji. Na pravom okraji presne v pravom uhle k hrane prehybu vyznačíme zvislú líniu. Smerom z pravého horného roku vyznačíme polomer R spodný okraj rukávu. Strihový diel vystrihneme a rozstrihneme pozdĺž hrany prehybu = pravý a ľavý rukáv. Polomer R pre vel. 34: 23,5 cm a po pol centimetri pridávajte až k veľkosti 44: 26cm. Striháme: stredný predný diel 2x, bočný predný diel 2x, stredný zadný diel 1x so stredom v prehybe látky, bočný zadný diel 2x, predná léga 2x a ako gombíková lišta 1x, prúžky podstádky pre prieramky v šikmom smeru vlákna široké 4cm, rukáv 2x so stredom v prehybe látky. Potom prekreslíme strih na látku a striháme s 1,5 cm záložkou, okolo výstrihu 0,5 cm.

ŠITIE

1) ramenné švy – stredný predný diel položíme lícom k lícu na stredný zadný diel a zošpendlíme ramenný okraj. Bočný predný diel položíme lícom k lícu na bočný zadný diel a zošpedlíme ramenný okraj. Ramenné švy zošijeme. Švové prídavky zostrihneme na šírku 7 mm, spolu je začistíme a zažehlíme dozadu.
2) predšitie výstrihu podsádky – prúžok podsádky zložíme pozdĺžne na polovicu rubom dovnútra. Prúžok zažehlíme podľa tvaru výstrihu. Podstádku zašpendlíme lícom k lícu. Podsádku prišijeme z rubovej strany blúzky presne pozdĺž vyznačenej línii výstrihu. Švové prídavky  zostrihneme a v miestach zaoblenia nastrihneme. Podsádky obrátime na rub. Okraj výstrihu zažehlíme a z lícovej strany halenky prešijeme v šírke 7mm.
3) predšitie prieramkov podsádkami – prúžky pre prieramky zložíme pozdĺžne na polovicu rubom dovnútra a zožehlíme. Okraje prieramkov predšijeme podsádkami rovnako ako výstrih, prešijeme v šírke 7mm.


4) rukávy – prídavok na spodnom (zaoblenom) okraji dielu rukávov zostrihneme na šírku 1cm. Prídavok zažehlíme na rub, podhrnieme na šírku 5mm a v kraji prišijeme. Rukávy prišpendlíme rubom k lícu medzi priečnymi značkami na okraje rozdeľovacích švov na bočných predných a zadných dieloch.

5) rozdeľovacie švy – bočný predný diel položíme lícom k lícu na stredný predný diel a v jednom slede položíme bočné zadne diely na stredný zadný diel. Okraje rozdeľovacích švov zašpendlíme, pritom sa ramenné švy a švové línie dotýkajú. prichytíme aj rukávy. Švy zošijeme. Švové prídavky zostrihneme na šírku 7mm, spoločne je začistíme a zažehlíme do stredných dielov.
6) bočné švy – predné diely položíme lícom k lícu na zadný diel a zošpendlíme bočné švy. Švy zošijeme. Prídavky zostrihneme na šírku 7mm, spoločne je začistíme a zažehlíme do zadného dielu. Prídavky prišijeme v ruke na okraj prieramkov.
7) predné légy a gombíková lišta – gombíkovú lištu zložíme pozdĺžne na polovicu lícom dovnútra a konce zošijeme. Švové prídavky lég na obidvoch predných dieloch prišpendlíme cez sesazovací šev. Z lícovej strany blúzky prišpendlíme légy tesne pozdĺž sesazovacího švu, pritom prichytíme vnútovnú polovicu lég a na pravom prednom dielu a gombíkovej lište. Gombíkovú lištu otočíme dopredu cez légu a zažehlíme
8) gombíky – prišijeme gombíky a v rukách gombíkovú listu k prednej lége 🙂
Voilá blúzka je na svete 🙂 Dá sa kombinovať s jeansami, sukňou aj s elegantnými šortkami. V prvom outfite som blúzku skombinovala s úzkou sukňou na pás, ale ten vám celý ukážem v ďalšom príspevku. Zatiaľ si môžete pozrieť detaily blúzky 🙂

photo by Tomáš, Olympus PEN Lite E-PL5   

You May Also Like

2 comments

wááw.. kráásna je.. naozaj!! Dostala som i ja šijací stroj. Obdivujem ho každý deň, ale neviem ako začať. Normálne si ma inšpirovala, ale zatiaľ si len skúsim ušiť nejaké vrecúško. 😀
S pozdravom Zuy

Krásná bluzka, moc ti sluší. Jsi šikovná 🙂

http://wormake.blogspot.cz/2015/07/mini-haul-outfit.html

Leave a Reply