Koľko krát sa vám stalo, že jedlo, ktoré ste si vychutnávali, skončilo na vašich obľúbených šatách? Možno sa to nestalo práve vám, ale kamarátke, vašej malej princeznej alebo kolegyni. Často dostávam otázky, typu “ako mám odstrániť červené víno” alebo v práci “odstránim ešte nejako môj obed (cviklu) z novej mikiny?” Tieto otázky a moje dôkladné a časovo náročné pátranie na internete ma inšpirovalo k napísaniu tohto článku.
Dezodorant: textílie potrite špongiou namočenou v bielom octe alebo rozkrojeným citrónom a nechajte šťavu 30 minút pôsobiť. Potom odev vyperte vo vode takej horúcej, ako vám to symboly na visačke dovoľujú


Škvrny od potu v podpazuší bavlneného oblečenia vám pomôže odstrániť osem až desať aspirínov rozpustených v hrnčeku teplej vody. Zašpinenú časť odevu na 30 minút namočte do roztoku a potom vyperte bežným spôsobom.

Červené víno  – odstránite najlepšie bielym vínom

Žuvačka – polepený kus odevu vložte v plastikovom vrecku do mrazničky. Na druhý deň ho vyberte a ihneď zoškrabte tupým nožom toľko žuvačky, koľko sa len dá. Potom do látky votrite biely ocot a saponát a vyperte zvyčajným spôsobom.

Škvrny od líčidiel – tu si treba uvedomiť, že vo väčšine prípadov ide o mastné škvrny (pozri dole aj mastnota). Použite toaletné mydlo a šampón (dobre funguje Dove). Látku namočte, dôkladne namydlite a opláchnite teplou vodou. Po odstránení škvrny vyperte bežným spôsobom.

Blato – škvrnu vždy nechajte zaschnúť, potom pomocou kefy odstráňte, čo sa dá a oblečenie vyperte podľa pokynov výrobcu


Čokoláda – väčšina škvŕn od čokolády odstránite celkom ľahko normálnym vypraním. Keď je však do látky “zapracovaný” naozaj poriadny kus čokolády vložte ju do mrazničky. Zamrznutú a stvrdnutú čokoládu potom z látky ľahko vymrvíte.


Káva a čaj – škvrnu vysušte papierovou vreckovkou, odev namočte do studenej vody, do škvrny votrite trochu rozpusteného alebo gélového pracieho prášku, a potom vyperte zvyčajným spôsobom. Ak je škvrna staršia, použite borax.


Lak na nechty – čo najrýchlejšie zotrite, čo sa dá. Dávajte dobrý pozor, aby ste škvrnu nerozmazali alebo nezapracovali do tkaniny. Potom látku napnite a zvoľna na ňu nalejte odlakovač. Celý proces opakujte kým škvrna nezmizne, a potom vyperte zvyčajným spôsobom. Pozor, najprv si vyskúšajte na vnútornom šve oblečenia, či odlakovač látku nepoškodzuje.


Mastnota – škvrny od líčidiel, oleja, masla alebo majonézy ošetrite kypriacim práškom do pečiva, ktorý škvrnu absorbuje. Po odstránení nadbytočnej mastnoty votrite kypriaci prášok do škvrny a nechajte ho pol hodiny pôsobiť. Prášok potom zmeťte a odev vyperte bežným spôsobom.


Mliekárenské produkty a vajcia – tieto škvrny vždy čistite studenou vodou. Najprv odstráňte, čo sa odstrániť dá, potom odev namočte do enzymatického namáčacieho prostriedku a napokon vyperte podľa pokynov výrobcu,. Na škvrny bielkovinového pôvodu možno pred praním účinne použiť aj borax.


Fixka na oblečení – nastriekajte na škvrnu lak na vlasy. Nechajte pôsobiť približne 15 minút a odev potom vyperte v bežne používanom pracom prostriedku.


Tráva – rozkrojeným zemiakom, potom bežne vyperte


Škvrny od ovocia -Škvrny od ovocia na bielizni veľmi jednoducho odstránite tak, že zašpinený kus bielizne namočíte do studeného mlieka, ktoré však nesmie byť prevarené. Látku nechajte odstáť v mlieku, neskôr vyperte a škvrna zmizne.


Vosk – stačí, keď látku prežehlíme žehličkou po papierových novinách


Banán – roztokom peroxidu vodíka zriedeného v pomere 1:1 s vodou. Prádlo ešte mokré vyvesíme na slnko, aby vyschlo. Ak to bude potrebné zopakujeme čistenie ešte raz
Čo odstránite/vyčistíte citrónom?


  • škvrny od: čučoriedok, čaju, čokolády, atramentu, jabĺk, mlieka, moču, hrdze, jódovej tinktúry, trávy, prepisovačiek, červeného vína a škvrny po žehlení.
  • v domácnosti: škvrny z mramorových častí, chrómové kohútiky
  • citrón pôsobí ako bielidlo na jemné materiály
  • citrónová šťava zmiešaná so soľou – je dobrým odhrdzovačom a dokáže odstrániť aj škvrny od hrdze z prádla
  • ďalšie použitie citrónu: čistia sa dáždniky, hodváb, pozlátené kovy, medené nádoby, perly, predmety zo slamy, slonová kosť, striebro, drevené stoly, vane a vlnapozn: borax kúpite napr. TU
             source photos


Určite sa poteším vašimi tipmi v komentároch ako odstraňujete škvrny vy 🙂 Poraďme si navzájom 🙂

You May Also Like

Leave a Reply