Vôňa vianočného punču, pečiva a sladkých jabĺk v karameli. Všade navôkol vianočné svetielka, znejúce koledy, veľa usmiatych ľudí a vôňa ihličia. To je ta pravá vianočná atmosféra. 

A kde inde si ju môžete užiť do sýta, ako na vianočných trhoch.
V Európe sú vianočné trhy vyhľadávanou atrakciou. Kedže som nemala možnosť navštíviť iné ako európske trhy, považujem ich za najkrajšie na svete 🙂 Už od druhej polovici novembra ponúkajú cestovné agentúry zájazdy na najznámejšie trhy. Ja vás teraz zavediem na vianočné trhy, ktoré sú nie len najviac vyhľadávané turistami, ale aj najkrajšie. 

Viedeň, Rakúsko 
Viedeň je jeden z najvyhľadávnejších vianočných trhov vôbec. Ja sama som tam bola už asi štyri krát a vždy sa tam rada vraciam. Z každého rohu počuť iný jazyk, no miestami sa cítite ako keby ste boli na Slovensku. Neprekážajú mi davy turistov, ani vyššie ceny za punč (platíte vlastne za punč a suvenír v jednom). Viedeň má tú správnu vianočnú atmosféru. Vo Viedni je približne desať miest, kde domáci ponúkajú vianočný tovar. Ja Vám odporúčam trhy pred radnicou a pred zámkom Schönbrunne. Budete sa cítiť ako v rozprávke 🙂 

hlavicka
Drážďany, Nemecko 
Kto miluje Vianoce, musí milovať aj Drážďany. Práve tu môžete navštíviť najstarší adventný trh v Nemecku. Trblietavé svetlá, žiariace ozdoby, vôňa vareného víno a koledy. Tento trh je naozaj veľkolepý, nekomerčný a veľmi útulný. Symbolom trhu je okrem vianočného stromčeka, rozprávkového hradu a zdobeného oblúku, aj 14 metrov vysoká vianočná pyramída, ktorá sa dokonca dostala do Guinessovej knihy rekordov.

Innsbruck, Rakúsko 
Zasnežené vrcholky alpských hôr dodávajú trhom v Innsbrucku skutočne čarovnú atmosféru. Trhy nájdete na siedmych miestach, no tie najlepšie sú v centre na pešej zóne. Jeho výnimočnú atmosféru dotvára krištáľový vianočný stromček, ktorý je vlastne 17 metrov vysoká pyramída zo skla posiata 90 tisíc krištáľmi. Má predstavovať spojenie tradície a moderných prvkov, charakteristických pre vianočný večer na horách.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Vianočný Innsbruck


Štrasburg, Francúzsko 
Krásne chvíle v predvianočný čas môžete stráviť aj v Štrasburgu. Najväčším dejiskom trhov je Christikindelmärik. Práve tu stovky miestnych umelcov predávajú ručne vyrobené darčeky v okolí preslávenej Štrasburskej katedrály. Christikindelmärik patrí medzi najstaršie vianočné trhy. Prvýkrát sa uskutočnili už v roku 1570. Odvtedy si návštevníci môžu pochutnávať aj na takých špecialitách ako špetzle či korenistý chlebík „grittibaenz“ alebo na autentickej francúzskej pochúťke „quenelles“. 

Kodaň, Dánsko 
V zábavnom parku Tivoli sa rozprestiera vianočný trh, ktorý dýcha priam rozprávkovou atmosférou. Okrem tradičných výrobkov z dreva sú pre návštevníkov pripravené dánske palacinky „aebleskiver“ a zohriať sa môžete aj miestnym nápojom „glogg“. Ten je škandinávskou verziou aj u nás známeho vareného vína.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kodan dánsko vianočné trhy

V Rakúsku môžete navštíviť aj vianočné trhy v Linz, Graz alebo Salzburgu. V Nemecku sa oplatí vidieť Berlín, Hamburg a Düsseldorf. Ak vás už vianočné trhy v Európe omrzeli a chceli by ste vidieť niečo nové a iné, odporúčame vianočné trhy v Toronte alebo si môžete vychutnať vianočný New York, ktorý patrí takisto k vyhľadávaným destináciam počas adventu. 

Verím, že som vás inšpirovala a naladila na tú správnu vianočnú atmosféru. Ja sa už neviem dočkať vyzdobených námestí, vôni vareného vína a miestnych pochúťok. Ktorý trh plánujete navštíviť tento rok?

poznámka: zdroj článku je zelania.sk, portál, pre ktorý je článok pôvodne napísaný, ale keďže som autorkou článkov, objavia sa aj na mojom blogu pod označením “Christmas”

Ale aby sa nepovedalo, pridávam aj fotku z Banskobystrických vianočných trhov, ktoré som mala možnosť navštíviť v piatok 🙂

Určite mi napíšte vaše obľúbené miesta/mestá, kam chodíte na vianočné trhy.

You May Also Like

2 comments

Ja som bola tento rok vo Viedni a je to tam krásne ako vždy :))
Fashion Passion by Erika – Pozývam aj na práve prebiehajúcu GA o mnoho produktov 🙂

do Drážďan jezdíme každoročně a je to tam moc fajn, ale tento víkend jsme s přítelem byli ve Vídni a tam jsou ty trhy zase úplně o něčem jiném – moc se mi to tam líbilo 🙂

Leave a Reply