Síce sa orientujem na dámsku módu, tento krát vám ukážem ako si ušiť pánsku baretku. Nebudem vás klamať a poviem vám, že to bola makačka. V opise to vyzeralo veľmi jednoducho, a pri jednej časti strihu sme nevedeli kde je vlastne jej miesto. V popise o nej nebolo ani zmienky a autori asi predpokladali, že čiapky šijeme na dennej báze a nie je potrebné takú samozrejmu vec spomenúť. Miestami som bola zúfala a chcela som sa na to celé vykašlať a kúpiť nejakú v obchode, ale prekonala som sa a po niekoľkodňovej prestávke som baretku dokončila.

Strih nájdete v časopise BURDa 4/2013 model 142A s označením “master piece”. Takto sú označené najťažšie modely z aktuálneho čísla.
Materiál:
 • menčester v šírke 150 cm – prípadne pevnejší vlnený alebo bavlnený materiál
 • podšívku v šírke 140cm
 • biele plátno na podlepenie (spevnenie)

Strih:

 • z menčestru

horný diel čiapky 1x, stred v prehybe látky
bočný diel čiapky 1x, stred v prehybe látky
šilt 2x

 • z podšívky

horný diel čiapky uprostred so švom 2x
bočný diel čiapky 1x, stred v prehybe látky

 • z plátna

horný diel čiapky 1x, stred v prehybe látky
bočný diel čiapky 1x, stred v prehybe látky
šilt 3 – 4x (záleží na pevnosti látky a aký pevný šilt chcete)

 • a ten jeden diel nie je ani v popise strihov, je nakreslený iba na polohovom pláne 🙂 ide o pásik v dĺžke obvodu hlavy a široký asi 6 cm

Postup (z budry, t.j. odborný):

 1. Bočný diel čiapky prišijeme lícom k lícu a stredom na stred k hornému dielu čiapky (na strihu č.značka 1), hodný diel pri šití navoľňujeme. Švové prídavky rozžehlíme (my to voláme záložky). Šev po obidvoch stranách v kraji prešijeme. Diel čiapky zložíme v strede lícom k lícu a zošijeme zadný stredový šev. Švové prídavky rozžehlíme a šev po obidvoch stranách v kraji prešijeme.
 2. Diely šiltu položíme lícom k lícu na seba, vnútorný okraj zošijeme. Švové prídavky zostrihneme. Šilt obrátime a zažehlíme. Vnútorný okraj šiltu pristehujeme spoločne medzi kolmú značku (na strihu č.značka 2) k bočnému dielu čiapky, pri šití bočný diel čiapky navoľňujeme.
 3. Krátke strany okraja čiapky zošijeme. Záložky rozžehlíme. Okraj čiapky zložíme pozdĺžne na polovicu lícom vonku a zažehlíme. Okraje pristehujeme spolu cez štítok na spodnom okraji čiapky, čiapku pri stehovaní navoľňujeme.
 4. Na dieloch podšívky zošpendlíme stredový šev. Stredový šev zošijeme na obidvoch koncoch v dĺžke 5cm, zostávajúcu časť švu necháme nezašitou na obrátenie. Švové prídavky rozžehlíme, prídavky na okrajoch otvoru vo švu zažehlíme. Bočný diel prišijem k hodnému dielu, hodný diel pri šití navoľňujeme. Záložky zožehlíme do bočného dielu. Zožijeme zadný šev.
 5. Podšívku prišijeme lícom k lícu cez okraj čiapky na spodnom okraji čiapky. Čiapku otočíme otvorom v podšívke, podšívku zatiaľ nevsúvame do čiapky. Okraj čiapky a švové prídavky otočíme do čiapky a prišijeme tesne vedľa šva. Otvor vo švu podšívky zašijeme. Podšívku vsunieme do čiapky.
 6. Bočný diel čiapky prišijeme vpredu uprostred v ruke na šilte, pritom prichytíme podšívku.

AKO BARETKU ZABALIŤ?
Baretka bol vianočný darček pre nášho kamaráta Waila, ktorý takéto čiapky nosí často.

foto by Nikon D3100, P3100


Tento krát som vám pridala aj postup z Burdy, o ktorý ste ma už niekoľko krát žiadali. Verím, že vám pomôže a budete si môcť ušiť podobnú čapicu. Viac DIY postupov nájdete TU (v záložke DIY) a viac SIY t.j. šitie nájdete TU (v záložke SIY/tailoring)

You May Also Like

3 comments

Páni, neskutečně obdivuji nejen tvojí šikovnost, ale především tvou trpělivost 🙂

Lucieswlife

well you are really talented ! It looks really cool ! I wish I would be able to make this 😀

no tak to verím, že toto musí byť makačka 🙂 ale zvládla si to super 🙂

http://www.byfoxygreen.blogspot.sk

Leave a Reply