which one?

O mojej láske ku klobúkom som písala už dávnejšie. Rozhodla som sa, že si túto jeseň jeden zakúpim. Chcela som obyčajný čierny, ale potom som objavila aj červený. A teraz chcem počuť váš názor. Červený alebo čierny? Alebo obidva? :D

z histórie ....
Dlhé roky si ženy zahaľovali hlavy, či už vonku, alebo vo vnútri, aby pôsobili váženým dojmom. Klobúky navon sa vyrábali čiastočne na ochranu a čiastočne ako súčasť módneho odevu.  Slama a podobné vláknité materiály sa využívali na letné klobúky. Tvar sa často odvíjal od funkcie, ktorou bolo buď ochrániť pred slnkom, alebo pritiahnuť pozornosť na tvár a krk. Do 60. rokov 20. storočia boli klobúky bežnou súčasťou odevu. Počas svojho vývoju sa menil tvar, veľkosť aj zdobenie. V stredoveku sa cez klobúky nosili sieťky, neskôr boli špicaté, veľké alebo úplne malé zapnuté na strane hlavy sponkou. Medzi známych výrobcov klobúkov patrila Coco Chanel ale aj Elsa Schiaparelliová. O klobúkoch sa dá písať naozaj dlho. V súčasnosti sú klobúky opäť veľkým hitom.

8 komentárov:

 1. černý, červenou bych brala v trochu jiném odstínu :)

  Lucieswlife

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ach milujem klobúky, bohužiaľ mne je väčšina veľká :(
  mám ružový a čierny, ale bohužiaľ čierny nenosím lebo keď fúkne vietor, ide dole :)
  červený je podľa mňa zaujímavý, ale čierny ku všetkému .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mam presne rovnaky problem! Nechapem, preco vsade pisu ze uni size, ked je mi vsetko velke! A pritom by som tak chcela klobuk... :/ U nas je babka modna bohyna ohladom klobukov. :)

   Odstrániť
 3. černá je jednoznačně univerzálnější, ale červená můžete vypadat mnohem zajímavěji :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. podla mna cierny, a ked uz cerveny, tak taky vinovy, bordovy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Super :) z histórie už dlhšie nebolo :D teším sa :)

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)