Pásikavé tričko patrí neodmysliteľne k francúzskemu štýlu. Marinière t.j. francúzske alebo bretónske námornícke tričko, je vďaka mademoiselle Chanel už takmer jedno storočie stálou súčasťou francúzskeho šatníka a obľúbil si ho celý svet. Je známe, že oblečenie, ktoré svojim pôvodom pochádza z Francúzska je nie len nadčasové, ale vo väčšine prípadov prebralo prvky z pánskeho šatníka a hlavne z pracovných odevov. Tak to bolo aj pri pásikavom tričku. Ako sa však dostalo až k nás do skrine? 


Na začiatku 20. storočia zažívali prímorské mestá veľký turistický boom. K moru sa rozhodla ísť aj Coco Chanel. Samozrejme nie na výlet, ale otvorila si tu svoj ďalší butik. V Paríži sa preslávila svojimi elegantnými klobúkmi a v Normandii svojim neformálnym a pohodlným oblečením, o ktorom bola presvedčená, že sa k moru hodí lepšie ako strojené kostýmy. Toto sa mi na Coco páčilo najviac, verila svojmu inštinktu a urobila dobre. Do roku 1917 sa pásikavé tričko stalo jedným z najpopulárnejším výrobkom domu Chanel. Pásikavé tričko alebo marinière má aj presný dátum svojho zrodu a aj presnú históriu vzniku. Viete aký to je dátum a kto nosil ako prvý pásikavé uniformy? 

27. 3.1858 schválil francúzsky parlament zákon, ktorý zaviedol používanie tejto ojedinelej uniformy pre francúzske námorníctvo v Bretónsku. Musela spĺňať niekoľko bodov. Vyrobená bola buď z vlny alebo bavlny a musela mať 21 horizontálnych modrých pásov, každý o šírke menej ako dva centimetre. Prečo 21 pásov? Lebo to bol počet Napoleonových vojenských víťazstiev 🙂 Samozrejme táto, na to obdobie, výstredná uniforma mala svoj význam. Modrobiele oblečenie s pásikmi malo byť viac viditeľné v mori, ak niektorí človek spadol cez palubu. 

Neskôr pásikavé tričko nosili mladí, ktorí chceli vyjadriť svoju odlišnosť, potom sa marinière stalo uniformou beatnikov, hippies a takisto množstva spevákov a hercov. V pásikavom tričku sme mohli vidieť Coco, Picassa, Brigitte Bardot a aj legendárneho míma Marcela Marceaua. Neskôr vzal Jean-Paul Gaultier pásikavé tričko CC a radikálne ho pretransformoval do obchodnej značky so svojim nezameniteľným štýlom a vytvoril svoju prvú kolekciu v roku 1976. A teraz kúpime pásikavé tričká v každom jednom obchode, v rôznych farbách, šírkach pásikov, počte pásikov a smerovania pásikov. Ja pásikavé tričká milujem a mám ich asi pätnásť 🙂 Ako ste na tom vy a pásikavé tričká? Nosíte, nenosíte? 


t-shirt, sandals: house shorts: gate lipstick, sunnies: oriflame (HERE) bag: sakypaky (HERE)


photo by Tomáš, Olympus PEN Lite E-PL5

Sledujte ma už aj na instagrame: 


You May Also Like

5 comments

krásne oblečko, zbožňujem pásiky a hľadám pekné tričko a presne s modrými bermudami, tak si predstavujem letné oblečenie…

Jee pekny outfit.
http://www.style-and-smile15.blogspot.cz

Moc hezký outfit !
dreammorebabe

Jako správný námořník 🙂 Moc se mi líbí i botky.

http://www.obycejny-blog.blogspot.com

zajímavá kabelka 🙂

Leave a Reply